Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Biračke spiskove vode organi lokalne uprave, a objedinjeni centralni birački spisak dostupan je parlamentarnim strankama i podnosiocima potvrđene izborne liste

Objavljeno: 2012-07-21 20:42:58 Autor: Biro
Povodom teksta pod naslovom „Prvo provjeriti birački spisak“, koji je objavljen u današnjem izdanju Dnevnih novina, Biro za odnose s javnošću Vlade Crne Gore saopštava sledeće:

Birački spisak vodi organ lokalne uprave, za područje jedinice lokalne samouprave, po biračkim mjestima. Vođenje biračkog spiska od strane jedinice lokalne samouprave obuhvata upis, brisanje, izmjene i dopune, ispravljanje grešaka, provjeru tačnosti podataka i drugih radnji potrebnih za održavanje tačnosti i ažurnosti biračkih spiskova. Promjena u biračkom spisku (upis, brisanje, izmjena, dopuna ili ispravka) vrši se po službenoj dužnosti ili na zahtjev birača. Promjena se vrši na osnovu podataka iz matičnih registara, drugih službenih evidencija i javnih isprava, odnosno podataka ili isprava koje dostavi podnosilac zahtjeva, a prema prijavljenom mjestu prebivališta. 

Organi koji vode odgovarajuće službene evidencije o građanima dužni su da organima nadležnim za vođenje biračkih spiskova dostave podatke koji utiču na tačnost i ažurnost biračkih spiskova u roku od sedam dana od dana nastalih promjena.

Biračke spiskove vode organi lokalne uprave, primjenom kompjuterske obrade podataka, po jedinstvenom programu koji je izradilo Mnistarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, a koji obezbjeđuje vođenje, ispravljanje, zaključivanje biračkog spiska, kao i ostale neophodne funkcionalnosti, za tačno i ažurno vođenje biračkih spiskova. 

Podaci baza biračkih spiskova jedinica lokalnih samouprava objedinjavaju se u jedinstveni centralni birački spisak, koji vodi Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije.

Ministarstvo unutrašnjih poslova vrši inspekcijski nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuje vođenje biračkih spiskova.

Nadalje, saglasno članu 15 Zakona o biračkim spiskovima, parlamentarne stranke i podnosioci potvrđene izborne liste imaju pravo, kako na svakodnevno dobijanje kompjuterski obrađenog biračkog spiska, na odgovarajućem mediju, sa podacima koji sadrži izvod iz centralnog biračkog spiska, tako i pravo priključenja putem kompjuterske veze, sa posebno zaštićenom i izdvojenom bazom svih podataka centralnog biračkog spiska. Pravo priključenja na posebno izdvojenu i zaštićenu bazu svih podataka centralnog biračkog spiska je dozvoljeno u periodu od raspisivanja izbora do konačnog zaključenja biračkog spiska. 

Ta prava parlamentarne stranke i podnosioci potvrđene izborne liste redovno koriste, čime imaju uvid u sve promjene koje u spiskovima nastaju između dva zahtjeva za dobijanjem kompjuterski obrađenog biračkog spiska, a u periodu od raspisivanja izbora do konačnog zaključenja biračkog spiska su direktno povezane na posebno izdvojenu bazu centralnog biračkog spiska. Ukoliko postoji sumnja u tačnost i ažurnost podataka, odnosno ispravnost upisa u birački spisak, postupak za provjeru podataka je moguće pokrenuti kod organa nadležnih za vođenje biračkih spiskova.