Strategija razvoja energetike Crne Gore do 2025. godine, Akcioni plan 2008-2012. godine, kao i Energetska politika Crne Gore do 2030. godine usvojena od strane Vlade Crne Gore 2011. godine prepoznaju razvoj obnovljivih izvora energije kao jednu od glavnih karika ekonomskog razvoja Crne Gore. Pored toga, Crna Gora kao potpisnica Sporazuma o formiranju Energetske zajednice ima obavezu praćenja energetske politike Evropske unije i usklađivanja svog legislativnog i regulatornog okvira sa relevantnim direktivama Evropske unije.
Zakon o energetici („Službeni list CG“, br. 28/10) harmonizovan je sa politikom Evropske unije u oblasti obnovljivih izvora energije i samim tim kako bi se podstakao razvoj obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije kroz između ostalog i podsticajne cijene proizvedene električne energije iz ovakvih objekata. U toku 2010. i 2011. godine nastavilo se sa stvaranjem jasnog regulatornog okvira za obnovljive izvore energije koji se može naći na sledećem linku.
Uredbom o tarifnom sistemu za utvrđivanje podsticajne cijene električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije uređuje se način određivanja podsticajne cijene električne energije proizvedene u postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije i postrojenjima za visokoefikasnu kogeneraciju, a koja prethodno steknu status povlašćenog proizvođača. Status povlašćenog proizvođača je definisan Uredbom o načinu sticanja statusa i ostvarivanja prava povlašćenog proizvođača električne energije („Službeni list CG“, br. 37/11).
Podsticajna cijena električne energije proizvedene u postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije i u postrojenjima za visokoefikasnu kogeneraciju se računa na osnovu tarifnih stavova za realni povraćaj troškova investicije, rada i održavanja i goriva. Podsticajne cijene predložene ovom uredbom su otkupne cijene električne energije proizvedene u postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije ili u postrojenjima za visokoefikasnu kogenraciju koja doprinose realizaciji Programa razvoja i korišćenja obnovljivih izvora energije ili Programa razvoja i korišćenja visokoefikasne kogeneracije. U skladu sa Zakonom o energetici status povlašćenog proizvođača traje 12 godina i stoga predložena podsticajna cijena je zagarantovana povlašćenim proizvođačima za isti period. Predložene cijene su definisane zavisno od tehnologije koja koristi obnovljive izvore energije, a uključuje: male hidrolektrane, vjetroelektrane, solarne elektrane, elektrane na čvrstu biomasu, elektrane na čvrsti deponijski otpad, elektrane na biogas, kao i postrojenja za visokoefikasnu kogeneraciju.
Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora korišćenjem pojedinačnih tehnologija i iz visokoefikasne kogeneracije, koja će se podsticati u skladu sa ovom uredbom biće definisana Programom razvoja i korišćenja obnovljivih izvora energije, čija je priprema u toku, i Programom razvoja i korišćenja visokoefikasne kogenracije.
Uredba o tarifnom sistemu za utvrđivanje podsticajne cijene električne energije iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije usvojena od strane Vlade Crne Gore na sjednici 29. septembra 2011. godine.