Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Uspješno završen twining projekat Narodne banke Bugarske i regulatornih supervizorskih nadležnih organa Crne Gore

Objavljeno: 2011-11-23 16:07:44 Autor: Ivona Mihajlovic - administrator

Narodna banka Bugarske (BNB) i crnogorski finansijski regulatori: Ministarstvo finansija, Centralna banka Crne Gore (CBCG), Komisija za hartije od vrijednosti i Agencija za nadzor osiguranja danas su uspješno okončali dvogodišnji twining projekat MN 08 IB FI 01 “Jačanje regulatornih i supervizorskih kapaciteta finansijskih regulatora”. Projekat je započet 30. novembra 2009. godine, a finansiran je od strane Evropske unije (EU) kroz “Instrument za pretpristupnu pomoć” sa budžetom u iznosu od 1,199.966.94 eura. Projekat je sprovodila BNB u konzorcijumu sa Bankom Holandije i bugarskom  Komisijom za finansijsku superviziju.

Projekat je doprinio harmonizaciji crnogorskog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU u oblasti kontrole banaka, hartija od vrijednosti, penzija, investicija, tržišta osiguranja, sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma, kao i jačanja finansijske stabilnosti, saradnje institucija zemlje korisnice i jačanja njenih administrativnih kapaciteta. Rezultati projekta predstavljaju značajan korak u pripremi zemlje za proces pregovora za pristupanje EU.

Glavni postignuti rezultati su sljedeći:

* Pripremljeno je 8 novih zakona – 3 zakona su usvojena u Parlamentu – Zakon o Savjetu za finansijsku stabilnost, Zakon o preuzimanju akcionarskih društava i Zakon o investicionim fondovima.

* Pripremljeni su: Akcioni plan za implementaciju Bazela II, nova Odluka o adekvatnosti kapitala, okvir za sprovođenje zahtjeva  Pilara 2 iz Bazel II Sporazuma o kapitalu banaka i odgovarajućih smjernica, priručnika i izvještajnih obrazaca. Ovo će omogućiti da CBCG planira svoje aktivnosti u narednih nekoliko godina i da odredi svoje prioritete.

* Formiran je Savjet za finansijsku stabilnost i pripremljeni su akcioni planovi za upravljanje kriznim situacijama.

* Pripremljene su Smjernice za prenošenje svih glavnih direktiva u oblasti hartija od vrijednosti i penzija, kao i 9 operativnih priručnika i metodoloških uputstava, a većina njih je već sprovedena, a održane su i 24 različite obuke uključujući i dvije međunarodne konferencije.  

* Pripremljene su smjernice iz oblasti supervizije osiguranja, o sprovođenju samoprocjene osnovnih principa Međunarodnog udruženja supervizora osiguranja (IAIS), kao i izvještaj o samoprocjeni osnovnih principa IAIS-a, planovi aktivnosti za posredne i neposredne kontrole, Izvještaj o procjeni, Master plan (Mapa puta) sa neophodnim zaključcima o mogućim načinima prenošenja i primjene  Direktive Solventnost II u Crnoj Gori i gap analiza nekih poglavlja Direktive Solventnost II. 

* Pripremljeni su priručnici za kontrolu SPN/FT, programi kontrole, Memorandum o saradnji između institucija zemlje korisnice u vezi sa sprječavanjm pranja novca i finansiranja terorizma

* Povećana je informisanost javnosti – Strategija za zaštitu informisanosti potrošača je u fazi sprovođenja, štampane su i distribuirane informativne brošure o SPN/FT za javnost i finansijske institucije, formiran je informativni centar Komisije za hartije od vrijednosti, održan je informativni seminar za novinare i seminar za nadležne organe za sprovođenje zakona o SPN/FT

Ovdje možete pogledati brošuru jačanja regulatornih i supervizorskih kapacitet za finansijskih regulatora

Brosura jačanje regulatornih i supervizorskih kapacitet a finansijskih regulatora.pdf

PR SLUŽBE MINISTARSTVA FINANSIJA i

CENTRALNE BANKE