Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, donijela je Programa rada za 2013. godinu. Imajući u vidu da je Crna Gora i dalje suočena sa efektima globalne ekonomske krize, Vlada se kroz planirane aktivnosti fokusirala na vođenje politike koja treba da zaustavi nepovoljne ekonomske trendove, pokrene ekonomski oporavak, rast i razvoj, novo zapošljavanje, kao i da obezbijedi pravedniju raspodjelu tereta krize i kontinuirano poboljšanje kvaliteta života građana.
U tom pravcu, Programom su definisane prioritetne obaveze koje se, prije svega, odnose na: očuvanje finansijske stabilnosti, konsolidaciju javnog sektora kroz smanjenje javne potrošnje, unapređenje poslovnog ambijenta i nastavak strukturnih reformi u oblasti rada i socijalnog staranja, zdravstva, obrazovanja i nauke, što treba da rezultira unapređenjem kvaliteta života, posebno kroz rast zaposlenosti, kvalitetnije zdravstvene usluge i bolje obrazovanje.
Daljim sprovođenjem regulatorne reforme stvoriće se uslovi za jačanje produktivnosti i konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, povećanje privrednih aktivnosti i privlačenje stranih investicija, kao preduslova za povećanje društvenog proizvoda, povećanje zaposlenosti i ekonomske konkurentnosti crnogorske privrede. Programirane mjere, posebno u oblasti energetike, turizma, saobraćaja i poljoprivrede, treba da podstaknu ukupan privredni rast i doprinesu ravnomjernijem regionalnom razvoju.
U okviru sprovođenja svoje evropske agende, Vlada je donijela Odluku o obrazovanju radne grupe za pripremu pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji za oblast pravne tekovine EU koja se odnosi na pregovaračko poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja.
Na sjednici je utvrđen i Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o pravu neplovidbenih korišćenja međunarodnih vodotoka. Konvencija ima veliki značaja, prije svega, zbog toga što se njom prvi put na međunarodnom planu utvrđuju uslovi za korišćenje, razvoj, očuvanje, upravljanje i zaštitu međunarodnih vodotoka i unapređenje njihovog optimalnog i održivog korišćenja u neplovidbene svrhe. Konvencija do sada ima 29 potpisnica, a da bi stupila na snagu potrebno je da je potvrdi 35 država ili organizacija regionalne ekonomske integracije.
U okviru tekućih pitanja, Vlada je razmotrila usmenu informaciju o višednevnom nestanku električne energije na sjeveru Crne Gore. Tim povodom Vlada je zadužila Ministarstvo ekonomije da sa predstavnicima Elektroprivrede, Elektroprenosa i Regulatorne agencije za energetiku formira komisiju koja će utvrditi činjenično stanje i eventualnu odgovornost za ovaj višednevni prekid u snabdijevanju električnom energijom nekih gradova na sjeveru Crne Gore.
Pored ostalog, Vlada je danas imenovala Jovana Kojičića za savjetnika predsjednika Vlade za ljudska prava i zaštitu od diskriminacije.