Svjetska banka objavila je Doing Business izvještaj (Izvještaj o lakoći poslovanja) za 2013. godinu, u kom se vrši pozicioniranje ukupno 185 nacionalnih ekonomija sa aspekta uslova, odnosno lakoće za obavljanje biznisa. U odnosu na prošlu godinu, ovogodišnjim Izvještajem obuhvaćene su još dvije države - Barbados i Malta. Od 185 ekonomija, 108 je sprovelo ukupno 201 reformu. Najveći broj sprovedenih reformi se odnosi na unapređenje stanja u indikatorima započinjanja biznisa, plaćanja poreza i prekogranične trgovine. Najviše reformi i ove godine sprovele su zemlje istočne Evrope i centralne Azije.
Lista deset prvorangiranih se nije značajno promijenila u odnosu na 2012DB. Prvih osam zemalja je zadržalo prošlogodišnju poziciju, pri čemu se Island i Irska nijesu našle u top 10. Singapur je i dalje na liderskoj poziciji po lakoći obavljanja biznisa, sedmu godinu za redom. Od deset prvorangiranih zemalja, njih tri nijesu sprovele nijednu reformu: Singapur, Hong Kong i SAD, dok je Gruzija napravila šest reformi i tako se našla među top 10.
U top 10 zemalja koje su najviše unaprijedile lakoću obavljanja biznisa, tj. ostvarili napredak u tri ili više indikatora, spadaju Poljska, Šri Lanka, Ukrajina, Uzbekistan, Burundi, Kosta Rika, Mongolija, Grčka, Srbija i Kazakstan.
„Započinjanje biznisa“ je oblast u kojoj je prošle godine sprovedeno najviše regulatornih reformi. U posljednjih osam godina ovoj oblasti su kreatori politika posvetili više pažnje nego bilo kojem drugom indikatoru, pri čemu ukupan broj sprovedenih reformi iznosi 368 u 149 zemalja. Ovi napori širom svijeta rezultirali su smanjenjem broja dana potrebnih za registraciju preduzeća, sa 50 dana, koliko je u prosjeku bilo potrebno da se započne biznis, na 30 dana, kao i smanjenjem prosječnih troškova sa 89% na 31% prihoda po glavi stanovnika.
Crna Gora u Doing Business 2013
U Izvještaju Svjetske banke o lakoći poslovanja za period jul 2011 – jun 2012. godine (Doing Business 2013), Crna Gora je zauzela 51. mjesto od ukupno rangirane 185 zemlje. U poređenju sa prošlogodišnjim Izvještajem, Crna Gora je u ukupnom rangu ostvarila napredak za 5 mjesta.
Lakoća poslovanja mjeri se u 10 oblasti poslovne regulative. U kategoriji započinjanja biznisa Crna Gora je zauzela 58. mjesto, u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola 176. mjesto, dok je u oblasti registrovanje imovine zauzela 117. mjesto. U oblasti zaštite investitora, ove godine smo zauzeli 32. poziciju, u prekograničnoj trgovini 42. mjesto, a u kategoriji izvršenja ugovora 135. mjesto.
U preostale četiri kategorije, Crna Gora je zabilježila bolji rezultat u odnosu na prošlu godinu, odnosno unaprijedila je svoj rang, i to u oblastima plaćanja poreza (+27), zatvaranje biznisa (+8), dobijanja kredita (+4) i dobijanja priključka za električnu energiju (+2).
Napredak od čak 27 mjesta u oblasti “plaćanja poreza”, Crna Gora je ostvarila zahvaljujući sprovedenim reformama koje se odnose na objedinjene registracije i naplate poreza i doprinosa, kao i značajnom smanjenju broja plaćanja i trajanju postupka plaćanja poreza. Napredak od 8 mjesta u oblasti “zatvaranje biznisa” rezultat je značajnog smanjenja trajanja postupka zatvaranja biznisa sa 2 godine na 1,4 godinu.
Shodno izvještaju Crna Gora je zabilježila reforme u dvije oblasti: „dobijanje kredita“ i „izdavanje građevinskih dozvola“.
U oblasti “dobijanja kredita”, Crna Gora je uspostavljanjem Kreditnog registra omogućila da podatke iz ovog registra, pored kreditno-garantnih institucija, mogu koristiti i lica o čijim se kreditnim zaduženjima vode podaci, kao i lica koja su jemci/žiranti po kreditnim zaduženjima. Reforme u oblasti dobijanja kredita dovele su do poboljšanja pozicije u ovom indikatoru, pri čemu je naša zemlja na globalnom rangu zauzela 4. mjesto.
U oblasti „izdavanja građevinskih dozvola“ prepoznate su reforme u dijelu smanjenja troškova za pribavljanje građevinske dozvole (za 10.605 eura), i to ukidanjem naknade za građevinsku i upotrebnu dozvolu, korekcijom troškova za izradu studije protiv požarne zaštite, kao i smanjenjem administrativnih taksi za pribavljanje ekološke saglasnosti. U dijelu procedura priznato je eliminisanje koraka pribavljanja saglasnosti za priključenje na elektro-energetsku mrežu, koju je izdavala EPCG.
Od zemalja u regionu, bolje od Crne Gore su rangirane Makedonija (23) i Slovenija (35), dok su lošije rangirane Albanija (85), Hrvatska (84), Srbija (86), Bosna i Hercegovina (126) i Kosovo (98).
Napredak Crne Gore u DB Izvještaju, koji u kontinuitetu ostvarujemo tokom posljednje četiri godine (Crna Gora je u DB2009 zauzimala 90. mjesto), potvrđuje posvećenost Vlade Crne Gore reformskim politikama koje sprovodi, a koje su preduslov jačanju konkurentnosti i međunarodnog kredibiliteta naše ekonomije.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA