Konferencija za medije povodom imenovanja komesara crnogorske izložbe na ovogodišnjoj Internacionalnoj izložbi arhitekture u Veneciji - Bijenale arhitekture, te povodom koncepta i planova u okviru crnogorskog predstavljanja, biće održana u ponedjeljak, 19. marta, u 11:00 sati, u multimedijalnoj sali Ministarstva održivog razvoja i turizma (IV Proleterske 19).
Na konferenciji će govoriti:
• ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić,
• pomoćnica ministra za upravljanje prostorom
Sanja Lješković Mitrović,
• Komesar Bijenala
doc. dr Rifat Alihodžić, dipl.inž.arh. i
• Kurator izložbe
Neda Milačić-Bogdanović, dipl.komunikolog
13. Internacionalna izložba arhitekture u Veneciji - Bijenale arhitekture biće svečano otvorena 29. avgusta 2012. i otvorena za najširu javnost do 25. novembra. Bijenale arhitekture u Veneciji se održava svake druge godine i svako Bijenale ima svog umjetničkog direktora koji određuje temu izložbe, a učesnici svojom podtemom odgovaraju na nju.
Komesar Alihožić će u postupku organizovanja dvostepenog studentskog konkursa odabrati radni tim od 3 studenta specijalističkih i magistarskih studija Arhitektonskog fakulteta u Podgorici. Konkurs je raspisan i u toku je prijavljivanje kandidata, o čemu će biti riječi na konferenciji za medije. Takođe, gospodin Alihožić izložiće koncept crnogorskog predstavljanja na Bijenalu.
INFORMACIJA O BIJENALU:
Crna Gora, kao samostalna država, prvi put je učestvovala na Bijenalu 2008. kada se predstavila projektom „Od Arsenala do Porto Montenegra” autora profesora arhitekture Aleksandra Kekovića i pod vođstvom Komesara Gorana Radovića, profesora i dekana Arhitektonskog fakulteta u Podgorici. Ovaj projekat je bio odgovor na temu “Out There. Architecture Beyond Building” (Arhitektura iznad građenja), koju je osmislio umjetnicki direktor tadašnjeg Bijenala Aron Betski iz SAD.
Crna Gora je 2010. godine takođe učestvovala sa temom „Reciklaža prostora’’ koja je bila odgovor na temu “People meet in architecture” (Ljudi se sreću u arhitekturi) koju je postavila umjetnička direktorka tog Bijenala - Kazujo Seđima. Postavka je obuhvatala tri prvonagrađena arhitektonska rješenja na međunarodnim konkursima realizovanim u Crnoj Gori u prethodne dvije godine, među kojima i projekat Sportsko rekreativne zone na mjestu bivšeg jalovišta rudnika u Mojkovcu, autora doc. dr Rifata Alihodžića. Komesar ove izložbe je takođe bio Goran Radović, profesor i dekan Arhitektonskog fakulteta u Podgorici.
Direktor ovogodišnje izložbe je britanski arhitekta David Chipperfield. On je ovo Bijenale osmislio sa temom: ’’Common Ground’’ ili Zajedničko tlo/osnov. Objašnjavajući temu, Dejvid Chipperfield navodi da ga zanima ono sto je zajedničko arhitektama, od uslova za praksu arhitekture, do uticaja istorije i sklonosti koji oblikuju i daju kontekst njihovim djelima. On želi da ovo Bijenale bude prilika kojom će arhitekte ojačati svoje razumjevanje kulture arhitekture kao i naglasiti filozofske i praktične sisteme koji je određuju. Ova tema predstavlja čin otpora slici arhitekture kao potpuno nastale iz uma talentovanog pojedinca.
INFORMACIJA O KOMESARU:
Rođen 22.02.1956. u Beranama, Crna Gora; gimnaziju prirodno-matematičkog smjera završio u Bijelom Polju 1974; diplomu arhitekte stekao na Arhitektonsko-urbanističkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu; magistrirao na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu; za magistarski rad je dobio nagradu „Miodrag Macura“ kao prvonagrađeni; doktorirao na tehničkom fakultetu, departmana za Arhitekturu Univerziteta u Novom Sadu; prvo zaposlenje ostvario 1978. u Zavodu za urbanizam i projektovanje u Bijelom Polju, a 1990. godine osniva sopstveni biro „ARHING“ koji i danas aktivno djeluje; docent je na Arhitektonskom fakutetu u Podgorici, gdje predaje teoriju arhitektonskog prostora i forme kao i dva projektantska predmeta; obavlja funkciju rukovodioca magistarskih studija na istom fakultetu; u 2011. radio je kao gostujući profesor na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu; autor je preko stotinu objekata u zemlji i inostranstvu, od kojih su prema konkursnim prvonagrađenim rješenjima realizovana četiri; dobitnik je republičke nagrade „Borba“ za najbolje arhitektonsko djelo 1990, kao i niza drugih nagrada i priznanja; u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu, 1991. Dom kulture u Plavu izložen je među osam najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja u Jugoslaviji za prethodnu godinu; dobitnik je treće nagrade na međunarodnom Salonu urbanizma u Nišu 2011; učesnik je dva Salona arhitekture u Beogradu; sa radnim timom predstavljao je, uz još dva autorska tima, Crnu Goru na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2010; predstavnik je Crne Gore za evropsku nagradu arhitekture Mis van de Rohe 2010 - Barcelona 2010; prihvaćena kandidatura za prestižnu nagradu fondacije Aga Khan 2010. iz Ženeve; od iste fondacije dobio je povjerenje da vrši funkciju nominatora za naredni ciklus nagrade 2011-2013; član je Akademije inženjerskih nauka Crne Gore, Inženjerske komore Crne Gore i Saveza arhitekata Crne Gore (gdje trenutno obavlja funkciju predsjedavajućeg; autor je jedne knjige i više publikovanih, naučnih radova.