Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Sastanak Sekulić – Stritih

Objavljeno: 2011-09-07 17:57:46 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Crna Gora i Slovenija nastaviće dobru saradnju u oblasti klimatskih promjena kroz, između ostalog, planirano potpisivanje Memoranduma o saradnji u oblasti Mehanizma čistog razvoja, zaključeno je sa sastanku ministra održivog razvoja i turizma Predraga Sekulića sa g. Jernejom Stritihom, direktorom Kancelarije za klimatske promjene republike Slovenije i g. Jurom Lebenom, vođom Projekta energetske efikasnosti u javnim zgradama i uvođenja obnovljivih izvora energije za zagrijavanje u opštini Mojkovac.


Glavna tema sastanka bilo je planirano potpisivanje Memoranduma o saradnji u oblasti Mehanizma čistog razvoja (CDM) između Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore i Kancelarije za klimatske promjene Vlade Slovenije, u kontekstu implementacije Kyoto Protokola. Dato potpisivanje bi trebalo da podstakne slovenačke kompanije da ulažu u projekte Mehanizma čistog razvoja u Crnoj Gori i doprinese jačanju saradnje u ovoj oblasti. Naime, jedini Kjoto mehanizam koji je dostupan zemljama u razvoju jeste Mehanizam čistog razvoja koji dozvoljava industrijski razvijenjim zemljama (tzv. Aneks I državama) da investiraju u projekte koji doprinose održivom razvoju i dovode do smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte u zemljama u razvoju (tzv. ne Aneks I državama). Tako razvijena zemlja, u cilju ispunjavanja svojih obaveza prema Kjoto protokolu, može preduzeti aktivnosti za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte u nekoj zemlji u razvoju, dok će zemlja u razvoju dobiti ulaganja i čistu tehnologiju.

Takođe, razgovarano je o projektnoj ideji „Izrada strategija niskokarbonskog razvoja u regionu Jugoistočne Evrope“. Data ideja se razvija kako bi se apliciralo za sredstva Evropske Unije u okviru Programa Jugoistočna Evropa 2007 – 2013 koji ima za cilj unaprijeđenje teritorijalne, ekonomske i socijalne integracije i doprinosi koheziji, stabilnosti i konkurentnosti kroz razvoj transnacionalnih partnerstava u oblastima od strateške važnosti. Ovaj projekat bi trebalo da pomogne zemljama regiona da lakše ispune obaveze koje proističu iz dva procesa u oblasti klimatskih promjena – procesa pristupanja Evropskoj Uniji i procesa pripadajućih Konvenciji UN o klimatskim promjenama.

Razgovarano je i o hidroenergiji kao načinu prevazilaženja problema emisije gasova sa efektom staklene bašte, uz naglasak na neophodnoj multifunkcionalnosti hidroenergetskih sistema koji se, osim za proizvodnju energije, mogu koristiti u poljoprivredi, turizmu i sl. Sumirani su i dosadašnji rezultati projekta energetske efikasnosti na javnim zgradama i uvođenje obnovljivih izvora energije u opštini Mojkovac koji finansira Kancelarija.


Na kraju sastanka zaključeno je da će se dobra saradnja u oblasti klimatskih promjena nastaviti, da će planirano potpisivanje Memoranduma imati višestruke pozitivne implikacije na obije zemlje, te da Crna Gora može dobiti kvalitetnu ekspertsku pomoć Slovenije u procesu integracija.