Video zapis: Generalna debata 66. zasijedanja Generalne skupštine UN-a
Gospodine predsjedavajući,
Gospodine Generalni sekretare,
Poštovani delegati,
Dame i gospodo,
Izuzetna mi je čast da se u ime Crne Gore obratim ovom globalnom forumu i potvrdim našu posvećenost Organizaciji Ujedinjenih nacija i njenoj Povelji.
Gospodine Nasir Abdulazis al Naser, želim vam čestitati izbor na odgovornu funkciju predsjedavajućeg 66. zasijedanja Generalne skupštine i ukazati na punu podršku crnogorske delegacije koju ćete imati u periodu tekućeg zasijedanja. Želim takođe zahvaliti predsjedavajućem prethodnog 65. zasijedanja, gospodinu Džozefu Dajsu na dragocjenom doprinosu i za jačanje centralne uloge UN-a u globalnom sistemu.
Posebno mi je zadovoljstvo čestitati Generalnom sekretaru Ban Ki Munu na reizboru, koji će, ubijeđen sam, imati za rezultat dalji nastavak reformi, u cilju izgradnje efikasnijeg i koherentnijeg UN sistema, a samim tim i sigurnijeg i prosperitetnijeg svijeta.
Gospodine predsjedavajući,
Južni Sudan je, prije dva mjeseca, naslijedio Crnu Goru na mjestu najmlađeg člana naše organizacije. Ovom prilikom želim čestitati Južnom Sudanu na nezavisnosti i punopravnom članstvu u ovoj uvaženoj organizaciji. Iskreno vjerujem da će ova prekretnica doprinijeti bezbjednosnoj situaciji i biti dobra polazna tačka za razvoj dobrosusjedskih odnosa. Podržavamo takođe, demokratske promjene na sjeveru Afrike, kao i akcije UN-a i Afričke unije u Obali Slonovače, Somaliji, Kongu i drugim djelovima Afrike na putu ka daljem sveukupnom napretku cjelokupnog kontinenta.
U kontekstu regionalne saradnje, Crna Gora je predsjedavanjem najvažnijim regionalnim inicijativama, što je bio svojevrstan izazov za crnogorsku administraciju, doprinijela stabilnosti u Jugoistočnoj Evropi. Doprinos izgradnji međusobnog povjerenja i jačanju svih oblika saradnje je nešto čemu ćemo u Crnoj Gori uvijek biti posvećeni. Naš uspjeh i uspjeh zemalja regiona je i uspjeh Evrope.
Pitanje evropskih integracija u Crnoj Gori uživa puni konsenzus. Svjesni smo da je riječ o procesu koji zahtijeva kontinuiran doprinos svih činilaca društva i uvjeren sam da ćemo i ubuduće imati dovoljno volje, entuzijazma, kapaciteta i energije da istrajemo na tom putu. Nadam se i vjerujem da su uporan i posvećen rad na sprovođenju sveukupnih unutrašnjih reformi na linijama sedam kriterijuma Evropske komisije, praćen politikom dobrosusjedstva i regionalnom i međunarodnom saradnjom, dobra preporuka da Evropska komisija u Izvještaju o napretku preporuči Evropskom savjetu otvaranje pregovora o pristupanju Crne Gore EU.
Čvrsto koračamo na evro-atlantskom putu – trenutno pripremamo drugi Godišnji nacionalni program (ANP) za članstvo u NATO. Napredak zemalja Zapadnog Balkana u procesu evropskih i evroatlantskih integracija je ključni faktor za regionalnu stabilnost, a takođe stvara pretpostavke za dugoročni ekonomski prosperitet.
Gospodine predsjedavajući,
Crna Gora, kao član UN-a i pouzdan međunarodni partner, je posvećena očuvanju međunarodnog mira i bezbjednosti. U skladu sa svojim mogućnostima, aktivno učestvuje u UN mirovnim misijama u Liberiji i na Kipru, ne zapostavljajući pri tome ni regionalnu bezbjednosnu dimenziju.
Učešćem u NATO ISAF Misiji dajemo neposredan doprinos naporima međunarodne zajednice u obezbjeđenju trajnog mira u Afganistanu istovremeno pružajući podršku globalnim naporima u borbi protiv terorizma; u EU Misiji ATALANTA smo se pridružili borbi protiv piratstva čije su posljedice osjetili i crnogorski pomorci.
Ipak, kako bi bilo spriječeno otvaranje novih žarišta sa potencijalnim posljedicama humanitarnih katastrofa, samim tim i dalji pritisak na već opterećene kontigente mirovnih misija, neophodno je pojačati napore na sprovođenju preventivne diplomatije i medijacije u slučajevima potencijalnih konflikata i započetih sukoba. Dalje razvijanje kapaciteta UN-a iz ovog domena doprinijeće blagovremenim i mirnim rješavanjima sporova prije nego što njihova kompleksnost izazove krupne međunarodne reperkusije.
