Na današnjoj sjednici, Vlada Crne Gore je usvojila Predlog Zakona o dopuni zakona o platnom prometu u zemlji, što će omogućiti objavljivanje imena pravnih lica, odnosno preduzetnika čiji su računi blokirani. Ova izmjena Zakona izvršena je sa ciljem da da doprinos prevazilaženju problema nelikvidnosti i insolventnosti privrednih subjekata, a samim tim i unapređenju poslovnog ambijenta.
Inicijativa za izmjenu zakonske regulative u ovom segmentu potekla je iz privatnog sektora, a na istu je blagovremeno odgovorio Savjet za regulatornu reformu i unapređenje poslovnog ambijenta formirajući, u oktobru 2011. godine, radnu grupu sa zadatkom da pripremi izmjenu i dopunu regulative u cilju omogućavanja objavljivanja podataka o privrednim subjektima čiji su računi blokirani.
Radna grupa, koju su činili predstavnici Ministarstva finansija, Centralne banke i Privrednog suda, izvršila je najprije prečišćavanje baze podataka, odnosno uparivanje podataka i, na taj način, utvrdila broj privrednih subjekata čiji su računi blokirani, kao i vremenski interval u kom su računi pod blokadom. Nakon toga, radna grupa je utvrdila i jasne kriterijume za objavljivanje podataka o blokiranim računima, i to:
• iznos blokade računa u postupku prinudne naplate
• broj dana blokade računa i neprekidnom trajanju.
Predloženim izmjenama propisano je da Centralna banka Crne Gore objavljuje imena pravnih lica, odnosno preduzetnika čiji su računi u blokadi duže od 30 dana i čiji iznos blokiranih sredstava prelazi 10.000 eura. Lista će biti objavljivana na internet stranici CBCG jednom mjesečno, i to prvog radnog dana u mjesecu, sa presjekom stanja na posljednji dan u mjesecu. Radi uspostavljanja pune nepristrasnosti objavljivanja, lista će biti kreirana po azbučnom redu naziva privrednih subjekata.
Očekivani efekti zakonske izmjene su veći stepen informisanosti i zaštite povjerilaca, smanjenje troškova pribavljanja informacija, blagovremeno pokretanje stečajnog postupka, kao i stvaranje podsticaja za redovno izmirenje dospjelih obaveza.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA