Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Regionalna informativna kampanja o zbrinjvanju izbjeglica - Sarajevo

Objavljeno: 2013-04-05 18:12:00 Autor: MRSS

Regionalna informativna kampanja o zbrinjvanju izbjeglica - Sarajevo

U Sarajevu su 3. aprila 2013. godine nacionalni koordinatori BiH, Crne Gore, Hrvatske i Srbije predstavili javnosti zajednički Program trajnog zbrinjavanja izbjeglica i raseljenih osoba u regionu RSP, kojim je planirano zbrinjavanje 27.000 izbjegličkih porodica, odnosno 74.000 osoba.

Sredstava potrebna za realizaciju RSP-a prikupljena su na sarajevskoj donatorskoj konferenciji u aprilu prošle godine, u iznosu od 264 miliona eura. Najveći dio sredstava (234 miliona eura) donirala je Evropska unija (EU), Vlada SAD donirala je 10 miliona, a među brojnim bilateralnim donatorima su i vlade Norveške, Njemačke, Italije, Švicarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.

Regionalni stambeni program omogći će dobrovoljni povratak i reintegraciju ili lokalnu integraciju izbjeglica i interno raseljenih osoba iz sukoba početkom 90-ih godina prošlog vijeka, te ograničenog broja raseljenih iz 1999. godine sa statusom interno raseljenih osoba u Crnoj Gori.

Nacionalni koordinator za BiH, Mario Nenadić kazao je da ukupna vrijednost ovog projekta za BiH iznosi 101 milion eura, od čega je BiH dužna da osigura oko 15 posto.U okviru ovog programa, u BiH će biti potpomognuto oko 5.400 porodica, odnosno 14.000 ugroženih izbjeglica, povratnika i interno raseljenih porodica.

"RSP vrlo je dobro osmišljen program. On nije ambiciozan da riješi sve probleme raseljenja i izbjeglištva u regionu. Namijenjen je, prije svega, rješavanju pitanja izbjeglištva nastalih između zemalja regiona", rekao je Nenadić, dodajući da se RSP odnosi na period od 1991-1995. godine.

Napomenuo je da se RSP ne odnosi na pitanja internog raseljenja unutar svake od četiri zemlje, te ne uključuje raseljenja prije niti poslije navedenog perioda.


Modeli koji će se RSP-om primjenjivati u BiH su rekonstrukcija prijeratnih stambenih jedinica, izgradnja novih, dodjela građevinskog materijala, te socijalno stambeno zbrinjavanje.

"U toku je javni poziv u BiH, koji je produžen do 7. maja ove godine. To je, u stvari, poziv svim izbjeglim osobama iz BiH koje se nalaze u jednoj od tri zemlje regiona da se jave s ciljem njihovog uključivanja u RSP", rekao je Nenadić.

Istaknuo je da je do sada zaprimljeno 3.330 aplikacija za povratak, od čega je oko 500 neispravnih, s obzirom na to da dolaze iz zemalja koje nisu obuhvaćene RSP-om.

Nacionalna koordinatorica Crne Gore za RSP Budimirka Đukanović kazala je da je U Crnoj Gori procijenjeno da postoji oko 1.177 ugroženih domaćinstava koja nemaju trajno stambeno rješenje.

"Procjenjuje se da sredstva potrebna za zadovoljavanje ovih potreba iznose 27 miliona eura, od čega se 84 posto odnosi na donatorska, a 16 posto na nacionalna", rekla je Đukanović.

U Hrvatskoj će RSP biti implementiran putem postojećeg Programa stambenog zbrinjavanja Vlade Hrvatske, kojim upravlja Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU.

"Ukupni cilj programa je realizacija 3.541 stambenih rješenja za 8.529 osoba. Vrijednost RSP-a za Hrvatsku je 120 miliona eura, od čega će donatorska sredstva biti 95, a nacionalna 25 miliona", rekao je nacionalni koordinator Stanko Janić.


Kada je u pitanju Srbija, vrijednost RSP-a je 335 miliona eura, od čega će domaća sredstva činiti 10 posto.

"RSP-om za Srbiju biće omogućena trajna stambena rješenja za 16.780 najranjivijih domaćinstava izbjeglica, odnosno 45.000 osoba", kazala je nacionalna koordinatorica Danijela Popović-Rocco.