Objavljeno:
2012-12-12 •
18:21:33
Autor:
PR sluzba
Poštovane dame i gospodo, uvaženi gosti,
Čast mi je i posebno zadovoljstvo da Vas u ime Ministarstva zdravlja Crne Gore i u svoje lično pozdravim i zahvalim na učešću u ovoj veoma značajnoj radionici.
Kao što ste upoznati, ova radionica, koju Ministarstvo zdravlja organizuje u saradnji sa Kancelarijom Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori, ima za cilj da omogući bolje razumevanje principa Međunarodnog zdravstvenog pravilnika (MZP), kao i upoznavanje sa nacionalnim strategijama i akcionim planovima za njegovu implementaciju u zemljama u regionu.
Svrha Međunarodnog zdravstvenog pravilnika je prevencija širenja bolesti na međunarodnom nivou kroz otkrivanje, procjenu rizika i, ukoliko je potrebno, pružanje koordiniranog odgovora na rizike koji mogu predstavljati medjunarodnu prijetnju po javno zdravlje.
Cilj koji se želi postići primjenom Međunarodnog zdravstvenog pravilnika je proaktivno upravljanje rizikom u smislu njegovog otkrivanja u ranoj fazi i njegovo zaustavljanje na samom izvoru, prije nego li uopšte dobije šansu da postane prijetnja po međunarodno zdravlje.
Poznato je da živimo u vremenu koje karakteriše visok stepen mobilnosti. Međunarodni saobraćaj karakteriše visoki stepen frekventnosti i intenziteta, te se između ostalog i procjenjuje da broj putnika, samo u avio saobraćaju, na godišnjem nivou prelazi 2.1 milijardu. Veza između globalizacije trgovine i ekspanzije svih vrsta saobraćaja i širenja zaraznih bolesti je očigledna.
U posljednjih nekoliko godina SZO je registrovala više od 1000 epidemija širom svijeta. Osim toga zabilježena je i pojava novih zaraznih bolesti. Od pocetka 70-tih zabilježeno je blizu 40 potpuno novih bolesti.
Imajući u vidu sve navedeno Crna Gora je preduzela niz koraka kako bi u skladu sa zahtjevima Međunarodnog zdravstvenog pravilnika postigla takav nivo organizacije zdravstvenog sistema koji će garantovati mogućnost brzog uočavanja zdravstvenih rizika (epidemija i dr.), etiološkog razjašnjavanja (mogućnost brze dijagnostike), odgovarajućeg liječenja, kao i pravovremenu primjenu odgovarajućih mjera za sprečavanje i suzbijanje širenja bolesti.
Podsjetiću da je Crna Gora 05. februara 2008. godine, postala potpisnik Medjunarodnih zdravstvenih propisa čime se obavezala da će obezbjediti pretpostavke za nesmetanu realizaciju obaveza koje proizilaze iz ovog međunarodnog dokumenta.
U maju 2009. god. Ministarstvo zdravlja je imenovalo nacionalnog fokal pointa za Međunarodni zdravstveni pravilnik i članove Nacionalnog tima za Međunarodni zdravstveni pravilnik. Imajući u vidu neophodnost multisektorske saradnje u realizaciji obaveza utvrđenih u ovom međunarodnom dokumentu, u septembru 2009 godine formirana je mreža sektorskih Fokal pointa za Međunarodni zdravstveni pravilnik u koju su uključeni svi relevantni organi, institucije i ustanove.
Navedene aktivnosti rezultirale su izradom i usvajanjem Akcionog plana za implementaciju Međunarodnog zdravstvenog pravilnika (2010-2012) u junu 2010. god. U Akcionom planu za implementaciju Međunarodnog zdravstvenog pravilnika predstavljeno je postojeće stanje vezano za zarazne bolesti, hemijske i radiološke hazarde. Dat je predlog aktivnosti kako bi se pružio adekvatan odgovor u slučaju rizika po javno zdravlje čiji uzrok mogu biti zarazne bolesti, hemijski ili radiološki hazardi.
Zdravstveno-sanitarna inspekcija koja nadzire primjenu zakona i drugih propisa u oblasti zaštite i unapređenja zdravlja ljudi, ima posebnu ulogu u nadzoru nad primjenom odredbi Međunarodnog zdravstvenog pravilnika.
Ispunjavanje obaveza predvidjenih Međunarodnim zdravstvenim pravilnikom je proces koji podrazumijeva vrijeme, posvećenost i spremnost svih relevantnih sektora.
Njegova primjena i ispunjavanje obaveza od strane svih zemalja potpisnica su izraz potrebe da se na adekvatan način odgovori na narastajuću globalnu vulnerabilnost društva.
Uvjeren sam da će ova radionica pored upoznavanja sa ključnim temama vezanim za primjenu Međunarodnog zdravstvenog pravilnika, pružiti priliku da se predstavnici zemalja učesnica upoznaju sa specifičnostima nacionalnih problematika i da razmijene svoja iskustva u jegovoj nimplemntaciji.
Stečena znanja i razmjena iskustava doprineće unapređenju cjelokupnih kapaciteta Crne Gore i zemalja u regionu, kako bi se svaki događaj od javno-zdravstvenog značaja, bilo da se radi o zaraznim bolestima, radiološkom ili hemijskom hazardu, pravovremeno detektovao i obezbjedio adekvatan odgovor.
Na putu evropskih integracija, Crna Gora će implementacijom Međunarodnog zdravstvenog pravilnika, pored obezbjeđenja sopstvenih interesa, dati veliki doprinos u međunarodnoj saradnji u oblasti zdravlja.
Zahvalio bih se, Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji na organizovanju ovog značajnog skupa i podršci u razvijanju kapaciteta za implementaciju obaveza iz Međunarodnog zdravstvenog pravilnika.
Preostaje mi da Vam poželim uspješan rad i da vam se zahvalim na pažnji.