Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Direktor Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica Željko Šofranac razgovarao sa novoimenovanom šeficom kancelarije UNHCR-a u Podgorici Indumati Mohandas

Objavljeno: 2013-02-12 23:00:23 Autor: Biro
Direktor Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica Željko Šofranac razgovarao je danas sa novoimenovanom šeficom Kancelarije UNHCR u Podgorici Indumati Mohandas.

Gospodin Šofranac je poželio gospođi Mohandas dobrodošlicu u Crnu Goru i zahvalio na dobroj saradnji i kontinuiranoj podršci UNHCR-a u zbrinjavnju i trajnom rješavanju problema izbjeglica i raseljenih lica, kao i u realizaciji projekta Centra za azilante i sistema azila u Crnoj Gori. Direktor Zavoda se osvrnuo i na značaj Sarajevskog procesa za rješavanje izbjegličkog statusa kako u Crnoj Gori, tako i u regionu Zapadnog Balkana. U tom kontekstu, ukazao je na značaj strateških dokumenata Vlade Crne Gore o trajnom rješavanju izbjegličkog pitanja, kao i na izmjene Zakona o strancima vezane za sticanje statusa stranca sa stalnim nastanjenjem. Gospodin Šofranac je takođe naglasio i značaj rješavanja problema kampa Konik koje je u toku, uz ocjenu da je trajno rješavanje problema izbjeglica i raseljenih lica u Crnoj Gori jedan od prioriteta Vlade Crne Gore. Direktor Zavoda je izrazio uvjerenje da rješavanje problema izbjegličke populacije podrazumijeva ne samo rješavanje stanarskog pitanja već i zaposlenje, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu i dr., pri čemu i oni treba aktivnije da se odnose u obezbjeđivanju svojih životnih uslova a ne samo da traže da im Crna Gora i međunarodne organizacije i donatori obezbejđuju sve neophodne uslove za život. 

Gospođa Mohandas je naglasila da povratak u region za nju predstavlja novi izazov i da vjeruje da će Vlada Crne Gore imati uspjeha u Sarajevskom procesu. Napomenula je važnost da interno raseljena lica ostvare ekonomsku nezavisnost kroz obrazovanje i zaposlenje, za šta je neophodno regulisati njihov pravni status unutar države, odnosno obezbijediti dokumentaciju za apliciranje za status. Takođe je objasnila da postoje raseljene porodice sa Kosova koje su izrazile želju da se vrate na Kosovo i da je za ostvarenje tog cilja UNHCR-u potrebna pomoć Vlade Crne Gore. S obzirom da je Crna Gora otpočela pregovarački proces sa EU, gospođa Mohandas je istakla da bi Kancelarija UNHCR u Podgorici željela da shodno svom mandatu pruži doprinos o poglavljima 23 i 24, posebno o pitanjima koja se tiču azila.

Predstavnica UNHCR-a je zahvalila na dosadašnjim rezultatima i izrazila uvjerenje u nastavak uspješne saradnje, naglasivši da su napori Crne Gore u pružanju utočišta velikom broju izbjeglica iz susjednih država i njihovom zbrinjavanju, snažno zapaženi i priznati od strane međunarodne zajednice.