Kongres je organizovan pod pokroviteljstvom Ministarstva rada i socijalne sigurnosti Republike Turske, Međunarodne Asocijacije socijalne sigurnosti i Međunarodne organizacije rada (MOR-a) u kojoj je država Crna Gora punopravni član.
Kongres je fokusiran na četiri glavne teme:
1. Sveobuhvatni, proaktivni i preventivni pristup bezbjednosti i zdravlju na radu
2. Sistemski pristup ka poslovnoj bezbjednosti i zdravlju
3. Socijalni dijalog, partnerstvo i inovacije na poslovnoj bezbjednosti i zdravlju
4. Novi izazovi u svijetu koji se mijenja u oblasti rada i globalne ekonomije.
Juče je odrzan I ministarski samit, na kojem je od strane svih ministara učesnika Konferencije potpisana Istanbulska deklaracija ministara rada o preventivnoj kulturi, kojom se promoviše visok nivo bezbjednosti i zdravlja na radu. Deklaraciju je u ime Crne Gore potpisao ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović.
U Deklaraciji je istaknuto da je promovisanje visokog nivoa bezbjednosti i zdravlja na radu u nadležnosti ministarstava rada i društva kao cjeline, i da ministri rada moraju doprinijeti u ostvarenju tog cilja time što će prioritet biti dat bezbjednosti i zdravlju na radu i zdravlju u nacionalnim programima, kao i izgradnjom jake i održive nacionalne preventivne bezbjednosne i zdravstvene kulture na kontinuiranoj osnovi.
U Deklaraciji je takodje definisano da izgradnju i unapređenje održive nacionalne preventivne bezbjednosne i zdravstvene kulture treba obezbijediti kroz sistem definisanih prava, obaveza i odgovornosti gdje je najveći prioritet dodijeljen principu prevencije i gdje su vlade, poslodavci i radnici aktivno uključeni u obezbeđivanju bezbijednog i zdravog radnog okruženja na svim nivoima.
Deklaracijom je utvrdjeno da se učesnici samita obavezuju da preuzmu vodeću ulogu u promovisanju preventivne bezbjednosne i zdravstvene kulture širom svijeta, kao i da postave bezbjednost i zdravlje na radu visoko u svojim nacionalnim i regionalnim programima.
Tokom Kongresa ministar Numanović je imao bilateralne susrete sa resornim ministrima rada i socijalnog staranja ostalih država učesnica kongresa, kao i sa predstavnicima Međunarodne organizacije rada.
Ministar Numanović je takodje razgovarao sa ministrom rada i socijalne sigurnosti Republike Turske Farukom Čelikom. Ministar Numanović je tom prilikom zahvalio na pozivu na Kongres ministru Čeliku, i kazao da vjeruje da je potpisivanje Istanbulske deklaracije potvrda nastavka medjunarodnih napora da se poboljša bezbjednost i zastita na radu, i da ce Crna Gora svakako podrzati ciljeve definisane u njoj . Ministar Numanović je naglasio da je u proteklom periodu Crna Gora donijela niz zakona iz oblasti radnog zakonodavstva i zaštite na radu , koji su uskladjeni sa medjunarodnim standardima. On je kazao da je ostvarivanjem statusa kandidata za ulazak u Evropsku uniju Crna Gora ostvarila prvi korak na tom putu, i da kao država očekuje da ubrzo dobije datum za otpočinjanje pregovora. U Crnoj Gori smo okrenuti ka evropskoj budućnosti i promovisanju evropskih vrijednosti, a kao država koja ima političku i ekonomsku stabilnost podržavamo sveukupnu saradnju država u nasem regionu na putu ka Evropskoj uniji, zaključio je ministar Numanović.
Ministar Čelik je kazao da je Crna Gora država sa kojom je Republika Turska ostvarila izuzetnu saradnju na mnogim poljima, i da očekuje da će nastavak saradnje ići u tom pravcu. On je naglasio da će na putu ka Evropskoj uniji Crna Gora imati punu podrsku Republike Turske.
Dvojica ministara su se složili da je voma dobro da sto je Sporazum o socijalnom osiguranju izmedju Crne Gore i Republike Turske završen, i dgovorili da on uskoro bude i zvanično potpisan.
Tokom održavanja Kongresa, svi ministri učesnici su zvanično otvorili sajam na kojem će biti prezentirani programi i oprema za zaštitu na radu.