Izjava ministra rada i socijalnog staranja dr Suada Numanovića
Uvaženi gospodine Kamarata,
uvaženi gospodine Perks,
Dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je da u ime Ministarstva rada i socijalnog staranja i u moje lično ime pozdravim sve učesnike ovog skupa i izrazim zahvalnost zbog vašeg dolaska.
Vlada Crne Gore usvojila je Strategiju za razvoj hraniteljstva 2012 - 2016 marta mjeseca ove godine. Donošenje ove Strategije dio je projekta „Reforma sistema socijalne i dječje zaštite - unapređenje socijalne inkluzije“, koji sprovodi Vlada Crne Gore (Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Ministarstvo prosvjete i sporta) uz tehničku pomoć UNICEF-a i UNDP-ija i finansijsku podršku EU iz IPA fondova.
Ovo je svakako dio sveobuhvatne reforme sistema socijalne i dječije zaštite koju sprovodimo.
U okviru pomenutog projekta Pored donošenja Strategije za razvoj hraniteljstva Ministarstvo rada i socijalnog staranja realizovalo je brojne aktivnosti u toku prošle godine, a spomenuću samo neke:
• Pristupilo se izradi novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zastiti kao osnovnog preduslova za usklađivanje sistema socijalne i dječje zastite sa relevantnim međunarodnim instrumentima i standardima, uključujući UN Konvenciju o pravima djeteta. Izrada Zakona je u završnoj fayi.
• Proces razvoja minimalnih standarda kvaliteta za pojedine usluge otpočeo je sredinom novembra prosle godine uz aktivno učešće perofesionalaca iz socijalnog i civilnog sektora i stručnu podršku eksperata UNICEF-a.
• Zatim je završen proces izrade sveobuhvatne baze podataka za oblast dječje zaštite. Cilj uspostavljanja ove jedinstvene baze podataka je da se podaci prikupljaju u centrima za socijalni rad i područnim jedinicama na individualnoj osnovi i obrađuju uz pomoć razvijenih indikatora na nacionalnoj osnovi. Ovo će olakšati proces kreiranja politika i donošenja odluka na bazi podataka i dokaza i omogućiti veću kontrolu kvaliteta rada u oblasti dječje zaštite.
• Uz konsultantsku podrsku UNICEF-a u septembru 2011. godine urađena je analiza radnog procesa i organizacione strukture centara za socijalni rad u cilju dobijanja preporuka za funkcionalnu reorganizaciju centara za socijalni rad i povećanje efikasnosti rada kroz uvođenje metodologije vođenja slučaja.
• Takođe, tokom 2011. godine učinjeni su dodatni napori u cilju povećanja kompetencija zaposlenih u Centrima za socijalni rad za primjenu “porodičnog savjetovanja”.
Strategija razvoja hraniteljstva u Crnoj Gori donesena je u cilju formiranja održivog, efikasnog i svima dostupnog sistema zaštite djece i mladih bez roditeljskog staranja.
Hraniteljstvo se zasniva na partnerstvu javnog, privatnog i civilnog sektora kao pružaoca usluga u ovoj oblasti i uz stimulisanje pune participacije korisnika – djece, kao i hranitelja.
Donošenjem ovog strateškog dokumenta za razvoj hraniteljstva nastoji se obezbijediti dobrobit i izjednačavanje prava sve djece u Crnoj Gori.
Dosadašnja praksa zaštite djece i mladih bez roditeljskog staranja u Crnoj Gori umnogome se bazirala na smještaju djece u institucije, odnosno na smještaj kod srodnika.
U skladu sa najboljim interesom djeteta, principom iz Konvencije o pravima djece, sva djeca imaju pravo da žive u porodici. Kada biološka porodica nije u stanju da brine o njima, traži se alternativno rješenje, što je u praksi većine zemalja najčešće hraniteljska porodica.
U Strategiji za razvoj hraniteljstva, glavni cilj je dobro za dijete, njegovo fizičko i psihološko zdravlje, kao i razvoj u skladu sa biološkim potencijalima. Dobro za dijete prepoznaje se kao dobro za društvo, koje, ispunjavajući iskonsku obavezu prema djeci, postavlja čvrste temelje svoje države - oslonce koji su uvijek u ljudskom potencijalu.
Strategija se oslanja na već usvojene ciljeve u Strategiji razvoja sistema socijalne i dječje zaštite i usvojene principe reforme u ovoj oblasti, a takođe je u skladu je sa opštim reformskim tokovima u Crnoj Gori i procesima njenog približavanja Evropskoj Uniji.
U narednom periodu intenzivno ćemo raditi na razvijanju usluge hraniteljstva kao najpoželjnijeg oblika alternativne zaštite djece bez roditeljskog staranja. Pored već usvojene Strategije, planirano i usvajanje standarda koji će bliže definisati uslugu hraniteljstva, zatim organizovanje kampanje za podizanje svijesti javnosti o prednostima i značaju hraniteljstva, kao i edukacije socilalnih radnika za odabir prvih hraniteljskih porodica i rad sa njima.
Dozvolite mi da i ovom prilikom istaknem značaj rada UNICEF-a, koji u pertnerskom odnosu sa Vladom Crne Gore, sprovodi mnoge aktivnosti na planu zaštite prava djece.
Svakako upućujemo zahvalnost kancelariji UNICEF-a i Delegaciji Evropske Unije na podršci u relizaciji ovog projekta.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja, insistira na izgradnji sistema socijalne i dječije zaštite, gdje je najbolji interes djeteta jedan od osnovnih ciljeva. Sa takvom politikom ćemo nastaviti u ubuduće.
Zahvaljujem.