Objavljeno:
2013-02-25 •
08:23:53
U Zavodu za školstvo je, u okviru Projekta Kako učenicima pomoći da uspješno stvaraju usmene i pisane, umjetničke i neumjetničke tekstove, 19. februara 2013. godine održan radni sastanak stručnog tima i predstavnika škola uključenih u Projekat. Cilj ovog sastanka bio je da se analizira jednogodišnje iskustvo rada u Projektu i da se daju preporuke za što kvalitetniju dalju primjenu metodskog pristupa Put stvaroca u svakodnevnoj nastavi.
Na sastanku je posebno bilo riječi o fazama kroz koje učenici prolaze prilikom stvaranja teksta i značaju individualizovanog pristupa u tom procesu. Na osnovu činjenica da pisci najbolje pišu ne teme koje su sami odabrali, da je piscima je za pisanje potrebno različito vrijeme, da su individualna interesovanja, viđenja i osjećanja različita, razmatran je niz ključnih pitanja: Šta se dešava kada učenici dobiju slobodu izbora i mogućnost stvaranja u skladu sa sopstvenim potrebama (vremena, informisanja, konsultacija, ispravke...)? Koliko smo, u samom Projektu, uspjeli da učenicima damo slobodu, da u prvi plan stavimo njih i njihovo učenje, da pratimo razvoj kreativnosti kod darovitiih učenika i utičemo na taj razvoj, da poručimo nastavnicima koji nijesu u Projektu šta može da se postigne ako se stvaranju teksta učenici podučavaju na predloženi način, da budemo dobri promoteri procesa koji ima opravdanja i čijom primjenom dolazimo do plodnije učeničke pisane produkcije... ?
Na sastanku je, takođe, razmatrano kada je moguće primijeniti ovaj postupak (koji časovi, kako uskladiti sa postojećim planom...), kao i mogućnost i svsishodnost intenzivne primjene procesa. Doneseni zaključci biće dobre preporuke za šire prihvatanje ideje Projekta u neposrednu pomoć učenicima kada je stvaranje teksta u pitanju.