Danas je održana konstitutivna sjednica Komisije za suzbijanje sive ekonomije, kojom je predsjedavao ministar finansija i predsjednik ovog tijela, dr Radoje Žugić.
Podsjetićemo da su članovi Komisije predstavnici svih onih instucija i organizacija koje imaju mehanizme i nadležnosti da sprovedu mjere usmjerene na suzbijanje sive ekonomije, te da je osnovni cilj konstituisanja radnog tima u ovom sastavu intenziviranje koordinacije i saradnje svih nadležnih organa.
U današnjoj diskusiji je zaključeno da je siva ekonomija pojava koja ima negativne efekte, kako po javne finansije i fiskalnu stabilnost, tako i po poslovni ambijent i konkurentnost i održivost realnog sektora.
Na današnjoj sjednici je definisan i usvojen predlog urgentnih mjera, koje će biti elemenat ukupnog Akcionog plana sa nosiocima i rokovima izvršenja, kojeg će, na osnovu smjernica svih članova Komije, pripremiti Ministarstvo finansija do isteka prvog kvartala, u skladu sa Programom rada Vlade.
U okviru Akcionog plana biće definisane operativne mjere, za čije će sprovođenje biti zaduženi podtimovi. U tom smislu, dogovoreno je formiranje više operativnih timova, odnosno potkomsija, i to za:
- edukaciju kadrova koji su nadležni za utvrđivanje prekršaja
- koordinaciju svih službi uključenih u utvrđivanje prekršaja
- unapređenje regulativnog okvira
- poboljšanje naplate prihoda po osnovu boravišne takse
- aktivnosti u cilju suzbijanja sive ekonomije u dijelu izbjegavanja plaćanja PDV-a
- suzbijanje sive ekonomije na tržištu rada.
S obzirom na visoko učešće sive ekonomije na tržištu rada, dogovorena je priprema predloga o povećanju minimalne cijene rada na osnovu detaljne analize koja će bitiurađena u narednih nekoliko dana. Ova inicijativa biće proslijeđena nadležnom Ministarstvu rada i socijalnog staranja.
U cilju efikasnije borbe protiv sive ekonomije, dogovoreno je iniciranje radikalizacije kaznene politike, odnosno uvođenje strožijih novčanih kazni i to kada su, u prvom redu, u pitanju prekršaji u vidu:
- neizdavanja validnih fiskalnih računa i neposjedovanje registar kasa (predloženo je da se raspon novčanih kazni sa dosadašnjih 1.000 do 6.000 eura poveća na raspon od 3.000 do 10.000 eura, za pravna lica)
- netačnog obračuna poreske obaveze, nepodnošenje poreske prijave i neplaćanje PDV-a u propisanom roku (predloženo je da se raspon novčanih kazni sa dosadašnjih 1.500 do 20.000 eura poveća na raspon od 6.000 do 20.000 eura, za pravna lica)
Takođe će se, u najskorijem roku, Komisija baviti iznalaženjem načina, tj. pravnog osnova da se donosiocu neispravnog fiskalnog računa obezbijedi refundacija računa ili isplata dijela novčane kazne koja bude naplaćena od prekršioca.
Na današnjoj sjednici su dogovorena i osnovna načela rada Komisije, kao i institucija čiji su predstavnici njeni članovi, a ona se odnose na neselektivan i transparentan rad i hitno i neodložno reagovanje na svaku prijavu. Takođe je dogovoreno da javnost bude periodično obavještavana o rezultatima rada Komisije, kroz formu zajedničkih saošptenja.
Ministar Žugić istakao je da će „premisa rada ovog tijela biti nulta stopa tolerancije kada je u pitanju poreska evazija i rad u sivoj zoni“, te da se pitanjem sive ekonomije moramo baviti na sistemski način, transparentno i bez selektivnog pristupa.
Opredjeljenje za nultom stopom tolerancije, što je jednoglasno prihvaćeno od svih članova Komisije, je iz razloga što zona sive ekonomije podriva ne samo fiskalnu stabilnost, odnosno održivost, već i zdravi dio ekonomije zbog nelojalne konkurencije. Posebno je istaknuto opredjeljenje neselektivnosti i potpune transparentnosti, budući da od ove aktivnosti zavisi i investicioni i dužnički rejting Crne Gore.
Ostali eventualni predlozi za izmjenu kaznene politike biće definisani kroz dalji rad Komisije.
KOMISIJA ZA SUZBIJANJE SIVE EKONOMIJE