Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Igor Lukšić, prihvatila je Proljećnu analizu makroekonomskih kretanja i strukturnih reformi – 2012. Imajući u vidu da je 2011. i prvi kvartal 2012. godine na medjunarodnom planu obilježio novi talas krize, koji se reflektovao i na Crnu Goru, Vlada je ocijenila da je blagovremenim sprovođenjem mjera aktivne politike u ovom teškom i izazovnom vremenu očuvana budžetska stabilnost i likvidnost. Državna potrošnja je dodatno racionalizovana, bez narušavanja postojećih prava. U raspravi je poseno naglašeno da su izmirene sve redovne i vanredne budžetske obaveze, tako da nije bilo kašnjenja u isplati zarada, penzija i socijalnih prava.
Analiza nedvosmisleno ukazuje na prioritetne ciljeve i pravce djelovanja u narednom periodu. U prvom planu i dalje će biti očuvanje makroekonomske i fiskalne stabilnosti, kao osnove za obnavljanje rasta ekonomije u 2012.godini, dok strane direktne investicije predstavljaju ključ za povećanje likvidnosti i zaposlenosti u realnom sektoru. Takođe, konsolidacija javnih finansija, definisanje potencijala crnogorske ekonomije u pravcu diversifikacije proizvodnog i uslužnog sektora, te unapređenje konkurentnosti ekonomije dosljednim sprovođenjem strukturnih reformi biće među glavnim prioritetima ekonomske politike.
U okviru evropske agende, Vlada je usvojila Dvadeset sedmi kvartalni izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa stabilizacije i pridruživanja EU, januar – mart 2012. godine, namijenjen Skupštini Crne Gore, kao i Šesti izvještaj o realizaciji obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, januar – mart 2012. godine, koji se dostavlja Evropskoj komisiji. Pored toga, Vlada je donijela Odluku o obrazovanju Komisije za evropske integracije i Odluku o strukturi za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Na sjednici je donesena i Odluka o izradi Detaljnog prostornog plana za Termoelektranu Pljevlja. Detaljnim prostornim planom definisaće se lokacije za izgradnju objekata II bloka TE Pljevlja, kao i objekata za nesmetani rad postojećeg bloka. To podrazumijeva i izgradnju nove deponija pepela i šljake, sistema za pričišćavanje otpadnih voda, postrojenja za desumporizaciju gasova, rashladnog postrojenja, kao i sanaciju i rekultivaciju prostora deponije Maljevac, nakon njenog zatvaranja. Izradom relevantne studijske, analitičke i planske dokumentacije biće integralno sagledani svi elementi buduće namjene i organizacije korišćenja prostora.
Pored ostalog, Vlada je donijela i Godišnji program gazdovanja šumama za 2012. godinu. Programom su obuhvaćene sve aktivnosti koje su neophodne za sprovođenje mjera zaštite, obnavljanja, unapređenja stanja i korišćenja šuma u državnoj svojini, kao i obezbeđenje planskih dokumenata, doznake i dokumentacije o porijeklu za privatne šume.