Danas je u Podgorici održan sastanak na temu primjene crnogorskog zakonodavstva iz oblasti zaštite od nasilja u porodici. Sastanak je vodio potpredsjednik Vlade i ministar pravde i ljudskih prava Duško Marković i ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović, dok su u radu sastanka učestvovali predstavnici/e Vrhovnog državnog tužilaštva, Vrhovnog suda, Vijeća za prekršaje, Ministarstva zdravlja, Ministarstva prosvjete i sporta, Uprave policije, centara za socijalni rad i UNDP.
Na sastanku je ponovljeno da je Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, prvi specijalizovani zakon koji reguliše oblast porodičnog nasilja, stupio je na snagu u avgustu 2010. godine. Shodno obavezama iz Zakona na predlog Ministarstva rada i socijalnog staranja, u julu 2011. godine na sjednici Vlade, usvojena je Strategija zaštite od nasilja u porodici. U novembru 2011. godine potpisan je i Protokol o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici, čiji su potpisnici Vrhovni sud, Ministarstvo pravde, Vrhovno državno tužilaštvo, Ministarstvo prosvjete i sporta, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Uprava policije i Vijeće za prekršaje.
Posebna pažnja na sastanku je posvećena radu institucija koje pružaju zaštitu žrtvama nasilja u porodici, diskutovalo se o praktičnoj primjeni Zakona, Strategije i Protokola, kao i planovima za formiranje multidisciplinarnih timova na lokalnom nivou za praćenje i unaprjeđenje koordinirane i efikasne zaštite žrtava porodičnog nasilja.
Istaknuto je da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja u partnerstvu s UNICEF-om i u UNHCR-om u 2002. godine započelo realizaciju Programa zaštite djece od zlostavljanja i zanemarivanja i da su formirani multidisciplinarni timovi u osam od deset centara za socijalni rad u Crnoj Gori i to: u Nikšiću, Bijelom Polju, Podgorici, Herceg Novom, Baru, Beranama, Kotoru i Pljevljima.
Nakon rasprave zaključeno je da:
- Nasilje u porodici kao problem postoji u Crnoj Gori i da država treba da preduzme sve neophodne mjere kako bi osigurala bezbjednost svakog građanina i građanke.
- Neophodno je da sve nadležne institucije treba pojedinačno i kooriniranoi da rade na efikasnijoj primjeni zakonodavstva iz ove oblasti, te da treba što prije donijeti podzakonska akta za primjenu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici,
- Postojeće multidisciplinarne timove za zaštitu djece treba pretvoriti u timove koji će pružati potpunu i koordiniranu zaštitu žrtvama nasilja u porodici i uspostaviti timove pri centrima za socijalni rad u opštinama u kojima sada ne postoje.
- Vlada i lokalne samouprave treba da rade na uspostavljanju dovoljnog broja skloništa za žrtve porodičnog nasilja.
- Neophodna je stalna edukaciju za profesionalce u institucijama koje pružaju zaštitu žrtvama nasilja, kao preventivne aktivnosti i kampanje podizanja svijesti u cilju edukacije građanstva o ovom problemu.
- Neophodno je uraditi Analizu Strategije zaštite od nasilja u porodici, i stepen njene implementacije.
PR Služba Ministarstva rada i socijalnog staranja