Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Sprovođenje politike MSP jedan od ključnih prioriteta ekonomskog razvoja

Objavljeno: 2011-10-06 22:16:34 Autor: Ministarstvo

Rezultati u primjeni principa Akta o malim preduzećima /Small Business Act/ u Crnoj Gori u prvoj polovini godine su ohrabrujući, što otvara mogućnost korišćenja raspoloživih evropskih sredstava, ocijenili su u Direkciji za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP).

Pomoćnik ministra ekonomije, Dragan Kujović smatra da je sprovođenje politike MSP jedan od ključnih prioriteta ekonomskog razvoja i procesa napredovanja Crne Gore ka članstvu u EU.

“Nakon usvajanja Strategije razvoja MSP, u okviru Direkcije za razvoj MSP, razvijen je monitoring sistem za praćenje ostvarivanja plana čime se obezbjeđuje efikasno upravljanje sprovođenjem politike MSP”, objasnio je Kujović.

Kujović je podsjetio da se još 2007. godine, usvajanjem Programa eliminisanja barijera za razvoj preduzetništva Crna Gora se odlučila za sistemski pristup u stvaranju stimulativnog poslovnog ambijenta.

“Posljednjih godina uradili smo puno na tom planu, a kao jedna od posljednjih mjera koje smo usvojili, u cilju objedinjavanja cjelokupnog procesa registracije preduzeća i uspostavljanja one-stop shop-a u okviru Poreske Uprave, izvršene su izmjene Zakona o privrednim društvima, Zakona o računovodstvu i reviziji i Zakona o poreskoj administraciji. S tim u vezi, u okviru CRPS-a sa radom je otpočeo jednošalterski princip gdje je novim privrednim subjektima omogućeno da na jednom mjestu registruju preduzeće, prijave se za opštu poresku registraciju, dobiju PIB, akcizni i carinski broj” naglasio je Kujović.

Direktor Direkcije, Zoran Vukčević, kazao je da su zadovoljavajući rezultati u oblastima preduzetničkog učenja, stečaja i Druge šanse za preduzetnike koji se suoče sa stečajem, registracije preduzeća, javnih nabavki, dostupnosti finansiranja za MSP.

"Politika razvoja MSP se ogleda kroz Strategiju razvoja MSP, razvoja konkurentnosti na mikronivou, Nacionalnu strategiju zapošljavanja i razvoja ljudskih resursa", rekao je Vukčević na bilateralnom sastanku predstavnika Evropske komisije i fondacije za obuku i crnogorskih nadležnih institucija.

On je dodao da rezultati za prethodne četiri godine govore da su ostvareni ciljevi Strategije razvoja MSP, jer je povećan njihov broj 32 odsto, zaposlenih 23 odsto, kao i učešće MSP u izvozu sa 22 na 31 odsto.

On je podsjetio da se broj registrovanih MSP povećao sa 24 hiljade u 2003. na 43 hiljade u prošloj godini, a broj zaposlenih sa 48 hiljada na 115 hiljada.

Pomoćnik direktora Direkcije za razvoj MSP, Marija Iličković kazala je da primjena Akta o MSP omogućava pridruživanje EU i doprinosi saradnji sa evropskim institucijama što otvara mogućnost korišćenja raspoloživih sredstava EU.

“Razvoju MSP doprinijeće i Strategija promocije konkurentnosti na mikronivou, čija bi realizacija trebalo da poveća konkurentnost, regionalnu razvijenost, izvoz u cilju odgovora izazovima na domaćem i evropskom tržištu”, objasnila je Iličković.

Ona je dodala da Akcioni plan za regulatornu reformu predstavlja još jedan dokument čijom će se primjenom obezbijediti stvaranje povoljnijeg privrednog ambijenta, smanjiti korupcija i povećati konkurentnost domaće privrede na našem i stranom tržištu.

Predstavnik Evropske fondacije za obuku, Entoni Griben /Anthony Gribben/ ocijenio je da je Crna Gora odličan partnera kada se radi o ispunjavanju zadataka Evropske komisije.

“Direkcija za razvoj MSP je ostvarila napredak u jako kratkom periodu što govori o velikoj posvećenosti i mogućnostima svih zaposlenih čime smo zadovoljni”, zaključio je Griben.


PR SLUŽBA
MINISTARSTVO EKONOMIJE