Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Održana prezentacija najznačajnijih rezultata analize tržišnih potencijala za aktivne odmore u Crnoj Gori

Objavljeno: 2011-12-20 17:20:26 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Danas je u prostorijama Ministarstva održivog razvoja i turizma održana prezentacija povodom objavljivanja rezultata analize tržišnih potencijala za aktivne odmore za Crnu Goru u Sjevernoj, Zapadnoj i Istočnoj Evropi.

Na prezentaciji su govorili predstavnici partnera u projektu: samostalni savjetnik u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Dušanka Pavićević, Annika Lutig (Luettig) predstavnik Njemačke organizacije za razvojnu saradnju (GIZ), Kirsi  Huverinen (Hyvaerinen), savjetnik u NTO-u i Emil Kukalj menadžer za strateško planiranje i razvoj proizvoda u NTO-u.

Tom prilikom Dušanka Pavićević, samostalni savjetnik u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, naglasila je da aktivni turizam i aktivnosti na otvorenom poslednjih godina postaju sve značajniji segment ponude i tražnje u turističkim destinacijama. Visokoprofilisane turističke destinacije kao što su Švajcarska, Austrija i Novi Zeland postigle su izuzetne rezultate posvećenošću ovom turističkom sektoru.

Kako bi bili uspješni na ovom polju prije svega potrebni su posebno atraktivni prirodni potencijali, smatra Pavićević. Ona je naglasila da rijetko koja zemlja u Evropi može da ponudi, na tako malom prostoru, toliku raznolikost i još uvijek u mnogim djelovima netaknutu prirodu kao što je to Crna Gora. Zbog toga su očigledni razlozi nastojanja razvijanja ovag obećavajućeg segmenta turističke ponude. Ministarstvo je, polazeći od smejrnica datih Strategijom razvoja turizma, već započelo sa realizacijom projekata koji imaju za cilj stvaranje ponude za aktivan odmor.

Ona je ocijenila da kvalitetni i pouzdani podaci igraju presudnu ulogu u donošenju odluka koje vode dobrim rezultatima. To je i razlog da je Ministarstvo, zajedno sa Njemačkom organizacijom za razvojnu saradnju i Nacionalnom turističkom organizacijom pokrenulo istraživanje potencijala tržišta za aktivnosti na otvorenom. Istraživanje je pripremljeno od strane njemačke renomirane kuće Trendscope.

Naglasila je da rezultati analize daju mnoštvo podataka i informacija korisnih u daljem razvijanju započete inicijative u pravom smjeru i odpočinjanju realizaciju novih projekata, kako u dijelu razvoja proizvoda tako i u dijelu marketinga.Pavićević smatra da će dobijeni rezultati biti korisni kako Ministarstvu, tako i lokalnim turističkim organizacijama, turističkoj privredi i nvo sektoru.

Annika Lutig (Luettig) predstavnik Njemačke organizacije za razvojnu saradnju (GIZ) naglasila je da je analiza finansirana i urađena u saradnji GIZ-a i Ministarstva održivog razvoja i turizma, kao nastavak podrške GIZ-a našoj zemlji, koja je otpočela 2006. godine sa projektom razvoja pješačenja i biciklizma (Hiking & Binkig).

Lutig smatra da će rezultati navedene studije, odnosno dobijene informacije sa 6 različitih tržišta evropskih zemalja i Rusije, omogućiti Crnoj Gori da se uspješno plasira na tržište aktivnog turizma.

Kirsy Huverinen (Hyvaerinen), savjetnik u NTO-u, kao ciljnu grupu ovog istraživanja istakla je 6 emitivnih tržišta (Švedska, Holandija, Francuska, Njemačka, Poljska i Rusija) uz napomenu da se informacije dobijene na primjeru Švedske mogu primjeniti na cijelu Skandinaviju.

Huverinen je izrazila uvjerenje da je urađena analiza veoma korisna i ekskluzivna, te da je i jedinstvena jer je druge zemlje nemaju.

Emil Kukalj, menadžer za strateško planiranje i razvoj proizvoda u NTO-u, je predstavljajući najznačajnije rezultate ove analize istakao da je jedan od osnovnih ciljeva istraživanja bio određivanje veličine i potencijala postojećih tržišta, kako za aktivni tako i za ostale vidove turizma, a dala je odgovore na pitanja kao što su: opšte karakteristike turista koji preferiraju aktivne odmore kao i njihovi planovi; identifikacija sociodemografskih karakteristika različitih ciljnih grupa; identifikacija tzv. "lifestyle“ profila  potencijalnih turista u cilju definisanja tržišnih segmenata za buduće marketing aktivnosti – „Trendscope Traveller Types“; karakteristike potencijalnog odmora u Crnoj Gori: omiljene aktivnosti, način transporta, tip smještaja, ishrana; određivanje startegije pozicioniranja za aktivne odmore u Crnoj Gori; analiza optimalnog nivoa cijena za aktivne odmore u Crnoj Gori; analiza izvora informacija relevantnih za planiranje aktivnih odmora u Crnoj Gori; utvrđivanje relevantnih kanala distribucije za aktivne odmore u Crnoj Gori.

Kukalj je naglasio da Rusija, u posljednje tri godine, predstavlja najveće emitivno tržište, sa 51.45 miliona ljudi koji su upražnjavali aktivne odmore, dok je u Poljskoj taj procenat čak 74%. Kada su u pitanju planovi za buduća aktivna putovanja Švedska (21%) i Rusija (32%) predstavljaju najznačajnija tržišta. Medjutim i ostale zemlje u istraživanju sa učešćem između 8% i 12% mogu biti zanimljive.

Najznačajnije aktivnosti tokom aktivnog odmora se razlikuju u odnosu na nacionalnog turistu pa su tako za Njemce hiking (43%) i plivanje (38%) najzanimljiviji. Za Francuze to su hiking (31%) i laganija šetnja (26%), za Holanđane hiking (36%) i plivanje (36%), za Poljake šetnja (50%) i plivanje (44%), za Ruse ribolov (43%) i plivanje (40%), a za Šveđane to su alpsko skijanje (29%) i hiking (24%). Kada je u pitanju potrošnja Njemci su spremni u zavisnosti od proizvoda potrošiti u prosjeku od 450-900 eur, Francuzi od 500-1000 eur, Holanđani od 400-800eur, Poljaci od 250 do 625eur, Rusi od 400-1000 eur, a Šveđani od 610-1110 eur.