Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Brisel: Ministar Ivanović susreo se sa komesarom za pomorstvo i ribarstvo Marijom Damanki

Objavljeno: 2013-02-20 19:00:00 Autor: Biro

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petar Ivanović okončao je posjetu Briselu razgovorima sa evropskim komesarom za pomorstvo i ribarstvo Marijom Damanki. Na sastanku je bilo riječi o nastavku podrške EK Crnoj Gori. Posebno je istaknut značaj međusobne saradnje u oblasti ribarstva, za šta se Crna Gora priprema kroz prvi analitički pregled pravne tekovine EU.

"Tema razgovora sa komesarkom Damanaki, osim poljoprivrede i bezbjednosti hrane, bila je ribarstvo, oblast u kojoj smo završili skrininge, i u ovoj fazi, dobili dosta dobre ocjene. Ovo je bila izuzetna prilika da komesarku Damanaki upoznam sa situacijom u sektoru ribarstva u Crnoj Gori, da prenesem poznanicu da je naša flota mala, zastarjela ali i da postoje problemi koje crnogorski ribari dijele sa svojim kolegama iz EU, što se generalno razumije u EU“, rekao je ministar Ivanović nakon susreta.

Takođe, ministar Ivanović naglašava potrebu izrade akcionog plana koji će dati osnovu za uvezivanje tri poglavlja iz oblasti poljoprivrede. „Nastojaćemo da nakon skrininga napravimo jedan dobar akcioni plan koji će sadržati kako putokaz rešavanja problema, tako i dinamiku njihovog rešavanja. Kada sva tri poglavlja odosno oblasti uvežemo u jednu, stvoriće se dobre osnove za početak pregovora" istakao je on.

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović razgovarao je i sa direktorom Direkcije za zemlje kandidate za proširenje Aleksandrom Kas Granhe. Direktorka Granhe, nakon sastanka sa crnogorskim ministrom saopštila je da je razgovarano o tri značajna poglavlja, od kojih su već dva, prošla kroz proces analitičkog pregleda, odnosno poljoprivreda i bezbijednost hrane.

„Treće, koje treba da krene sa izradom je ribarstvo. Prva dva, poljoprivreda i bezbijednost hrane veoma su zahtjevna poglavlja, u kojima pregovori obično traju najduže zbog obimne legislative koja mora da se implementira, da se reformiše poljoprivreda i da se uspostave administrativne novine sa ciljem implementacije poljoprivrednih fondova. Ovo čini poljoprivredu jednim od najzahtjevnijih poglavlja”.

Ona je naglasila da poljoprivreda učestvuje sa 8,3% u BDP-a zemlje i da Crna Gora ima 50 hiljada porodica koje se bave poljoprivredom, što to poglavlje čini izazovnim.

“Takođe, izazovno poglavlje je i bezbijednost hrane koje zbog obima legislative mora da se implementira prije završetka pregovora. To zahtjeva veliki trud administracije, da se pravila EU prenesu proizvođacima jer su oni ti kojih implementiraju. Ribarstvo je takođe jedna od značajnih politika Zajednice. Morate da pripremite brojne planove da bi mogli da učestvujete u Zajedničkoj ribarskoj politici. Ovo su jedna od najzahtjevnijih poglavlja u procesu pregovora“, ističe direktorka Direkcije za zemlje kandidata za proširenje Aleksandra Kas Granhe.

Direktor Direkcije za prosirenje u Generalnom direktoratu za poljoprivredu Džon Klark zadovoljan je prvim susretom sa ministrom poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore Petrom Ivanovićem. On smatra da je crnogorski poljoprivredni sektor u dobrim rukama.

“Razgovarali smo o koracima koje bi Crna Gora trebalo da preduzme u narednom periodu kao i o specifičnostima poljoprivrede u procesu pridruživanja. Proces pregovora u ovoj oblasti je zahtjevan i siguran sam da će ministar Ivanović dati sve od sebe da se sprovedu neophodne reforme u Crnoj Gori. Potrebno je izvršiti promjene na institucionalnom nivou, kao i uvođenje procedura kako bi se crnogorska poljoprivreda približila Zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU”, saopštio je Klark.

Prema njegovim riječima važan korak koji slijedi je priprema poljoprivrednih proizvođača za veću produktivnost, za stvavranje dodatne vrijednosti njihovih proizvoda, bolju saradnju i organizaciju.

“ To je ključ svega. Ponudio sam Ministru da u narednim mjesecima, u Crnu Goru dodje delegacija EK i da se tokom posjete organizuje sastanak sa svim zainteresovanim stranama, poljoprivrednim proizvođacima na kojem bi bilo riječi o potrebama crnogorske poljoprivrede, njenoj reformi, jačanju konkuretnosti na EU tržistu. U narednih nekoliko godina poljoprivreda će dobiti najveću podrsku iz pristupnih fondova “, kazao je Klark.