Povodom završetka aktivnosti AIM projekta - Pristupanje unutrašnjem tržištu, i početka novog projekta “Zaštita potrošača i nadzor nad tržištem” (IPA 2010), dana 27. marta, održana je konferencija za novinare, na kojoj su govorili: Nicola Bertolini, šef sektora za implementaciju projekata u Delegaciji Evropske Unije u Crnoj Gori, Rada Marković, glavni tržišni inspektor, Miodrag Vujović, direktor Uprave za zaštitu konkurencije, Šefika Kurtagić, Ministarstvo finansija, Vitomir Fister, vođa AIM projekta, Benjamin Klinger, šef GIZ programa “Podrška ekonomskom razvoju u Crnoj Gori “ i Dag Bjoerkloef, vođa projekta “Zaštita potrošača i nadzor nad tržištem”. Tom prilikom istaknuti su ključni rezultati na području zaštite potrošača i nadzora nad tržištem, postignuti uz podršku AIM Projekta i najavljene aktivnosti novog Projekta.
G-din Bertolini je ukazao na uspjeh AIM projekta i rezultate koje su tokom njegove implementacije postigli korisnici: Ministarstvo ekonomije i Tržišna inspekcija, Uprava za zaštitu konkurencije, Ministarstvo finansija - Odjeljenje za kontrolu državne pomoći i Komisija za kontrolu državne pomoći. Pored ostalog, naglasio je podatke o postignutim rezultatima Tržišne inspekcije u nadzoru nad bezbjednošću proizvoda na tržištu i istakao da to Delegacija cijeni kao dokaz uspješnosti u oblasti nadzora nad tržištem i zaštite potrošača.
G-đa Marković je u svom obraćanju istakla zadovoljstvo postignutim i naglasila da su u proteklih 22 mjeseca, koliko je trajao AIM Projekat, koji je implementiran od strane GIZ-a, Ministarstvo ekonomije, Tržišna inspekcija i drugi organi uključeni u zaštitu potrošačaša i nadzor nad tržištem (bezbjednost neprehrambenih proizvoda), ostvarili napredak u ovim oblastima. Izrazila je nadu da to osjećaju potrošači kroz podizanje nivoa zaštite njihovih prava, kako ekonomskih tako i prva na bezbjedan proizvod na tržištu, kao i poslovni subjekti preko unapređivanja uslova poslovanja koji podržavaju fer konkurenciju i slobodan protok robe, te da taj napredak prepoznaje i Delegacija EU.
Navela je ključne rezultate koji su ostvareni uz podršku AIM Projekta na području zaštite potrošača i nadzora nad tržištem, i to:
- Pripremljeni su nacrti novog Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o potrošačkim kreditima, kojima su prenešene potrošačke direktive, što obezbjeđuje usklađenost nacionalniog pravnog okvira sa evropskim pravom na ovom području;
- Uspostavljeno je funkcionisanje Koordinacionog tijela za tržišni nadzor, koje je od strane Vlade CG zaduženo da prati realizaciju Strategije tržišnog nadzora i koordinira rad inspekcija uključenih u tržišni nadzor i Uprave carina, što se uspješno realizuje;
- Uspostavljen je i funkcioniše Nacionalni sistem za brzu razmjenu informacija o opasnim proizvodima, u kome je Tržišna inspekcija kontakt tačka, a članovi sistema su i druge inspekcije uključene u tržišni nadzor, kao i Uprava carina. Pripremljeno je Uputstvo za funkcionisanje Kontakt tačke i sistema za brzu razmjenu informacija;
- Pripremljena je i sprovedena, po evropskim pravilima i metodama nadzora, pilot akcija nadzora nad tržištem, u kojoj su Tržišna inspekcija i Zdravstveno-sanitarna inspekcija otkrile na tžištu opasne i obmanjujuće proizvode i preduzele propisane mjere uklanjanja istih sa tržišta. Nakon pilot akcije Tržišna inspekcija je nastavila sa aktivnostima tržišnog nadzora;
- Pripremljen je i 26. marta ove godine, potpisan Memorandum o saradnji Tržišne inspekcije i Uprave carina na području provjeravanja usaglašenosti proizvoda sa propisima o bezbjednosti proizvoda, što će doprinijeti efikasnijem tržišnom nadzoru u cilju da na tržištu budu isključivo bezbjedni proizvodi;
- Pripremljen je Nacrt liste nadležnosti po grupama proizvoda, koja će biti upućena Vladi na razmatranje i usvajanje;
- Pripremljen je Nacionalni program nadzora nad tržištem za 2012. godinu;
- Kontinuirano je sprovođena edukacija inspektora, u kojoj je osposobljeno desetak tržišnih inspektora - trenera, koji sada prenose znanje svojim kolegama. Edukacijom su u određenom obimu obuhvaćeni i predstavnici drugih inspekcija koje vrše tržišni nadzor, kao i Uprave carina;
- Pružena je podrška Ministarstvu ekonomije u pripremi drugog dvogodišnjeg Nacionalnog programa zaštite potrošača i Akcionog plana za njegovu realizaciju, kao i Komisiji za praćenje realizacije Nacionalnog programa zaštite potrošača, uključujući i pripremu godišnjeg izvještaja o realizaciji ovog programa;
- Uspostavljena je Internet stranica Tržišne inspekcije (www.ti.gov.me), koja je predstavljena na konferenciji za javnost, krajem novembra prošle godine;
- Pružena je podrška u donošenju novog Zakona o tržišnoj inspekciji, kojim su prenešeni najvažniji elementi o tržišnom nadzoru iz Regulative 765/2008;
- Pripremljene su Smjernice za dalju harmonizaciju zakonodavstva na području opšte bezbjednosti proizvoda i nadzora nad tržištem.
