Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Predsjednik Vlade Milo Đukanović govorio na prvom Crnogorskom parlamentu preduzeća

Objavljeno: 2013-03-22 18:33:46 Autor: Biro
    
  

Izlaganje predsjednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića na otvaranju zasijedanja Crnogorskog parlamenta preduzeća
22. mart 2013. godine

Poštovani domaćini, g-dine predsjedniče PKCG i dame i gospodo privrednici,
G-dine predsjedniče Parlamenta Crne Gore 
Uvažena gospođo Šulc,

Čast mi je da učestvujem na ceremoniji početka rada Crnogorskog parlamenta preduzeća. Kontekts u kojem se ovo zasijedanje održava i odabrane teme posvećene: ljudskim resursima; ekonomskom razvoju i konkurentnosti, čine današnji događaj dodatno važnim i aktuelnim.

Privrednici su u svakom društvu i u svim vremenima igrali važnu ulogu ključnih protagonista društvenog razvoja, posebno stvaranja šansi i perspektiva za što širi krug građana. Za uspjeh te misije, zadatak Vlade je da kontinuirano unapređuje poslovni ambijent, uklanja prepreke i barijere za rast malog i srednjeg biznisa, za nove investicije i kreiranje novih radnih mjesta.

Mnogi od vas, danas prisutnih, ste uložili veliku energiju, znanje, novac i vrijeme da bi pokrenuli i razvili svoje poslove. Preduzetništvo je misija stvaranja. To je pokušaj da se uprkos svim problemima i preprekama uspije. Često je to pokušaj da se ostvare snovi, da se stvori novi proizvod ili usluge, da se kreiraju nova radna mjesta i ostvari profit.

Ali preduzetništvo je više od samog stvaranja profita. Čini mi se posebno u društvima kakvo je danas crnogorsko, postkonfliktnim društvima na kraju tranzicije, u kojima tek nastaje novi sistem vrijednosti. Uspješni preduzetnici - vlasnici malih i srednjih preduzeća primjeri su da treba pokušati, da treba preuzeti odgovornost za kvalitet svoje egzistencije i potvrda da naporan rad mora donijeti rezultate. Stvarajući nova radna mjesta, stvarajući dohodak, proizvodeći robe i usluge, povezujući kupce i dobavljače, preduzetnici imaju važnu društvenu ulogu. Oni nose odgovornost za uspostavljanje većih standarda poslovanja, korporativne kulture i društvene odgovornosti. Zadatak države i društva je da stvorimo ambijent u kojem će preduzetnici biti uvaženi i poštovani članovi zajednice i dobar primjer za buduće generacije.

Čini se da ekonomske prilike u regionu Jugoistočne Evrope, ali i na cijelom kontinentu nikada nijesu bile manje naklonjene privrednicima. Neizvjesnost i nepredvidivost su ogromne, tražnja i ekonomski rast su anemični, fiskalni i finansijski sistemi su krhki, uz izrazito ograničene izvore finansiranja. Istovremeno, konkurencija globalnog tržišta nikada nije bila zahtjevnija i teža.

Duboka i dugotrajna ekonomska kriza podriva povjerenje preduzetnika koji su se tek odvažili ili se pripremaju za početak biznisa, a visoka nezaposlenost urušava socijalne i društvene sisteme. Ekonomska kriza je pred sve nas postavila dodatne zahtjeve.

Ne postoje recepti i uputstva za privredni uspjeh. Posebno ih nemaju političari. Zapravo svi mi, donosioci odluka, trebali bi da usvojimo od privrednika da jedino naporan i konstruktivan rad daje rezultate. Morali bi da odustanemo od doživljaja politike kao djelatnosti u kojoj je najvažnije biti javno zapažen, najčešće putem bespoštedne i destruktivne kritike bez odgovornosti, da budemo više učinkoviti na poslu, da se stalno mijenjamo i prilagođavamo novom vremenu i novim zahtjevima.

Veliki kapital današnje Crne Gore je očuvana stabilnost. Ulažemo značajne napore da sprovedemo finansijsku konsolidaciju, da racionalizujemo državnu potrošnju, da ojačamo bankarski sektor i da strukturnim reformama povećamo konkurentnost. Stabilnost koju smo očuvali je dobra osnova za budući razvoj, a zajedno sa kontinuiranim unaprjeđenjem poslovnog ambijenta predstavlja prednost i šansu da privučemo nove investitore i pokrenemo nove biznise.

Nakon razgovora i inicijative Privredne komore krenuli smo sa snažnijom borbom protiv sive ekonomije. Cilj svih mjera je proširenje poreske osnove, povećanje prihoda ali prije svega stvaranje jednakih i fer uslova za poslovanje.

