Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Tarzan Milošević sa saradnicima razgovarao je danas sa delegacijom socijalnih partnera iz Austrije koju čine predstavnici Federalne privredne komore, Poljoprivredne komore i Radničkog sindikata.
Austrijski partneri posebno su bili zainteresovani na koji način su organizovani poljoprivredni proizvođači u Crnoj Gori, koliko su zastupljeni u kreiranju agrarne politike i da li će učestvovati u budućim pregovorima sa EU.
Gosti su informisani da su u Crnoj Gori poljoprivredni proizvođači organizovani u vidu udruženja sa kojima Ministarstvo ima veoma dobru komunikaciju, učestvuju u donošenju zakonskih akata i drugih strateških dokumenata učešćem u radnim grupama i javnim raspravama. Takođe, istaknuto je da će njihova uloga biti posebno značajna u procesu pregovora sa EU. Ministar je dodao da su u Crnoj Gori poljoprivredni proizvođači i prerađivači zastupljeni u okviru Privredne komore u kojoj postoji poseban Odbor za poljoprivredu, kao i u Uniji poslodavaca gdje su dva potpredsjednika poljoprivredni proizvođači.
Gosti su bili zainteresovani i za proces pripreme crnogorske poljoprivrede za primjenu Zajedničke poljoprivredne politike i koji su to najveći izazovi u procesu pregovaranja sa Evropskom unijom.
Ministar je kazao da su strateški pravci razvoja crnogorske poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja definisani jasnim opredijeljenjem Vlade Crne Gore da poveća podršku sektoru poljoprivrede, zatim da ojača zakonski, administrativni i institucionalni kapacitet MPRR da bi se mogao uspješno suočiti sa sledećim fazama pristupanja EU i mogao uspješno apsorbovati dostupne EU fondove za razvoj poljoprivrede, kao i da se poseban akcenat stavlja na poboljšanje standarda bezbjednosti hrane u svim fazama (proizvodnja, prerada i plasman).
Gosti su kazali da je iz njihovog iskustva implementacija Zajedničke poljoprivredne politike i proces pristupanja bio poseban izazov za poljoprivredne proizvođače i prerađivače, ali i veliki izazov za administraciju jer je to najzahtjevnija oblast evropskog zakonodavstva. Austrija je za petnaest godina članstva dostigla balans u trgovini poljoprivrednim proizvodima, otvoreno je šire tržište i razvili su proizvodnju sa visokim standardima. Takođe, poljoprivredni proizvođači u velikom broju bave se dodatnim djelatnostima kao što je ruralni turizam i na taj način ostvaruju dodatne prihode i valorizuju prirodne ljepote.
Na kraju, dogovoreno je da se nastavi saradnja i razmotre mogućnosti za direktnu podršku crnogorskim poljoprivrednim proizvođačima u procesu primjene standarda EU.