Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Ministarstvo zdravlja aktivno učesvtuje u UNODC Regionalnom programu za Jugoistočnu Evropu 2012-2015

Objavljeno: 2012-12-12 20:34:48 Autor: PR sluzba
U skladu sa preuzetim obavezama Vlade Crne Gore o učešću u Regionalnom programu Ujedinjenih Nacija, Kancelarije za drogu i kriminal -UNODC-, u sjedištu ovog prestižnog tijela u Beču, održan je konsultativno edukativni trening na temu: “Standardi kvaliteta u oblasti terapije bolesti zavisnostii brige o korisnicima”.
Ministarstvo zdravlja ima intenzivnu saradnju sa UNODC, na što ga dodatno upućuje i pregovarački proces sa EU, posebno u odnosu na Pregovaračko poglavlje 24, u kojem Ministarstvo zdravlja realizuje znatne obaveze.
Trening je okupio predstavnike pet država regiona, visoke predstavnike i eksperte UNODC za kreiranja nacionalnih politika iz oblasti sprečavanja bolesti zavisnosti.
Ministarstvo zdravlja je predstavljala dr Jasna Sekulić, zadužena za implementaciju programskih aktivnosti i dr Aleksandar Tomčuk, direktor Specijalne bolnice za psihijatriju u Dobroti.
Na skupu su sagledani i razmotreni načini i mogućnosti uvođenja standarda kvaliteta iz tretmana bolesti zavisnosti na nacionalnom nivou.
Preuzeta je obaveza da se u narednom periodu Standardi kvaliteta prilagode nacionalnim potrebama i mogućnostima u čemu će UNODC pružiti ekspertsko tehničku podršku.


TREATNET Standardi kvaliteta definisani su uz pomoć radne grupe stručnjaka iz četiri regiona u kojima se sprovodi projekat UNODC TREATNET – „Partnerstvo u akciji za sveobuhvatnu terapiju (PACT) – Terapija bolesti zavisnosti i zdravstvene posljedice“. Nezavisne grupe eksperata ocijenile su ga radi postizanja sveobuhvatnog uticaja na različita socio‐kulturološka okruženja i integracije različitih perspektiva ove teme.
Sudeći po procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, obim korišćenja psihoaktivnih kontrolisanih supstanci na globalnom nivou iznosi dvije milijarde korisnika alkoholnih pića, 1,3 milijarde korisnika duvana i nikotina i 185 miliona korisnika nedozovoljenih droga. Kada zmemo u obzir socijalne i zdravstvene posljedice po pojedinca kao i porodicu i društvo u cjelini, jasna je urgentna potreba za povećanjem dostupnosti kvalitetne terapije liječenja bolesti zavisnosti na globalnom nivou. Pružanje terapije uključuje širok spektar usluga, koje uvažavaju specifične kulturološke obrasce i potrebe različitih grupacija, kao što su: mladi ljudi, žene, osobe kod kojih se uz primarni problem javlja poremećaj mentalnoga zdravlja kao i grupu seksualnih radnika. Treba uzeti u obzir i korišćenje novih vrsta supstanci (sintetičke droge). Kvalitetna terapija liječenja bolesti zavisnosti i društvene brige ima ključnu ulogu u smanjenju potražnje dozvoljenih I ne dozvoljenih supstanci, transmisije HIV‐a među korisnicima opojnih droga, kriminalnih oblika ponašanja povezanog s korišćenjem opojnih droga, boravak u ustanovama za izdržavanje krivičnih sankcija kao I recidivantnih obrazaca. UNODC TREATNET ovim projektom želi doprinijeti razvoju usluga u oblasti terapije bolesti zavisnosti zasnovane na dokazima. Stoga su razvijeni specifični standardi za terapiju bolesti zavisnosti zasnovani na dokumentu UNODC/SZO Principi terapije bolesti zavisnosti. Primjena ovih standarda planirana je tokom projekta kao i po njegovom okončanju.
Program Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala – UNODC, TREATNET trenutno se sprovodi u dvadeset i jednoj zemlji, i geografski obuhvata četiri regiona. Cilj programa je smanjenje negativnih socijalnih i zdravstvenih posljedica izazvanih zavisnošću od droga, uključujući i HIV/sidu, time što će se unaprijediti kvalitet terapije bolesti zavisnosti i brige o korisnicima dok će se u isto vrijeme povećati dostupnost terapije svima kojima je ona potrebna.
TREATNET se zalaže za to da se zavisnost od droga posmatra kao zdravstveni poremećaj koji zahtijeva terapiju, i zagovara smanjenje stigme i diskriminacije. U ovom kontekstu, podrška vladama u izgradnji kapaciteta i kreiranju mreže centara za terapiju bolesti zavisnosti zasnovanu na dokazima, predstavlja osnovni dio projektnih aktivnosti. TREATNET podržava lokalne vlade u kreiranju najmanje dva centra za terapiju bolesti zavisnosti u okviru zajednice. Cilj ovakve mjere jeste da se poveća dostupnost terapiji bolesti zavisnosti i brige o korisnicima kao i da se obrati pažnja na nedostatke terapijskog kapaciteta i brige o korisnicima. Identifikacija specifičnih potreba i tehnička podrška alokacijom grantova za potrebe treninga i unaprjeđenja opsega usluga predstavlja jedan je od osnovnih elemenata TREATNET strategije. Kreiranje i vođenje TREATNET centara zahtijeva ulaganje napora pružaoca usluga koji su zainteresovani da se pridruže UNODC mreži. Potrebno je kreirati sistem pružanja visokoga kvaliteta usluga za terapiju bolesti zavisnosti, koje najbolje odgovaraju na kompleksne potrebe korisnika droga u toku njihove kliničke istorije.