Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Uvodno izlaganje pomoćnice ministra prim. dr Jadranke Lakićević na Radionici »Dobra praksa za bezbjednost pacijenata i procjena zdravstvenih tehnologija (HTA)«

Objavljeno: 2012-05-15 18:59:46 Autor: prim.dr Jadranka Lakićević

Uvaženi predavači, dr Lucia Guidotti, gospodine Jos Kraus, gospodine Sarria Santamera Antonio, poštovane koleginice i kolege,

Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim u ime Ministarstva zdravlja i ministra doc.dr Miodraga Radunovića i poželim dobrodošlicu na radionicu sa temom „Dobra praksa za bezbjednost pacijenata i procjena zdravstvenih tehnologija“. Ovo je prva radionica iz oblasti vezanih za kvalitet zdravstvene zaštite koju organizujemo uz pomoć TAIEXa, a jedna je u nizu koje je posljednjih mjeseci Ministarstvo zdravlja sprovelo u okviru Projekta unapređenja sistema zdravstva u Crnoj Gori podržanim od Svjetske banke.

TAIEX (Technical Assistance Information Exchange / Tehnička pomoć i razmjena informacija) je jedan od programa koji EU pruža kao kratkoročnu tehničku pomoć na području usklađivanja, primjene i sprovođenja zakonodavstva Evropske unije. Programi Biroa za pružanje tehničke pomoći i razmjenu informacija Generalnog direktorata za proširenje EU su dostupni državama kandidatima i pristupajućim državama kao dio pretpristupne strategije EU.

Demografske promjene, razvoj novih zdravstvenih tehnologija, povećana očekivanja i potrebe pacijenata i građana, te posljedičan rast troškova u sektoru zdravstva, predstavljaju izazove sa kojima se suočavaju savremeni zdravstveni sistemi. Zdravstvene usluge se sprovode fragmentisano, usmjeravajući se na bolest i primjenu naprednih tehnologija, a ne na bolesnika, što kod pacijenta izaziva osjećaj otuđenosti i nesigurnosti. Sa druge strane, intenzivan razvoj privatnog zdravstvenog sektora dovodi do konkurencije u oblasti pružanja zdravstvenih usluga stvarajući dodatan pritisak na sistem javnog zdravstva.

U cilju sistematskog rješavanja navedenih izazova, sa kojima se suočava i javni zdravstveni sistem Crne Gore, u našoj zemlji se sprovodi reforma sistema zdravstvene zaštite. Jedan od njenih ciljeva je unapređenje kvaliteta, kako bi se obezbijedio jednak pristup, pravičnost, bezbjednost i kvalitet zdravstvene zaštite zasnovane na dokazima, a istovremeno omogućio kontinuirani razvoj vještina i tehnologija, kao i učešće pacijenata u odlučivanju. Glavni pravci reforme zdravstvenog sektora su zasnovani na jednom od osnovih principa kvalitetne zdravstvene zaštite, a to je usmjerenost prema bolesniku, odnosno stavaranje sistema u kojem centralno mjesto ima pacijent i njegove potrebe. Osim usmjerenosti prema bolesniku, jedan od prioriteta Strategije za unapređenje kvaliteta i bezbjednost pacijenata koju jeVlada Crne Gore usvojila u februaru ove godine je i bezbjednost pacijenata, odnosno organizacija i funkcionisanje zdravstvenog sistema na način da se on učini što je moguće sigurnijim, kako za bolesnika tako i za one koji pružaju zdravstvenu zaštitu.

Uvođenje i procjena zdravstvenih tehnologija predstavljaju jedan od definisanih strateških prioriteta. Sve veći napredak u istraživanjima, medicinskim strukama nudi nove tehnologije za koje je potrebno primjenom principa medicine zasnovane na dokazima (EBM-Evidence based medicine) objektivno procijeniti u kojoj mjeri svaka pojedina metoda doprinosi dobrobiti za zdravlje pacijenata u odnosu na postojeće, uključujući: kliničku efikasnost i djelotvornost, bezbjednost, ekonomičnost i organizacionu implikaciju, a u kontekstu brojnih pravnih i etičkih pitanja i socijalnih posljedica. Iz tih razloga su nam neophodna iskustva zemalja EU kako bi se nove napredne tehnologije za dijagnostiku i liječenje uvodile u kliničku praksu na najracionalniji način, poštujući načela efikasnosti, dobre stručne prakse i bezbjednosti pacijenata.

Ovu radionicu smo organizovali da bi kroz razmjenu znanja i iskustva, ojačali vlastite kapacitete i sistem zdravstva podigli na viši nivo, što je naša obaveza, ne samo prema našim građanima i pacijentima nego i zadatak naše države na putu ka EU.

Želim da se zahvalim uvaženim predavačima i Birou za pružanje tehničke pomoći i razmjenu informacija Generalnog direktorata za proširenje EU na podršci u organizaciji ovog skupa.

Uz želju za uspješan rad sve vas još jednom pozdravljam.