U skladu sa tim, Crna Gora podržava mirno rješavanje sporova na svim aktuelnim žarištima, danas posebno aktuelnih u širem regionu Bliskog Istoka i na sjeveru Afrike. Prioritetnost urgentnog postizanja mirovnog sporazuma između Izraela i Palestine je u obostranom interesu. Samo obostrano suzdržavanje od nasilnih akcija otvoriće put povjerenju i sveobuhvatnom rješenju bliskoistočnog pitanja, koje će na korist obije međunarodno priznate strane Izrael učiniti bezbjednom državom, a Palestini stvoriti uslove i otvoriti mogućnost stvaranja stabilne države. Crna Gora, takođe, podržava sve rezolucije Savjeta bezbjednosti i akcije međunarodne zajednice koje za cilj imaju zaustavljanje kršenja ljudskih prava i ispunjavanje legitimnih aspiracija naroda, prije svega u Libiji i Siriji.
Gospodine predsjedavajući,
Crna Gora je privržena načelima univerzalnosti i nedjeljivosti svih ljudskih prava, pri čemu podržavamo rezolucije koje promovišu njihovu zaštitu i unaprjeđenje kao i rad institucija Komesara za ljudska prava i Savjeta za ljudska prava u kojem smo najavili kandidaturu za period 2013-2015.
Iskustvo Crne Gore iz turbuletne prošlosti, kada je bila sigurno utočište izbjeglica, može služiti kao osnova za stvaranje dugoročnih političkih kompromisa u cilju obezbjeđenja mira u regionu. Pritom, jačanje uloge koju Univerzalni periodični pregled ima pri ocjeni stanja ljudskih prava u svijetu smatramo važnim instrumentom.
Želim naglasiti važnost uloge i podržati rad Međunarodnog krivičnog suda, ali i posebno osnovanih tribunala, naročito kada su u pitanju sistematska kršenja osnovnih ljudskih prava i sloboda. Ova institucija treba da bude primjer i smjernica nacionalnim sudovima, ali i jasna prijetnja i neizbježno odredište pojedincima koji se ogriješe o pravila ustanovljena Ženevskim konvencijama.
Crna Gora, kao etnički, kulturno i religijski raznoliko društvo aktivna je članica grupe prijatelja Alijanse civilizacija (AoC) i posvećena je osnovnim principima integracije i jačanja građanskog društva, tolerancije, borbe protiv svakog oblika diskriminacije, ksenofobije i ostalih vidova netolerancije. Odlučni smo i opredijeljeni da u Crnoj Gori očuvamo osnovne vrijednosti na kojima počiva građansko društvo kakvi god bili izazovi sa kojima se suočavamo i sa kojima ćemo se kao društvo i kao država suočavati.
Gospodine predsjedavajući, dame i gospodo,
Činjenica da smo mala i otvorena ekonomija, zbog čega smo podložni uticaju promjena koje se dešavaju na globalnom ekonomskom tržištu, dovela je do toga da je ekonomska i finansijska kriza u jednom trenutku narušila pozitivan ekonomski napredak Crne Gore.
Ipak, primjenom antikriznog paketa mjera oslabljen je uticaj globalne krize i zaustavljen trend pada crnogorske ekonomije. Kriza je potvrdila da su osnovne smjernice ekonomske politike Crne Gore usmjerene na dalju stabilizaciju javnih finansija, unapređenje poslovnog ambijenta i strukurne reforme, sa ciljem uspostavljanja dugoročno stabilne, dinamične i konkurentne ekonomije i unapređenja kvaliteta života svih građana Crne Gore, dobro postavljene. Pored toga što smo postali sasvim svjesni činjenice da ćemo u traženju odgovora na krizu morati da pravimo teške i nepopularne rezove kako bi omogućili stvaranje novih i zdravih osnova za dalje snaženje ekonomije, dobili smo još jednu potvrdu da djelovanje samo jednog aktera, ma koliko on uspješan bio, nije dovoljno. Svi mi moramo odigrati pozitivnu ulogu kako bi u ovom složenom procesu pronašli pravu mjeru uspjeha, održivosti, ali i socijalne odgovornosti i solidarnosti.
Stoga, ne smijemo dozvoliti zastoj u ostvarivanju ciljeva poput MDG, čije ostvarenje daje osnovu za nadgradnju ljudskih prava i osnovnih sloboda širom svijeta. Borba protiv siromaštva i bolesti, jednakost polova, zaštita majke i djeteta, obrazovanje, zaštita okoline i održivi razvoj osnovni su uslovi napretka i prosperiteta naših društava i visoko su na agendi Vlade.
