U okviru IPA–YUG/812 “Podrška razvoju kapaciteta u sektoru šumarstva” trening program, odnosno obuka polaznika izvedena je u Srbiji i Crnoj Gori, u ukupnom trajanju od 8 dana.
Prvi dio kursa od 4 dana održan je od 25-28.10.2011. godine u Srbiji u Centru za šumsko sjeme u Požegi, kao i u sjemenskim objektima Zapadne Srbije.
Trening je zapoèeo nakon uvodne rijeèi Profesora Dr. Vasilija Isajeva, kad su se skupu obratili svi èlanovi ekspertskog tima.
Prvo predavanje održala je Ljiljana Sovilj, prezentovanjem “Zakonodavni okvir u oblasti šumskog reproduktivnog materijala u Crnoj Gori”, upoznajuæi prisutne sa obavezama koje proistièu iz Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveæa (Službeni list RCG br.37/2007) i podzakonskim aktima, donijetin na osnovu tog Zakona:
- zakonski okvir - opšte odredbe
- obaveze proizvoðaèa, odnosno snabdjevaèa reproduktivnim materijalom,
- kontrola proizvodnje šumskog reproduktivnog materijala, od sakupljanja sjemena, skladištenja, proizvodnje šumskog sadnog materijala do distribucije, sa obavezom “sledljivosti” porijekla,
- obaveze ovlašæenih institucija, Uprave za šume i šumarske inspekcije u postupku proizvodnje i distribucije šumskog reproduktivnog materijala.
Sa bogastvom genofonda drveæa Crne Gore i okolnih zemalja uèesnike su upoznali Vasilije Isajev i Aleksandar Luèiæ. Po predstavljenom pregledu in-situ i ex-situ objekata, uèesnicima seminara predstavljena su upustva za primjenu kratkoroènih i dugoroènih aktivnosti u njima, kao i metode njihove realizacije.
Uèesnicima trening programa, na terenu (sjemenske sastojine i plantaže Zapadne Srbije), Vasilije Isajev i Aleksandar Luèiæ prezentovali su potrebna znanja iz oblasti organizacije sakupljanja uroda sjemena i znaèaja vršenja genetièkih melioracija, a u Centru za šumsko sjeme u Požegi održali su prezentaciju na temu “Rasadnièka proizvodnja u funkciji usmjerenog korišæenja genetskog materijala”. Uèesnici su se detaljno upoznali sa radom Centra za šumsko sjeme i njegovim potencijalom u unapreðenju sektora šumarstva Crne Gore nakon potpisivanja ugovora o saradnji izmeðu Uprave za šume Crne Gore i Srbijašuma.
Drugi dio kursa održan je u Crnoj Gori od 15-18.11.2011. godine u sjedištu Uprave za šume Pljevljima, kao i izdvojenim sjemenskim objektima u okolini Durmitora.
Profesori Vasilije Isajev i Aleksandar Luèiæ prezentovali su uèesnicima “Znaèaj izdvojenih sjemenskih objekata u Crnoj Gori na poboljšanje sjemenske proizvodnje”, “Znaèaj kontejnerske proizvodnje” i “Sjemenske plantaže. Uèesnici su obišli izdvojene sjemenske objekte u okolini Durmitora i razmatrali moguænost sprovoðenja kratkoroènih mjera za unapreðenje sjemenske proizvodnje.
Testiranje polaznika trening programa obavljeno je završnog dana kursa, kojom prilikom su uèesnici, na opšte zadovoljstvo, pokazali izuzetno visok nivo znanja, te su poližili test, koji se sastojao iz praktiènog dijela na terenu i pitanja iz Zakona o šumskom reproduktivnom materijalu šumskog drveæe Crne Gore, nakon èega su im dodijeljene diplome.
Spisak polaznika trening programa:
1. Vidan Jakid, dipl.ing.šum. - Uprava za šume
2. Zehra Demid, dipl.ing.šum. - Uprava za šume
3. Branislav Miladinovid, dipl.biol. - Uprava za šume
4. Ivica Šdekid, šum.teh. - Uprava za šume
5. Dobrilo Matovid, šum.teh. - Uprava za šume
6. Krsto Bojovid, šum.teh. - Uprava za šume
7. Svetlana Bojadžid, teh. - Uprava za šume
8. Goran Simovid, šum.teh. - Uprava za šume
9. Оevdet Luboder, NVO „Runolist“
10. Milan Medenica, NVO „Natura“
11. Jelena Šabanovid, DOO“MONTENO MAX“
12. Milutin Vukid - Šumarska inspekcija