Presude Evropskog suda za ljudska prava, Crna Gora ne doživljava kao odluke protiv države, već kao odluke u korist države, jer se njima ukazuje na slabe tačke u nacionalnom sistemu zaštite i promocije ljudskih prava i osnovnih sloboda, saopštio je danas potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković na sastanku sa Žan Pol Kostom, predsjednikom Evropskog suda za ljudska prava, održanom na vili „Gorica“.
Marković je istakao da je Vlada Crne Gore posvećena jačanju konvencijskog sistema zaštite ljudskih prava, kao i da podržava institucionalnu reformu suda u cilju njegovog rasterećenja od suvišnog broja predstavki.
„Naš doprinos se najprije ogleda u jačanju nacionalnog sistema zaštite i promocije ljudskih prava, što je u skladu sa načelom subsidijarnosti“, istakao je Marković.
On je izrazio posvećenost Crne Gore implementaciji strateškog dokumenta za reformu Suda, i upoznao sagovornika sa aktivnostima sprovedenim u oblasti jačanja vladavine prava, što je prva mjera u Akcionom planu za sprovođenje Interlakenske deklaracije.
U sveobuhvatnom osvrtu na reformu pravosuđa u Crnoj Gori, Marković je upoznao sagovornika sa aktuelnim ustavnim reformama, sa naglaskom na normativnom i institucionalnom jačanju pozicije Ustavnog suda, u cilju jačanja djelotvornosti instituta ustavne žalbe u Crnoj Gori.
Kosta je pozdravio napore koje ulažu nadležne institucije na planu jačanja sistema zaštite ljudskih prava i naglasio značaj dalje edukacije crnogorskih pravnika o Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i praksi Evropskog suda za ljudska prava.
Zajednički je konstatovano da jačanjem nezavisnosti i efikasnosti svog pravosuđa, Crna Gora doprinosi efikasnosti Suda u Strazburu, kao i unapređenju konvencijskog sistema zaštite ljudskih prava uopšte.