Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Seminar „Nastava moderne istorije Jugoistočne Evrope“

Objavljeno: 2012-09-10 12:07:43
Završen je drugi po redu dvodnevni seminar „Nastava moderne istorije Jugoistočne Evrope“. Seminaru održanom 8. i 9. septembra 2012. godine u Miločeru, Pržno, prisustvovalo je 19 nastavnika istorije iz osnovnih i srednjih škola Crne Gore. Nastavnici su prošli obuku za korišćenje dopunskog nastavnog materijala na četiri teme koje se obrađuju u okviru svih nastavnih planova i programa u Jugoistočnoj Evropi a to su Otomansko carstvo, Nacije i države, Balkanski ratovi i Drugi svjetski rat.

O Balkanskim ratovima govorio je istoričar Dragutin Papović, o nacijama i državama – istoričar Živko Andrijašević, o nacionalnim mitologijama Vesna Kovačević, Osmanskom carstvu – istoričar Ljiljana Bajčetić, o Metodologiji – Vesna Milović, dok je moderator radionice bila Vanja Vuković, istoričar i predśednica Crnogorskog udruženja profesora istorije (HIPMONT). Treba istaći da su na seminaru, osim navedenih renomiranih istoričara i predavača, priliku da pokažu svoje trenerske sposobnosti sjajno iskoristile crnogorske nastavnice istorije koje su završile obuku za trenere 9. i 10.juna 2012. godine u Podgorici, priredivši izuzetan profesionalni ugođaj za kolege i koleginice svojim kreativnim prezentacijama i radionicama.

Ispred Zavoda za školstvo, prisutnima se obratio mr Radoslav Milošević Atos, pomoćnik direktora u Sektoru za unapređivanje obrazovanja, istakavši da je ovaj Zajednički istorijski projekat u Jugoistočnoj Evropi koji finansira Evropska Unija, od početka dobio punu podršku u Crnoj Gori i da je ovo prilika za unapređivanje nastave istorije u Crnoj Gori, upoznavanje, razmjenu iskustava i promociju primjera dobre prakse.

U ime Centra za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi (CDRSEE), prisutne je pozdravila gospođa KRISTINA KULURI, urednica serije ZIP-a, predśednica Komiteta za nastavu istorije pri Centru za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi u Solunu, koja je prvi put u Crnoj Gori. Sa neskrivenim simpatijama i oduševljenjem govorila je o svom prvom susretu sa Crnom Gorom, njenim prostosrdačnim ljudima i crnogorskoj obali koja je uveliko podśeća na Grčku obalu.

Osnovna korist od ovog kompleta od četiri istorijske čitanke i priručnika za nastavnike proističe iz dostupnosti istorijskih izvora iz svih zemalja regiona kojih nema u knjigama koje sada učenici i nastavnici koriste. Đaci će imati koristi od interaktivnosti na časovima osmišljenim tako da im podstaknu maštu i razviju sposobnost kritičkog mišljenja, dijaloga i debate. Vesna Kovačević, istoričarka, iznijela je svoje pozitivno iskustvo u korišćenju ovih materijala za debatu. Vizuelni identitet čitanki sa brižljivo odabranim izvorima uz foto i video materijale i uz adekvatnu tehničku podršku, mogu predstavljati pravi istorijski doživljaj za učenike.

Set od četiri istorijske čitanke i priručnik za dodatne nastavne materijale izdali su Centar za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi iz Soluna i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica, a štampala ih je Štamparija „OBOD“ AD Cetinje u tiražu od 400 primjeraka. Ovaj jedinstveni materijal osmislio je tim renomiranih stručnjaka, profesora i akademika širom regiona, među kojima i domaći stručnjaci Zvezdan Folić i Dragutin Papović, urednici serije izdanja na crnogorskom jeziku. Urednica čitave serije je Kristina Kuluri, izvršni direktor Nenad Šebek a projektni tim čine Antonis Hadzijanakis, Dženi Demetriu, Suzan Nado Bustamante i Zvezdana Kovač.

U pripremi ovih seminara u Crnoj Gori od početka učestvuje Zavod za školstvo.

Centar za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi, Solun, uz podršku Zavoda za školstvo, planira još dva seminara u ovoj i sljedećoj godini u cilju obuke nastavnika za primjenu ovog materijala.

Program stručnog usavršavanja „Nastava moderne istorije Jugoistočne Evrope”, čiji su autori Krešimir Erdelja, Živko Andrijašević, Dragutin Papović i Vesna Milović, akreditovan je i nalazi se u Katalogu programa stručnog usavršavanja za 2012/2013. godinu.

priredio: Radoslav Milošević Atos