Naglasila je da navedeni rezultati nijesu i jedini benefiti za potrošače i privredne subjekte, a istovremeno i za napredak CG na putu ka EU, koji su ostvareni sa ovim projektom.
U najavi novog projekta, Marković je ukratko predstavila planirane aktivnosti i očekivanja, koji po svojoj sadržini i efektima predstavljaju nastavak aktivnosti koje su se odvijale u okviru predhodnog projekta, i istakla da će postignuto biti dobra osnova za dalji razvoj zaštite potrošača i nadzora nad tržištem u okviru novog projekta, koji će realizovati GFA konsalting grupa sa svojim saradnicima, u trajanju od 18 mjeseci.
Nastaviće se sa daljom harmonizacijom nacionalnog zakonodavstva sa relevantnim EU propisima na području zaštite potrošača, opšte bezbjednosti proizvoda i nadzora nad tržištem, a predmet aktivnosti biće i uvođenje Centralnog informacionog sistema za zaštitu potrošača, kao i unapređivanje Sistema za brzu razmjenu podataka o opasnim proizvodima. Sprovodiće se dalja edukacija zaposlenih i priprema ostalih resursa za sprovođenje efikasnog i efektivnog nadzora nad tržištem, kao i nadzora u dijelu ostvarivanja ekonomskih prava potrošača. Dalje će se unapređivati međusobna saradanja organa, saradnja sa potrošačima i njihovim organizacijama, kao i sa privrednim subjektima, te preduzimati mjere na podizanju svijesti javnosti o pravima potrošača i značaju tržišnog nadzora.
Zahvalila se Delegaciji EU u CG, GIZ-u, timu AIM projekta na pruženoj podršci, kolegama i predstavnicima organa na saradnji kojom su doprinijeli postignutom uspjehu, kao i predstavnicima medija koji su to pratili, te poželjela uspjeh novom projektu.
G-din Fister je u svom obraćanju iznio ocjenu, koja je potvrđena i od korisnika, da je AIM Projekat zajedno sa crnogorskom državnom upravom i nevladinim sektorom pomogao u ostvarenju rezultata koji će pomoći napretku u veoma važnim oblastima koje je pokrivao projekat: zaštita potrošača, nadzor nad tržištem (bezbjednost neprehrambenih proizvoda), zaštita konkurencije i državna pomoć.
Istakao je neke od rezultata, koji su se već čuli od strane korisnika, a koji su ojačali kapacitete za efikasno sprovođenje politika na kojima je projekat pružao podršku. U dijelu zaštite potrošača i nadzora nad tržištem, potencirao je samo neke od praktičnih efekata:
- Funkcionalna koordinacija nadzora nad tržištem sa uspostavljenim crnogorskim sistemom za razmjenu podataka o opasnim proizvodima;
- Priprema drugog nacionalnog programa za zaštitu potrošača (2010 – 2012);
- Osposobljenost tržišnih inspektora za rad koji podrazumijeva prepoznavanje opasnih proizvoda na tržištu i aktivnosti kojima se obezbjeđuje njihovo povlačenje i opoziv.
G-din Fister je naglasio predanost korisnika u saradnji što je rezultiralo izvanrednom atmosferom u kojoj je bilo lako raditi, kao i brzom razvoju njihovih kompretencija.
Zahvalio je Delegaciji EU u CG na svesrdnoj pomoći i jasnom oblikovanju stavova i predloga o načinu postizanja zadatih ciljeva, GIZ-u bez čijeg učešća se ne bi moglo pravovremeno i na pravi način odgovoriti svim obavezama, ekspertima projekta koji su iznijeli na svojim leđima najveći teret obavljenog posla. Zahvalio je i medijima i cjelokupnom crnogorskom društvu na podršci koja je pružena radu AIM projektnog tima čime je obezbijeđeno okruženje u kome su ostvareni zavidni zajednički rezultati koji vode u još kvalitetnije, bezbjednije i uređenije crnogorsko društvo.
G-din Klinger je istakao benefite udruživanja sredstava EU i Njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj. Tako je Projekat mogao da obezbijedi sinergiju i fleksibilno reaguje na potrebe korisnika.
G-din Bjoerkloef je u najkraćim crtama predstavio sadržaj projekta “Zaštita potrošača i nadzor nad tržištem”, kao i očekivane efekte. Istakao je podršku projekta na daljoj implementaciji zakona i na uspostavljanju sveobuhvatne saradnje između organa koji vrše tržišni nadzor posebno sa Upravom carina, a sve u cilju da se na tržištu Crne Gore plasiraju isključivo bezbjedni proizvodi. Naglasio je da je cilj projekta da se omogući potrošačima Crne Gore da ostvaruju svoja prava i zaštitu od opasnih proizvoda, na način i na nivou prava koja imaju potrošači u EU.