Kukan je iskazao očekivanja Evropskog parlamenta da Crna Gora otpočne pregovore o članstvu u EU u junu ove godine, napominjući da je to očekivanje zasnovano na rezultatima.
Potpredsjednik Marković je upoznao evropske parlamentarce sa rezultatima u oblasti jačanja vladavine prava i reforme pravosuđa, posebno se osvrnuvši na reforme na ustavnom nivou koje su conditio sine qua non uspješne reforme u ovoj oblasti. Marković je iskazao očekivanje da će svi politički akteri pokazati neophodnu političku odgovornost i državotvornu mudrost kako bi se što prije postigao dogovor i u parlamentu izglasale izmjene Ustava.
On se osvrnuo i na aktivnosti Crne Gore u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, kako u smislu izmjene postojećeg i donošenja novog zakonodavnog okvira tako i na operativnom planu borbe, ističući značaj uspješne bilateralne i regionalne saradnje u ovoj oblasti. Potpredsjednik je upoznao delegaciju Evropskog parlamenta sa konkretnim rezultatima u oblasti borbe protiv kriminala i korupcije naglasivši uspješnost privremenog oduzimanja imovine stečene krivičnim djelom.
Parlamentarci su pohvalili rezultate Crne Gore u oblasti zaštite i promocije prava LGBT osoba, naročito se osvrnuvši na saradnju sa nevladinom sektorom u oblasti borbe protiv homofobije. U tom smislu, Marković je upoznao sagovornike sa čitavim spektrumom saradnje sa civilnim društvom, napomenuvši da je ta saradnja svakodnevna i to kako na strateškom nivou, tako i na nivou konkretnih radnih grupa koje obrazuje Vlada a koje obavezno uključuju predstavnike civilnog društva.