Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, usvojila je Osmi mjesečni izvještaj o realizaciji obaveza iz Akcionog plana praćenja sprovođenja preporuka iz Mišljenja Evropske komisije. Poklanjajući posebnu pažnju kvalitetnoj primjeni usvojenih propisa, Vlada je zadužila sva ministarstva da pripreme informacije o sprovođenju ključnih sistemskih zakona iz Evropske agende, s posebnim osvrtom na izradu podzakonskih akata.
U skladu sa preporukama Evropske komisije za oblast reforme državne uprave, Vlada je utvrdila Predlog zakona o zaradama državnih službenika i namještenika. Donošenje novog Zakona bilo je neophodno radi njegovog usklađivanja sa novom kategorizacijom radnih mjesta i zvanja, utvrđenom Zakonom o državnim službenicima i namještenicima, čime se nastavlja uspostavljanje jedinstvenog sistema zarada u okviru državne uprave.
U cilju unapređenja sveobuhvatnog nacionalnog zakonodavnog okvira za borbu protiv organizovanog kriminala, Vlada je utvrdila Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Pored ostalog, izmjenama su uvedene odredbe koje se odnose na elektronski prenos novca i otklanjanje rizika od zloupotrebe u primjeni novih tehnologija. Propisana je i obaveza uvođenja neuobičajnih transakcija, koje nemaju jasnu ekonomsku ili pravnu svrhu ili opravdanost.
Na sjednici je utvrđen i Predlog zakona o Carinskoj tarifi. Zakonom nije predviđeno povećanje carinskih stopa, ali jeste smanjenje za određene poljoprivredne proizvode koji predstavljaju impute za prerađivačku industriju, što bi trebalo da doprinese podizanju njene konkurentnosti, smanjenju cijena i povećanju izvoza. Takođe, više se neće obračunavati carinska stopa od 1 odsto na naftu i naftne derivate, što bi, uz ranije smanjenje akciza, trebalo da omogući povoljnije cijene ovih proizvoda na našem tržištu.
Vlada je utvrdila i Predlog Zakona o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike kojim će u Crnoj Gori dodatno unaprijediti sveobuhvatan proces statističkih aktivnosti po međunarodnim i evropskim standardima.
Polazeći od obaveze uključivanja crnogorskih naučnoistraživačkih ustanova i istraživača u Evropski istraživački prostor i međunarodne programe u nauci, Vlada je utvrdila Predlog zakona o Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti. Predlogom je predviđeno objedinjavanje cjelokupnog naučnog potencijala Crne Gore, sa ciljem njegovog organizovanja u jedinstvenu naučnoistraživačku ustanovu najvišeg naučnog nivoa u državi, uz njenu punu autonomiju.
Razmatrajući izuzetno složenu trenutnu situaciju u KAP-u, Vlada je ovlastila Ministarstvo finansija da započne pregovore sa kreditorima o regulisanju dužničko-povjerilačkih odnosa i odlaganju obaveza, kako bi se preduprijedio rizik automatskog aktiviranja svih garancija. Imajući u vidu ukupnu socijalnu i ekonomsku situaciju u Crnoj Gori, Vlada je zaključila da se u što kraćem roku mora donijeti konačna odluka o daljoj sudbini kompanije, pri čemu se razmatra više mogućih opcija.