Kao rezultat sprovedenih reformi naš bankarski sistem je snažniji nego što je bio tokom prvih godina krize. Na žalost, uprkos većoj stabilnosti i likvidnosti bankarskog sektora suočeni smo sa bolnim procesom razduživanja i manjom kreditnom aktivnošću. Ne samo privrednici nego i Vlada očekuju da bankraski sektor bude generator novog investicionog ciklusa i snažnija podrška naporima koje Vlada i privrednici preduzimaju.

Privrednici moraju i dalje ulagati kreativan napor na tržištu ponude jeftinije i kvalitetnije robe i usluge, a mi donosioci političkih odluka efikasnije i djelotvornije rješenje aktuelnih društvenih problema građanima i privrednicima. Svi zajedno moramo se mijenjati i unaprjeđivati da bismo na bolje mijenjali i društvo u kojem živimo i kojem služimo.

U toj budućnosti koju gradimo posebno važno mjesto pripadaće preduzetnicima. Osim posebne hrabrosti za preuzimanje rizika u preduzetništvu su jednako važna posebna znanja i vještine. Zato je tema sa kojom započinjete današnje zasijedanje - ljudski resursi – suštinska. Bez kvalitetnih ljudskih resursa preduzeće, ekonomije i ukupno društvo je osuđeno na neuspjeh.

Zato uvijek ističem važnost obrazovanja, veze obrazovanja i privrede i potrebe da buduće generacije osposobimo za stvaranje novih vrijednosti, a ne tek za puku preraspodjelu. I zato sam inicirao promjene u obrazovnom sistemu koji mladim ljudima treba da prenese više praktičnih znanja i vještina, da rad i preduzetništvo učini logičnom posljedicom obrazovanja i da mlade ljude pripremi za buduću utakmicu na tržištu. Mladi ljudi koje danas obrazujemo za budućnost biće nova snaga ekonomskog razvoja i konkurentnosti crnogorske ekonomije.

Uprkos ili možda i zahvaljujući svim izazovima i ograničenjima, pred nama se dešava transformacija crnogorske ekonomije. Sve je više porodičnih malih i srednjih preduzeća. Sve je više privatnih inicijativa i pojedinaca koji svoju budućnost temelje na radu, stvaranju i konkurentnosti. Onih koji ne čekaju socijalnu pomoć države i ne zasnivaju poslovne inicijative na subvencijama. Kriza je dokazala da postoji žilav i vitalan dio crnogorske ekonomije, dominantno malog i srednjeg biznisa koji je sposoban da se mijenja, prilagođava, preživljava i razvija se, i u najtežim uslovima. Predstavnici nekih od tih preduzeća su danas sa nama.

Želim da iskažem poštovanje za te ljude. Želim da vam uputim riječi podrške i ohrabrenja. Želim da vas uvjerim da će Vlada biti partner u otklanjanju prepreka i barijera za biznis, u izgradnji kvalitetnih institucija i kvalitetne infrastrukture kao preduslova razvoja i konkurentnosti.

Austrija iz koje dolazi naša današnja gošća gospođa Šulc je odličan primjer da veličina teritorije nije presudna za stabilnost i snagu ekonomije. Austrija je primjer da odgovorno partnerstvo države i privrede i socijalni dijalog mogu biti zdrav temelj za razvoj i za konkurentnost. Na ovom i sličnim primjerima želimo da učimo.

Dame i gospodo,

Vrijeme u kome živimo traži efikasne, brze i konkretne odgovore. U svakoj ozbiljnoj ekonomiji Vlada, Privredna komora i privrednici su partneri. Današnje zasijedanje Crnogorskog parlamenta preduzeća je još jedna potvrda zajedničke posvećenosti i ozbiljnosti da se suočimo sa ekonomskim izazovima. Zajedno smo odgovorni da stvorimo društvo šansi, društvo koje poštuje i promoviše uspjeh. Na tom putu moramo biti hrabri i istrajni. A ja sam siguran da zajedno možemo mijenjati i unapređivati društvo, da zajedno možemo graditi bolju budućnost.

Želim da se na kraju još jednom zahvalim Privrednoj komori na organizaciji ovog zasijedanja i na unapređenju partnerstva sa Vladom i državnim institucijama. Naš dijalog i zajedničko rješavanje problema treba da bude temelj za konkurentnije politike i konkurentniju ekonomiju.

Hvala vam na ovoj prilici, hvala vam na pažnji i želim vam uspješan rad.