Nadležne institucije učiniće sve da na odgovoran i efikasan način pristupe rješavanju statusa raseljenih i interno raseljenih lica koja borave u Crnoj Gori, zaključeno je danas na konstitutivnoj sjednici Koordinacionog odbora za praćenje implementacije Strategije za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica sa posebnim osvrtom na oblast Konik.
Ovo pitanje rješavaće se kako kroz izradu kvalitetnog pravnog okvira i jačanja institucija, tako i kroz regionalni pristup koji će uključivati saradnju sa zemljama porijekla raseljenih lica.
Pravni status je najvažniji segment Strategije, ali i osnova za ostvarivanje ostalih prava raseljenih lica, istakao je potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković. Prvi koraci na ovom planu se već realizuju. Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, kojim se omogućava raseljenim i interno raseljenim licima da zahtjev za odobravanje stalnog nastanjenja podnesu do 31. decembra 2012. godine. U toku je izrada detaljnog urbanističkog plana za Podgoricu, čijim će usvajanjem biti stvorene pretpostavke za izgradnju 90 stambenih jedinica na području Konika, a najavljeno je i produživanje primjene Uredbe iz jula 2010. godine o privremenom pristupu pravima raseljenih i interno raseljenih lica.
Od članova Koordinacionog odbora očekivaće se da u punom sastavu prisustvuju sjednicama, kako bi bilo moguće razmatrati ova kompleksna pitanja iz svakog ugla. Sjednice će se održavati jednom mjesečno, a na njima će se razmatrati detaljni izvještaji o realizovanim aktivnostima, kao i informacije o izazovima sa kojima se susreću nosioci obaveza tokom realizacije aktivnosti predviđenih Akcionim planom. O svojim aktivnostima Koordinacioni odbor će kvartalno izvještavati Vladu.
Međunarodni partneri, UNHCR i Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori podržali su planiranu metodologiju rada Koordinacionog odbora i ponudili svoju ekspertsku i finansijsku pomoć, kako bi Crna Gora što prije zatvorila ovo pitanje, koje predstavlja i dio agende pristupanja EU.