Crna Gora podržava pragmatično orjentisane reformske tokove u UN. Posebno je, kao mala zemlja, zainteresovana za jačanje autoriteta i uloge Generalne skupštine, njene efikasnosti i unapređivanja rada, ali i drugih glavnih organa UN-a. Jačanje reprezentativnosti Savjeta bezbjednosti, u tom smislu i obezbjeđenje još jednog mjesta za istočno evropsku grupu u kategoriji nestalnog člana, mora rezultirati funkcionalnim jačanjem ovog organa, kao i jačanjem njegove efikasnosti, odgovornosti i kredibilnosti u skladu sa Poveljom UN. Savremena reforma otvorena prema zemljama članicama pojedinačno, ili grupi zemalja, mora biti izvedena u okvirima široke saglasnosti u odnosu na svih pet ključnih aspekata reforme Savjeta bezbijednosti. Uvjeren sam da postoji modalitet kojim je moguće premostiti ove ciljeve i druge strukture, kao na primjer G-20.
U daljoj demokratizaciji, unaprjeđenju efikasnosti pravosudnog i jačanja administrativnog sistema, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, te stvaranju inkluzivnog društva, Crna Gora i UN rezidentne i nerezidentne agencije su partneri ka dostizanju strateških ciljeva naše zajedničke politike.
Funkcija Rezidentnog koordinatora UN sistema, i program Djelujući kao jedan pružio je mogućnosti i UN agencijama i državnim partnerima u procesu, da na ravnopravan i direktan način kreiraju, prate i prilagođavaju programske aktivnosti razvojnim potrebama naše zemlje.
Ujedno program Djelujući kao jedan pruža mogućnost postepene reforme funkcionisanja UN sistema razvijajući simultan i iskoordiniran pristup koji će rezultirati i izbjegavanjem preklapanja UN agencija i efikasnijim rezultatima na polju ostvarivanja nacionalnih prioriteta.
Gospodine predsjedavajući,
Crna Gora podržava nuklearnu neproliferaciju i protivi se daljem širenju broja država koje posjeduju nuklearno naoružanje. Takođe podržavamo svaki dogovor nuklearnih sila o uzajamnom smanjenju nuklearnih kapaciteta i samim tim stvaranju sigurnijeg svijeta za nas i buduće generacije. U tom kontekstu, želim da zahvalim Generalnom sekretaru na apelu koji je učinio krajem prošlog mjeseca kojim je zatražio od svih zemalja koje posjeduju nuklearnu tehnologiju da potpišu Sveobuhvatni sporazum o zabrani nuklearnih proba.
Želim istaći da je Crna Gora ratifikovala Konvenciju o zabrani kasetne municije i da je nepunu godinu dana nakon njenog stupanja na snagu uništila sve rezerve ovog tipa oružja čime je dodatno potvrdila svoju privrženost principima neproliferacije.
Crna Gora je ekološka država, što je utemeljeno u Ustavu. U skladu sa tim opredjeljenjem dodatno smo motivisani da pronalazimo rješenja u skladu sa politikom održivog razvoja. Strateški pravac razvoja Crne Gore predstavlja ostvarivanje sinergije između rasta i zapošljavanja sa jedne i socijalne jednakosti, životne sredine i prirodnih resursa sa druge strane.
Konferencija Ujedinjenih nacija o održivom razvoju Ujedinjenih nacija koja će biti održana u Rio De Ženeiru 2012. godine predstavlja značajnu priliku za promociju međunarodne saradnje na polju održivog razvoja, kao i priliku za sveobuhvatnu evaluaciju napretka koji je napravljen na polju održivog razvoja u protekle dvije decenije. Crna Gora, koja je članica Komisije za održivi razvoj Ujedinjenih nacija u periodu 2011-2014, je opredjeljena da konstruktivnim djelovanjem doprinose uspjehu Konferencije.
Crna Gora iskazuje poseban senzibilitet za tematiku klimatskih promjena. Mogući su mnogobrojni negativni efekti promjene klime koji mogu uticati na Crnu Goru: porast nivoa mora, temperature i biološku raznovrsnost. Stoga smatram da borba protiv klimatskih promjena zahtjeva globalan, koordinisan i odlučan međunarodni odgovor zasnovan na načelima Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC) i Kjoto protokola. UNFCCC predstavlja ključni multilateralni forum za globalnu aktivnost u oblasti klimatskih promjena, a Konferencija u Kankunu COP 16 potvrđuje da multilateralizam i klimatski proces pod okriljem UN mogu dati konkretne rezultate.
Gospodine predsjedavajući,
Dozvolite mi da još jednom ponovim koliko sam počastvovan da u ime Crne Gore učestvujem u generalnoj debati ovog globalnog foruma i neposredno sa predstavnicima 192 države doprinesem unaprjeđenju našeg međusobnog razumijevanja i mirnog suživota na dobrobit svih naših naroda.
Hvala na pažnji.