Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje povodom najave udara toplotnog tropskog talasa

Objavljeno: 2012-06-29 22:58:15 Autor: MPRR

Najavljene izuzetno visoke temperature do 40°C, od strane Hidrometeorološkog zavoda mogu se negativno odraziti na biljnu proizvodnju.

Takve temperature uslovljavaju i ekstremno visoke indekse transpiracije kod bilja. Biljka ne može da zadovolji svoje znatno povećane potrebe za vodom što će biti posebno izraženo u širem području Podgorice i Danilovgrada i u pravcu primorja i primorja sa zaleđem.

Posljedice uticaja visokih temperature su često nepovratne promjene  u strukturi i metabolizmu biljaka. Otpornost samih biljaka ili mjere preduzete za njihovu zaštitu od ekstremnih vrijednosti temperature od velikog su značaja za njihov opstanak i produktivnost.

Visoke temperature utiču na fizičko hemijske osobine protoplazme, one izazivaju njenu koagulaciju i dehidraciju usljed čega se inhibira njeno strujanje i povećava njen viskozitet.

Fotosintetički aparat je naročito osetljiv na visoke temperature. Visoke temperature podstiču destrukciju hlorofila usled čega se njegove sadržaj smanjuje.

Visoke temperature mogu nanijeti veću štetu ukoliko su praćene suvim vjetrom i niskom relativnom vlažnošću vazduha.

Intenzivna povrtarska proizvodnja u našim klimatskim uslovima uglavnom se odvija uz navodnjavanje, tako da povrtari ovih dana treba češće da navodnjavaju svoje usjeve.

U ovim tropskim danima poželjno je svakodnevno u ranim jutarnjim časovima vršiti orošavanje (vještačka kiša) u cilju osvježenja usjeva.

Ovim načinom navodnjavanja obezbjeđuje se stabilan režim vlažnosti i na jako propustljivim zemljištima, povećava se relativna vlažnost vazduha i snižava temperatura prizemnog sloja vazduha.

Na zalivanje orošavanjem povoljno reaguju povrtarske kulture koje imaju plići korjenov sistem i veće zahtjeve prema vazdušnoj vlazi kao što su: paprika, kupus, karfiol, grašak, boranija, salata i druge.

Orošavanje u toku dana se ne preporučuje, jer se mogu izazvati ožegotine na listovima i povećati opasnost od biljnih bolesti. Takođe, prilikom upotrebe sredstava za zaštitu bilja strogo voditi računa o peroprukama na upustvu koje se odnose na temperaturu.

Drugi metod koji se koristi kao zaštita od visokih temperatura je upotreba mreža za zasjenjivanje, čime se može doprinijeti snižavaju temperatura i sprečavanju direktanog uticaja sunčevih zraka na bilje.

U biljnoj proizvodnji na površinama koje nemaju mogućnost navodnjavanja može doći do negativnih posledica koje se mogu uticati na prinos.

Usled visokih temepratura biljke neko izvjesno vrijeme mogu da prežive tako nepovoljne uslove, uz prestanak rasta. Ukoliko se radi o dužem vremenskom periodu, biljka prekida vegetaciju, zato što ne može da zadovolji znatno povećane potrebe za vodom, tj. transpiracijom.

Sa druge strane više temperature ne bi trebale napraviti veće probleme strnim žitima, jer  je žetva počela na širem području Podgorice, dok je na sjeveru zemlje u toku sazrijevanje žita, tako da će vlaga zrna biti optimalna, kvalitet dobar, a uslovi za žetvu povoljni.

U susret najavljenom talasu visokih temperatura u narednom period povećava se rizik od štetnog uticaja sunčevih zraka na zdravlje životinja.

Visoke temperature i smanjena cirkulacija vazduha, izloženost životinja direktnom uticaju sunca, uz nemogućnost njihovog sklanjanja na zaklonjena i osjenčena mjesta mogu dovesti do poremećaja osnovnih životnih funkcija život

Nedovoljno napajanje, dugo gonjenje, prekomjeran rad, loša ventilacija i zbijenost životinja u objektima za smještaj životinja, ili prevoznim sredstvima povećavaju rizik od nastanka sunčanice i toplotni udar životinja.

Kako bi se zaštitilo zdravlje i dobrobit životinja, i spriječio nastanak štetnog uticaja visokih temperatira i sunca na zdravlje životinja, najvažnije su preventivne mjere koje treba da preduzme vlasnik životinja i to:

Životinjama treba obezbijediti dovoljne količine vode za piće.

Prilikom ispaše je potrebno obezbijediti mjesta zaklonjena od sunca.

Izbjegavati svako grubo postupanje prilikom utovara, transporta I istovara životinja, a u toplim danima transport I izgon životinja treba vršiti noću.

U prevoznim sredstvima treba obezbijediti dovoljno prostora za životinje i dobru ventilaciju.