Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Susret potpredsjednika Vlade Duška Markovića i ministra pravde Republike Slovačke Tomaša Boreca

Objavljeno: 2012-10-08 20:05:00 Autor: Biro
 

Republika Slovačka će nastaviti da snažno podržava Crnu Goru u ostvarivanju njenih spoljnopolitičkih prioriteta u duhu osvjedočenog prijateljstva i saradnje naše dvije zemlje, saopšteno je na sastanku potpredsjednika Vlade i ministra pravde i ljudskih prava Duška Markovića i ministra pravde Republike Slovačke Tomaša Boreca, održanom danas u Bratislavi gdje potpredsjednik Marković boravi na poziv ministra Boreca.

Potpredsjednik Marković je zahvalio kolegi Borecu na bezrezervnoj podršci koju je Vlada Slovačke ali i njeno Ministarstvo pravde pružilo Crnoj Gori do sada, a koja se prije svega ogleda u razmjeni iskustava i dobre prakse na ekspertskom nivou, te obuci crnogorske pravosudne administracije koja je do sada u dva navrata imala priliku da sa slovačkim kolegama u Bratislavi razmijeni iskustva u oblasti svog rada i kontekstu evropskih integracija.

Sagovornici su se saglasili da je Crna Gora postigla izvanredne rezultate u svojim reformskim aktivnostima na svim nivoima ali i razmijenili iskustva o mogućim izazovima na tom putu, te prepoznali oblasti u kojima bi iskustvo Slovačke iz pregovaračkog procesa bilo od velikog značaja, kako na nivou Vlada tako i na nivou dva ministarstva. Na polju sudske statistike, koja je percipirana kao jedan od izazova pred kojim Crna Gora stoji kad je riječ o efikasnosti izvještavanja u procesu pregovora za članstvo, Slovačka je spremna pružiti potrebnu ekspertsku podršku budući da je slovački sistem prikupljanja statističkih podataka u ovoj oblasti izuzetno uspješan. Prostor za saradnju je otvoren i u oblasti daljeg usavršavanja nosilaca pravosudnih funkcija, i prenošenju iskustva u osnivanju i jačanju buduće pravosudne akademije, što je jedan od projekata koji Crna Gora planira čim se za to stvore neophodni uslovi.

Marković je upoznao sagovornika i sa aktivnostima Crne Gore na jačanju legislativnog okvira u svim oblastima naročito se osvrnuvši na one zakone koji za cilj imaju jačanje nezavisnosti, efikasnosti i pouzdanosti našeg pravosudnog sistema, ali i sa procesom monitoringa primjene novousvojenog zakonodavstva što je jedan od izazova sa kojim se Crna Gora, upravo zahvaljujući monitoringu primjene, uspješno suočava. U tom smislu je i pomenuta i pohvaljena bliska saradnja sa Venecijanskom komisijom.

Na sastanku je bilo riječi i o novim krivično-pravnim institutima i njihovoj uspješnoj primjeni u Crnoj Gori kao i o aktivnostima u oblasti izvršenja krivičnih sankcija gdje je fokus stavljen na alternativno kažnjavanje učinilaca krivičnih djela i principu promocije restorativne pravde u odnosu na onu retributivnu. Sagovornici su razmijenili iskustva o uspostavljanju probacionih službi i promociji alternativnih sankcija od kojih je jedna kazna rada u javnom interesu čijom bi se primjenom, pored brže resocijalizacije učinilaca, umnogome rasteretili zatvori i smanjili troškove države.

Kao aktivnost formalizacije uspješne saradnje, potpredsjednik Marković je ministru Borecu ponudio potpisivanje Memoranduma o saradnji između dva ministarstva koji bi bio ne samo izraz obostrane posvećenosti partnerstvu i postojanja političke volje, već i konkretna platforma za jačanje neposredne saradnje dva ministarstva. U tom cilju, dogovoreni su naredni koraci i priprema posjete slovačkog ministra pravde Crnoj Gori.

Na margini susreta sa ministrom Borecom, potpredsjednik Marković se sreo i sa predsjednikom Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Parlamenta Slovačke Republike Robertom Madejom sa kojim je razgovarao o saradnji tog tijela sa njegovim pandanom u Crnoj Gori.