Uvažene dame i gospodo,
Poštovane kolege,
Posebno mi je zadovoljstvo da Vam se danas obratim, u namjeri da na ovoj Konferenciji zajednički sagledamo mogućnosti i, nadam se, ponudimo odgovore na predstojeće izazove u razvoju životnog osiguranja u Crnoj Gori i regiji.
Razvoj djelatnosti osiguranja prati razvoj funkcionalne tržišne ekonomije. Industrija osiguranja, a posebno segment životnih osiguranja, sa rastom životnog standarda, postaje važno pitanje kako za osiguranike i osiguravajuća društva, tako i za regulatore.
Istovremeno, u uslovima rastuće neizvjesnosti i rizika, uticaj industrije osiguranja na živote građana, na poslovanje kompanija i na ukupnu ekonomiju dodatno dobija na značaju. Kompenzacijom troškova nastupanja specifičnih rizika koji su uključeni u ugovore o osiguranju obezbijeđuje se pokriće gubitaka. Podjela rizika i troškova znači veći nivo sigurnosti i predvidivosti, što u krajnjem znači produktivnije i profitabilnije kompanije i konkurentniju ukupnu ekonomiju.
Porast ekonomskog značaja tržišta osiguranja u Crnoj Gori rezultat je konzistentne ekonomske politike, usmjerene na donošenje regulative zasnovane na standardima EU i prilagođene postojećem ekonomskom ambijentu, kao i sprovedenoj liberalizaciji i privatizaciji sektora osiguranja.
Regulatorni okvir u sektoru osiguranja u Crnoj Gori je uspostavljen kroz tri osnovna zakona za ovu oblast: Zakon o osiguranju, Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju i Zakon o stečaju i likvidaciji društava za osiguranje, koji su usvojeni u 2006-2007. godini. Uspostavljanjem zakonskog okvira, dio regulatorne i nadzorna funkcija su povjerene Agenciji za nadzor osiguranja.
Institucionalni i zakonski okvir, kao i dinamičan razvoj ekonomije u periodu od 2004. do 2009. godine, donio je podsticajan ambijent za razvoj djelatnosti osiguranja u Crnoj Gori. Na malom crnogorskom tržištu osnovano je 11 novih društava, koja posluju u okviru renomiranih finansijskih grupa, aktivnih na evropskom i regionalnom tržištu.
U periodu od 2004. godine, prisutan je trend rasta premije neživotnih osiguranja po prosječnoj godišnjoj stopi od 10,7% i trend rasta životnog osiguranja po prosječnoj stopi od 108%. Ipak, još uvijek je prisutno značajno zaostajanje u odnosu na visoko razvijena finansijska tržišta. Promjene u strukturi portfelja osiguranja ukazuju na povoljna kretanja na crnogorskom tržištu, uz prisutne trendove rasta učešća životnih osiguranja. Ipak, ova struktura je još uvijek nepovoljna, tako da je, prema posljednjim podacima (u 2011. godini), premija neživotnih osiguranja čak 6,2 puta veća od premije životnih osiguranja.
Razvoj ekonomije i sektora osiguranja usporen je posljednjih godina. Smanjena kupovna moć građana i povećana nelikvidnost privrednih subjekata ključni su faktori koji su limitirajuće djelovali na formiranje premije osiguranja. Istovremeno, smanjena aktivnost na tržištu kapitala, kao i smanjeni investicioni prinosi na tržištu nekretnina, predstavljaju poseban izazov za osiguravače, kroz pojačani pritisak na očuvanje vrijednosti imovine društava za osiguranje i njihovu profitabilnost.
Posljednjih godina fokus Ministarstva finansija i regulatora na finansijskom tržištu bio je usmjeren na sprovođenje aktivnosti usmjerenih na praćenje, sprečavanje i ublažavanje potencijalnih sistemskih rizika. Novom zakononskom regulativom, jačanjem institucionalnih kapaciteta i saradnjom kroz Savjet za finansijsku stabilnost osnažili smo finansijski sistem i sektor osiguranja kao njegov važan segment.
U kontekstu budućeg razvoja, koristim priliku da istaknem riješenost Države da nastavi politiku dosljedne primjene međunarodnih standarda i najbolje evropske prakse. U tom smislu, daćemo punu podršku unaprijeđenju sistema supervizije, edukacije i kompetentnosti u sektoru osiguranja u Crnoj Gori. Takođe, želim da naglasim značaj konstatnih napora regulatora i subjekata na tržištu, koji su usmjereni na razvoj konkurencije, unaprijeđenje poslovanja društava za osiguranje, naročito u domenu kvaliteta usluga, koroporativnog upravljanja, upravljanja rizicima i uspostavljanja adekvatnog sistema interne kontrole.
U svijetu rastućih neizvjesnosti i rizika sektor osiguranja je pred velikim izazovima. Imamo priliku i odgovornost da zajedno odgovorimo na ove izazove i formulišemo najbolje politike. Država i osiguravajuća društva treba da budu partneri u formulisanju najboljih politika i proizvoda za smanjenje sistemskih i pojedinačnih rizika. Tako će ukupna ekonomija biti efikasnija i konkurentnija, a osiguravajuća društva profitabilnija.
U uvjerenju da će današnja konferencija doprinijeti ostvarenju ovih ciljeva, zahvaljujem Vam na pažnji i želim uspješan rad.
dr Milorad Katnić, ministar finansija