Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Reagovanje vladinog Biroa za odnose s javnošću na tekst ND Vijesti „Crnogorski ekonomski brodolom“

Objavljeno: 2012-05-22 00:40:23 Autor: Biro
Povodom današnjeg teksta objavljenog u ND Vijesti, pod nazivom „Crnogorski ekonomski brodolom“, radi objektivnog informisanja javnosti, Biro za odnose s javnošću saopštava:

Sumirajući rezultate ekonomske politike od obnove nezavisnosti, moramo konstatovati da smo, uprkos globalnoj ekonomskoj krizi, ipak uspjeli da, od jedne od najsiromašnija republika u SFRJ, Crna Gora danas postane zemlja koja, nakon Slovenije i Hrvatske, ima najveći BDP po glavi stanovnika u regionu, kao i najveće prosječne plate i penzije.

I u uslovima krize, obezbijedili smo redovnost isplata zarada i penzija i nismo uvodili povećanje poreza. U periodu od 2004. do 2011. godine BDP u Crnoj Gori je udvostručen, dok je stopa nezaposlenosti prepolovljena.

Od obnove nezavisnosti do danas, prosječna neto zarada i prosječna penzija su takođe udvostručeni. Osim toga, prosječna penzija u Crnoj Gori danas premašuje prosjek većine zemalja u regionu, ali i nekih zemalja članica EU (Bugarska i Rumunija).

Životni standard (plate, penzije, BDP po glavi stanovnika) je veći u Crnoj Gori nego u Srbiji, BiH, Makedoniji, Albaniji, Rumuniji, Bugarskoj, a po platama i penzijama ne zaostajemo mnogo ni za Mađarskom i Českom.

I pored kontinuiranih napora u pravcu smanjenja javne potrošnje, izdvajanja za socijalna davanja su od 2006. do 2011. godine povećana za 67%.

Istovremeno, naše poreske stope su najniže, a javni dug, deficit i javna potrošnja su na nivou prosjeka u regionu. Možemo da konstatujemo da se, zahvaljujući opreznoj fiskalnoj politici, Crna Gora danas svrstava među rijetke zemlje u Evropi koje će uspjeti da zadrže javni dug i budžetski deficit u okvirima kriterijuma iz Mastrihta.

U periodu kada se investitori teško odlučuju za nova ulaganja, uspjeli smo da bezbijedimo ulaganje renomiranog turskog investitora u nikšićku Željezaru.

I pored negativnih globalnih ekonomskih kretanja, uspjeh projekata poput marine Porto Montenegro i hotelskog kompleksa Sveti Stefan, kao i nastavak aktivnosti na valorizaciji poluostrva Luštice kroz projekte Luštica Development i Plavi horizonti, predstavljaju relevantane pokazatelje napora Vlade na realizaciji kapitalnih investicija. Vlada će u narednom periodu, isto kao u slučaju Željezare, intenzivno raditi na pronalaženju investitora za KAP, koji će pokrenuti proizvodnju u prerađivačkim kapacitetima i vratiti proizvodnju glinice.

Takođe, podsjećamo da je Vlada za razvoj preduzetništva nedavno obezbijedila 50 miliona eura kreditne podrške od Evropske investicione banke, aktivno radeći na ostvarivanju ravnomjernog regionalnog razvoja i obezbjeđivanju podrške malom i srednjem biznisu u Crnoj Gori.

Crna Gora uspješno ispunjava obaveze iz EU i NATO agende. Danas, kada slavimo 6 godina od obnove nezavisnosti, u prilici smo da čujemo još jedno značajno međunarodno priznanje uspjeha ukupne reformske agende Crne Gore, koje je upravo stiglo sa najviših međunarodnih adresa – sa NATO Samita u Čikagu. Šefovi država i vlada članica Alijanse bezrezervno su pohvalili napredak koji je Crna Gora ostvarila u sprovođenju značajnih političkih, ekonomskih i odbrambenih reformi.

Takođe, vladavina prava i poštovanje visokih međunarodnih standarda u oblasti ekonomije potvrđeni su i nedavnim učlanjenjem Crne Gore u STO.

Iz svega navedenog očigledno je da se ekonomska politka Vlade pokazala ispravnom, a crnogorska privreda sposobnom da prebrodi izazove koji su mnoge znatno snažnije i razvijenije ekonomije dovele do ivice bankrota.