Objavljeno:
2011-09-21 •
22:16:15
Autor:
Biro
U okviru priprema projekta ,,Prekogranični prelazi”, koji treba da se realizuje pod pokroviteljstvom IPA programa, danas je održan sastanak direktora finansijsko-obavještajnih službi Crne Gore Predraga Mitrovića, Srbije Aleksandra Vujičića i Albanije Arbena Docija.
Na prvom radnom sastanku imenovane su ekspertske kontakt osobe iz finansijsko-obavještajni službi sve tri države, Crne Gore, Srbije i Albanije, koje će se primarno baviti planskom izradom ovog projekta i po tom osnovu imati kontinuiniranu korespodenciju. Kao krajnji rok za izradu konačne projektne verzije određen je 1. novembar tekuće godine, kada će biti usaglašeni svi detalji, nakon čega će se projekat na dalje razmatranje i odlučivanje predati Evropskoj komisiji. Dogovoreno je da sljedeći radni sastanak obude održan u Tirani 24. oktobra. Tom prilikom će biti prezentovana i razmatrana radna verzija idejnog rješenja projekta. Planirano je da se u njegovu realizaciju uključe Uprava policije i Uprava carina.
Učesnici današnjeg sastanka izrazili su optimističko očekivanje da će ovaj projekat naići na međunarodno razumijevanje i dobiti neophodnu podršku IPA programa i IPA fondova.
Međunarodna saradnja finansijsko-obavještajnih službi, koja se prvenstveno ogleda u razmjeni podataka i informacija i koja se uglavnom vrši na bazi reciprociteta, predstavlja veoma važan i nezaobilazan faktor u sferi borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma kao i pojedinih segmenata organizovanog kriminala i korupcije. Mehanizmima međunarodne saradnje, koja se realizuje preko specijalizovanog organizacionog dijela finansijsko-obavještane službe, obezbjeđuju se veoma značajne informacije koje su u pojedinim slučajevima od presudnog značaja za kvalitetan tretman i procesuiranje nekih predmeta, odnosno lica u tim predmetima. U sadašnjem trenutku organizovani kriminal, korupcija i terorizam postaju svjetski globalni problem, a svi ovi aspekti se direktno ili indirektno involventno reflektuju u oblast pranja novca. Važna i nezaobilazna pretpostavka u uspješnoj prevenciji, suzbijanju i otkrivanju ovih pojava, te u uspješnoj prevenciji i monitoringu mogućih lica i sredstava za izvođenje odnosno finansiranje terorizma je posjedovanje kvalitetnih informacija i podataka.
Uzimajući u obzir sve ove aspekte, iniciran je jedan značajni iskorak i značajno novi segment u finansijsko-obavještajnom institucionalnom mehanizmu razmjene informacija i podataka koji se ogleda u pojektu prekograničnih prelaza, koji će između ostalog, efikasno, i praktično on-line, finansijsko-obavještajne službe i njihove baze podataka snadbijevati odnosno ažurirati važnim podacima koji nasataju po osnovu međugraničnog prometa robe, putnika i lica.
U konceptualnom modeliranju kvalitetne projektne osnove za prekogranične prelaze, na radnom sastanku konsenzualno je istaknuta njegova važnost kao i važnost postojanja pripadajuće baze podataka, koja ne bi bila samo u funkciji za Finansijsko-obavještajne službe Crne Gore, Srbije i Albanije već i za druge državne organe i institucije koje se u ovim zemljama sistemski bore protiv raznih oblika kriminala i korupcije. Istaknuto je da bi funkcionalno zaživljavanje ovog projekta predstavlajlo nov oblik međunarodne saradnje, te da bi tokom vremena mogao prerasti u kvalitetan i značajan mehanizam razmjene podataka i informacija širokog spektra i na globalnom nivou.
Organizator i domaćin ovog sastanka bio je direktor crnogorske Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma Predrag Mitrović.