Zadovoljstvo nam je da pozovemo sve predstavnike/ce nevladinog sektora
da nam se pridruže u inicijativi za uključivanje građana u diskusiju
o zelenoj ekonomiji u kontekstu održivog razvoja i smanjenja siromaštva,
kao jedne od dvije glavne teme Konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju – Rio+20.
Rio+20: Samit Rio+20, koji će se održati u periodu 20-22. juna o.g. u Rio de Ženeiru, Brazil i na kome će učestvovati predsjednici većine država i vlada, predstavlja najznačajniji događaj ove decenije u oblasti održivog razvoja. Pored zelene ekonomije, na skupu će se razmatrati i pitanja institucionalnog okvira za održivi razvoj. Cilj Konferencije je da se sagleda i ocijeni dosadašnji napredak, ali i da se obnovi posvećenost država razvoju na principima održivog razvoja.
Kako se Crna Gora na Prvom svjetskom samitu o održivom razvoju 1992. godine predstavila sa vizionarskom idejom ekološke države, a imajući u vidu da je ovo prvo učešće Crne Gore kao nezavisne države, proces priprema za učešće započet je već maja 2010. godine. Sada se nalazimo u najvažnijoj fazi koja ima za cilj izradu stručnog dokumenta koji će biti podloga političkoj Platformi za učešće Crne Gore u Riju.
Platforma Crne Gore: Vladin Tim za izradu Platforme, u okviru koga aktivno radi oko pedeset državnih službenika i predstavnika univerziteta, donio je odluku da ovaj dokument, u skladu sa glavnim temama Konferencije, bude fokusiran na procjeni mogućnosti ozeljenjavanja tri ključna razvojna sektora u Crnoj Gori: poljoprivrede, energetike i turizma.
U tom smislu, nacionalne konsultacije treba da daju odgovor na tri pitanja – kako podstaći zelena radna mjesta, na koji način osigurati efikasnu upotrebu resursa i kako očuvati prirodni kapital, sa posebnim osvrtom na klimatske promjene.
Kako bismo uključili javnost u sagledavanje ovih važnih pitanja,
pozivamo vas da se
pridružite u organizovanju mini Rio samita u periodu april-maj o.g!
Obaveze partnerskih organizacija: Mini samiti mogu biti u formi tribina, okruglih stolova, radnih ručkova/kafa i slično. Stepen formalnosti i sami tip događaja, datum, mjesto kao i pristup u diskusiji tema, zavisile bi od nevladinih organizacija.
Glavna obaveza NVO-a koja organizuje događaj je da, nakon kratkog predstavljanja glavnih tema Samita i teksta Platforme Crne Gore, vodi diskusiju odnosno otvori građanima prostor da identifikuju ključne prepreke za razvoj zelene ekonomije u oblastima kojima se bave kao i moguće načine za njihovo prevazilaženje. Poseban naglasak bi trebalo staviti na regionalne specifičnosti različitih djelova Crne Gore i, u skladu sa tim, definisati preporuke.
Ukoliko se NVO odluči, tehnička podrška za video-snimanje događaja bi bila dodatno obezbijeđena.
Uključivanje zaključaka u Platformu: Nakon održanog mini samita, nevladine organizacije imale bi obavezu pripreme narativnih zaključaka sa skupa koji organizuju. Ovi zaključci biće dostavljeni Timu za pripremu platforme kao vid izvještaja sa javne rasprave o stručnom dokumentu za pripremu Platforme.
Takođe, planirano je da se napravi i kolaž izjava/predloga građana sa održanih mini-samita koji bi se, dodatno obogaćen različitim video-zapisima različitih krajeva i regiona Crne Gore, predstavio međunarodnoj zajednici na Konferenciji u Riju. Izbor izjava obavio bi se sa NVO-ima koje su organizovale mini samite.
Rokovi: Ovim putem vas pozivamo da, ukoliko ste zainteresovani, do 2. aprila dostavite kratko pismo namjere da učestvujete u organizovanju mini samita, kako bismo napravili zajednički plan rada za naredna dva mjeseca.
Kontakti: Za sve dodatne informacije možete nas kontaktirati putem telefona 020 241 536 ili e-maila kor@t-com.me kako bismo detaljnije dogovorili saradnju.