Danas je održana druga sjednica Komisije za suzbijanje sive ekonomije, kojom je predsjedavao ministar finansija i predsjednik ovog tijela, Radoje Žugić.
Na početku sjednice je konstatovano da su intenziviranje kontrola u prethodnom periodu i snažna kampanja zagovaranja potrebe suzbijanja sive ekonomije dali značajne rezultate. Svi članovi Komisije izrazili su zadovoljstvo dosadašnjim efektima, kao i spremnost da daju puni doprinos nastavku zabilježenih, pozitivnih trendova. U tom smislu, opredjeljenje Komisije ostaje nulta stopa tolerancije na sivu ekonomiju, uz poštovanje principa neselektivnosti i pune transparentnosti i rigorozne kaznene mjere, čiji cilj nije usmjeren na prihodnu stranu Budžeta, već na suzbijanje neformalne ekonomije i nelojalne konkurencije koja podriva realni sektor.
Glavna tema današnjeg sastanka je bilo razmatranje predloga Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije koga je, na osnovu sugestija i inputa svih institucija čiji su predstavnici članovi Komisije, pripremilo Ministarstvo finansija. Nakon konstruktivne i sadržajne diskusije, usvojen je Akcioni plan koji će, u skladu sa Programom rada Vlade, do kraja prvog kvartala, biti upućen Vladi, na razmatranje i usvajanje.
U Akcionom planu su definisane aktivnosti usmjerene na oblasti koje karakteriše najveći stepen percepcije sive ekonomije, i to: tržište rada, promet akciznih proizvoda i plaćanje PDV-a kroz izdavanje fiskalnih računa. Poseban dio Akcionog plana čine aktivnosti usmjerene na smanjenje poreskog i carinskog duga i suzbijanje ostalih oblika sive ekonomije.
Akcionim planom su, osim strukture svih aktivnosti, precizirane institucije zadužene za njihovu implementaciju i odgovorna lica u njima, rokovi za realizaciju, kao i rokove za informisanje, kroz postignute efekte.
U cilju još efikasnijeg rada i operativnog sprovođenja definisanih aktivnosti, dogovoreno je da potkomisije, formirane na prošloj sjednici Komisije, u najkraćem roku, započnu sa radom.
Jedan od važnih segmenata o kojima je danas bilo riječi je neformalno tržište rada koje, na kratak rok, smanjuje finansijski teret za poslodavca, ali proizvodi nelojalnu konkurenciju, posebno za ona preduzeća čija se konkurentnost zasniva na cjenovnim inputima. „Ovom pitanju moramo se posebno i ozbiljno posvetiti, jer izbjegavanje plaćanja prihoda na zarade povećava pritisak na budžet, ali i na kompanije u formalnoj ekonomiji, i stvara dodatni teret u servisiranju javnog duga koji opet, u konačnom, plaćaju uredni poreski obveznici“, istakao je ministar Žugić.
Članovi Komisije su saglasni da započete aktivnosti ne smiju izgubiti na intenzitetu, posebno u svijetlu činjenice da se približava turistička sezona, tokom koje je povećan rizik od raznih oblika poslovanja van formalnih okvira. Stoga će, kao poseban elemenat Akcionog plana, u narednih nekoliko sedmica, biti pripremljen set mjera čija će realizacija pospješiti efikasnije djelovanje inspekcijskih organa u domenu suzbijanja neformalne ekonomije, što će, istovremeno, unaprijediti poslovni ambijent za turističke privrednike koji uredno posluju i doprinose poboljšanju turističke ponude.
Na Komisiji je danas predloženo da se formira tzv. bijela lista kompanija, koja će uključivati ona preduzeća koja su dominantno oprerećena neformalnom ekonomijom i koja, sa druge strane, kroz uredno i redovno poslovanje, značajno doprinose održivosti javnih finansija. U narednoj iteraciji se planira razmatranje mogućnosti iznalaženja novih fiskalnih podsticaja za kompanije koje se nađu na pomenutoj listi.
Zaključeno je da glavno obilježje borbe protiv sive ekonomije mora biti kontinuitet, jer je riječ o procesu koji će u narednom periodu sve više jačati, sa ciljem svođenja sive ekonomije na nivo koji neće ugrožavati zdrav dio ekonomije (lojalnu ekonomiju), niti praviti dodatni teret javnim finansijama.
KOMISIJA ZA SUZBIJANJE SIVE EKONOMIJE