Sastanku su prisustvovali pomoćnik ministra održivog razvoja i turizma Siniša Stanković sa saradnicima, direktorica Agencije za zaštitu životne sredine Daliborka Pejović i Glavni ekološki inspektor Vesna Zarubica.
Na sastanku je analizirana primjena ključnih odredbi ovog zakona koje se odnose na nadležnosti jedinice lokalne samouprave: organizovanje selektivnog sakupljanja otpada, ponovne upotrebe i recikliranja pojedinih komponenti komunalnog otpada, izrada programa odlaganja biološko razgradivog otpada i programa sprječavanja nastanka otpada, kao i pitanja koja se odnose na lokalne planove upravljanja otpadom. Posebna pažnja je posvećena članu 78 Zakona o upravljanju otpadom, kojim se omogućva uspostavljanje sistema za privremeno skladištenje komunalnog otpada za one jedinice lokalne samouprave koje nemaju izgrađene ili ne mogu koristiti usluge centara za obradu otpada, odnosno deponija izgrađenim u skladu sa ovim zakonom.
Pomoćnik ministra Siniša Stanković je podsjetio da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, dopisom od 6. decembra 2011. godine, obavijestilo predsjednike jedinica lokalnih samouprava o potrebi planiranja sredstava u budžetima za 2012. godinu koja će se koristiti za opremanje lokacije za privremeno skladištenje komunalnog otpada. Tim dopisom je ukazano i na potrebu da skupštine jedinica lokalne samouprave treba da donesu odluke o utvrđivanju lokacije za ove namjene, nakon čega je potrebno pristupiti ograđivanju lokacije, postavljanju vage, uspostavljanju čuvarske i službe za vođenje evidencije o odloženim količinama otpada. Na sastanku je konstatovano da, izuzev Podgorice i Danilovgrada (odlažu otpad na sanitarnoj deponiji "Livade" u Podgorici) i opština Bar i Ulcinj, koje će od mjeseca jula 2012. godine odlagati otpad na sanitarnoj deponiji "Možura", ostale jedinice lokalne samouprave nemaju stvorene potrebne pretpostavke za odlaganje otpada u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom. Naglašeno je da subjekti koji ne budu upravljali otpadom na način utvrđen Zakonom o upravljanju otpadom prihvataju rizik da budu od strane nadležnih inspekcijskih organa kažnjeni visokim kaznama, koje za neadekvatno odlaganje otpada iznose i do 40 000 eura.
Prisutni predstavnici jedinica lokalnih samouprava su sa predstavnicima Ministarstva i Agencije razgovarali i o dilemama koje imaju u pogledu primjene pojedinih odredbi Zakona o upravljanju otpadom, kao i o odnosima javnih komunalnih preduzeća i nadležnih organa jedinica lokalnih samouprava.
Predstavnici Ministarstva i Agencije su ukazali da će tokom predstojećih pregovora sa nadležnim tijelima Evropske komisije poglavlje životne sredine i u tom okviru i oblast upravljanja otpadom biti jedno od ključnih pitanja, a da će posebna pažnja biti usmjerena upravo na pitanja implementacije Zakona o upravljanju otpadom. S tim u vezi, konstatovano je da su, zbog značaja teme, pozivi da prisustvuju sastanku bili upućeni predsjednicima opština i direktorima javnih komunlanih preduzeća. Uvažavajući svakodnevne obaveze koje predsjednici opština i direktori javnih komunalnih preduzeća imaju, naglašeno je da bez njihovog prisustva ciljevi organizovanja ovog sastanka ne mogu biti ispunjeni i da takvo ponašanje može da ukaže i na neodgovarajuću pažnju koja se u pojedinim jedinicama lokalne samouprave poklanja uređenju odnosa i organizovanju poslova upravljanja komunalnim otpadom.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Agencija za zaštitu živote sredine su planirali organizovanje istovjetnog sastanka i sa predsjednicima preostalih jedinica lokalne samouprave srednjeg i sjevernog dijela Crne Gore, izuzev Glavnog grada i Opštine Danilovgrad. Pozivi za prisutvo ovom sastanku biće upućeni i predsjednicima opština i direktorima javnh komunalnih preduzeća koji nijesu prisustovali sastanku održanom 23.04.2012. godine.