Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, usvojila je Memorandum o planu razvoja Crne Gore od 2013. do 2016. godine. Crna Gora, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, ima obavezu da utvrdi viziju socio-ekonomskog razvoja, sa pojedinačnim potrebnim investicijama i razvojnim mjerama za njihovu realizaciju. Ovim važnim dokumentom su formulisani strateški prioriteti i pravci razvoja, kao i oblasti politika i potpolitika, sa konkretnim mjerama i javnim investicijama, koji doprinose ekonomskom i društvenom razvoju koje će biti finansirane iz javnih sredstava, domaćih i inostranih. U tom okviru, posebno je značajno programiranje EU pomoći, koju Crna Gora dobija kroz IPA fondove. Memorandumom su, kao strateški prioriteti razvoja Crne Gore, zasnovani na raspoloživim potencijalima, utvrđeni turizam, energetika i poljoprivreda i ruralni razvoj. Za svaku oblast politika predložene su ključne mjere i projekti, kao i sredstva za njihovu realizaciju, a njihova ukupna vrijednost procijenjena je na 1164,71 miliona eura.
Na sjednici je usvojena Analiza poreske politike u 2012.godini, čiji cilj je da se kroz sadržaj poreskih i carinskih propisa i naplatu poreza, doprinosa i drugih javnih prihoda sagledaju efekti primjene poreske politike u prošloj godini i njen uticaj na privredu i budžet, kao i stepen usklađenosti poreskih i carinskih propisa sa Acquis-em i predlože odgovarajuće mjere za unapređenje te politike u narednom periodu. Vlada je naglasila da je poreska politika u 2012. godini bila usmjerena na dalje unapređenje uslova poslovanja za razvoj preduzetništva, privlačenje investicija i otklanjanje administrativnih barijera i generisanje neophodnih prihoda za finansiranje javnih funkcija. U tom kontekstu, na sjednici je posebno istaknuto da preliminarni podaci ukazuju da proces kratkoročne fiskalne stabilizacije već daje pozitivne početne rezultate, te da je odlučno i dosljedno sprovođenje utvrđenih mjera uslov za postizanje dugoročne makroekonomske stabilnosti.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojim je postavljen okvir za podsticаnje rаzvojа rаznovrsnih i uvođenje novih usluga socijаlne i dječije zaštite u zаjednici i uključivаnje u sferu pružаnjа uslugа što više rаzličitih subjekata. Predlogom zakona predviđa se propisivanje minimalnih standarda za pružanje usluga socijalne i dječje zaštite. Utvrđen je postupak za dobijanje licence za organizacije i stručne radnike iz oblasti socijalne i dječije zaštite, kao i postupak akreditacije programa obuke, odnosno programa pružanja usluge. Oblast socijalne i dječje zaštite unaprijediće se osnivanjem Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu. Pored ostalog, novim zakonom omogućiće se izrada informacionog sistema socijalnog staranja "socijalnog kartona" koji će unaprijediti sistem socijalne i dječije zaštite u Crnoj Gori.
Na sjednici je utvrđen i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu. Predloženim zakonskim rješenjima definišu se nadležnosti Ministarstva prosvjete i Uprave za mlade i sport, kao samostalnog organa uprave, utvrđuje novi rok za upis u Registar sportskih organizacija i vrši dalje usaglašavanje sa propisima EU. Pored ostalog, precizno je određeno ko može da obavlja poslove trenera i stručnjaka osposobljenog za rad u sportu u pogledu nivoa kvalifikacije obrazovanja.
Vlada je donijela Strategiju privlačenja stranih direktnih investicija, 2013-2015 s Akcionim planom, čiji cilj je poboljšanje imidža Crne Gore kao investicione destinacije i poboljšanje nivoa konkurentnosti crnogorskog ambijenta za poslovanje, povećanje broja stranih direktnih investicija u Crnoj Gori i maksimiziranje njihovog uticaja kroz transformaciju Crne Gore u vodeću platformu za razvoj biznisa u regionu. Strategijom je planirano otvaranje 10.000 novih radnih mjesta, pri čemu će ukupni uticaj biti na nivou od 32.000 novih radnih mjesta, kroz pokretanje lanca podrške realizaciji investicija, podsticanje ravnomjernijeg regionalnog razvoja, sa mjerljivim indikatorom da minimum 20 odsto investicija bude usmjereno na sjever Crne Gore i okretanje brzorastućim tržištima. U posmatranom periodu očekuje se ostvarivanje ukupnih investicija u iznosu od 1,6 milijardi eura.