POŠTOVANE KOLEGE, DRAGI GOSTI, PRIJATELJI, PREDSTAVNICI MEDIJA.
Kao što ste i čuli, Svjetski dan zdravlja je najznačajniji datum Svetske zdravstvene organizacije, događaj koji se obeležava 7. aprila svuda u svijetu od 1952. godine.
Obilježavajući ovaj datum pokušaćemo da skrenemo pažnju cjelokupne javnosti na zdravstvene probleme značajne ne samo po cijelu državu već i za cijelu planetu. Naravno, svaki pojedinac nosi dio odgovornosti. Informisanje o pravima i odgovornostima, uključivanje u akcije na nivou zajednice, promjena navika i usvajanje novih koji obezbjeđuju dobro zdravlje za pojedinca i porodicu (kao npr. zdrava ishrana, fizička aktivnost, nepušenje, dojenje djece, redovno vakcinisanje, redovne zdravstvene kontrole, korišćenje zdravsvene službe kad god je to potrebno, čuvanje i unapređenje životne sredine, ...) su dio onoga što svako može i treba da uradi.
Pošto je ove godine moto Svjetskog dana zdravlja„Kontrolišite svoj krvni pritisak – smanjite rizik od srčanog i moždanog udara“ dozvolite mi da se prvenstveno kao ljekar osvrnem na problem kardiovaskularnih bolesti.
Bolesti srca i krvnih sudova, kardiovaskularne bolesti (KVB), su glavni uzrok smrti u zemljama Evrope i glavni uzrok oboljevanja i gubitka kvaliteta života. U velikoj mjeri doprinose povećanju troškova zdravstvene zaštite. Svake godine u Evropi umre više od 4 milona stanovnika od KVB ili prosječno pet osoba na 1000 stanovnika. U zemljama Evropske unije za 2010.godinu, kardiovaskularni mortalitet iznosio je 42%. U zemljama EU u ukupnom mortalitetu za osobe mlađe od 75 godina od KVB umire 42% žena i 38% muškaraca. U Crnoj Gori od KVB umre 10 % više osoba , za osobe mlađe od 75 godina od KVB umire u Crnoj Gori 52 % žena i 48% muškaraca. (podaci za 2009, SZO. IJZ, CG).
KVB se mogu prevenirati zbog čega se naglašava značaj interventnih preventivnih mjera usmjerenih kako na populaciju u cjelini tako i na pojedince koji moraju preuzeti ličnu odgovornost za svoje zdravlje.
Vodeći faktor rizika koji doprinosi ovim zabrinjavajućim podacima jeste povišen krvni pritisak. Povišen krvni pritisak je glavni, nezavisni faktor rizika kardiovaskularnog oboljevanja. Arterijska hipertenzija povećava rizik od ishemične bolesti srca (3 puta), od cerebrovaskularnog inzulta (7 puta) , srčane slabosti(5 puta), hronične bubrežne bolesti (5 puta) , okluzivne bolesti perifernih krvnih sudova (2 puta). Procjenjuje se da od hipertenzije boluje oko milijardu ljudi i da će taj broj porasti za 60% do 2025. godine. Prevalencija hipertenzije u evropskim zemljama iznosi 44%. Prevalenca hipertenzije se povećava uprkos preventivnim mjerama. Podaci SZO ukazuju da normotenzivne osobe starosti 50 godina imaju 90% povećan rizik da obole od hipertenzije. Incidenca hipertenzije ( tj broj novootkrivenih slučajeva u toku jedne godine iznosi 43.4%) Crna Gora se nalazi u grupi zemalja u Evropi za koje su procijenjuje da su na VISOKOM RIZIKU OBOLJEVANJA OD KARDIOVASKULARNIH BOLESTI (KVB) Procjena rizika je urađena na osnovu godina starosti, pola, sistolnog krvnog pritiska, pušenja i vrijednosti ukupnog holesterola.
Poštovane kolege,
Epidemiološka istraživanja o hipertenziji su već radjena na teritoriji Crne Gore sedamdestih godina prošlog vijeka pod pokroviteljstvom SZO. Istraživana je vrste ishrane, fizičke aktivnosti, pušenje , uzimanja ljekova .
Prevelencija hipertenzije u Crnoj Gori je 2000.godine je iznosila 48,8 % ! Podaci iz Programa evaluacije zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, ukazuju da se osnovni uzroci umiranja crnogorskog stanovništva u posljednjih deset godina nijesu bitno izmijenili.
2008. godine pod pokroviteljstvom Ministastva zdravlja i Instituta za javno zdravlje sprovedeno je istraživanje zdravstvenog stanja populacije Crne Gore na reprezentativnom uzroku od 7 526 odraslih osoba starijih od 20 godina za sjeverni i južni dio zemlje, u ruralnoj i gradskoj populaciji.
Ono što je zabrinjavajuće jeste da su:
1. najviše vrijednosti hipertenzije u ovoj studiji registrovane među osobama u dobnoj grupi 55-64 godine (55.5%) i među licima starijim od 65 godina (64,4%).
2. Podaci ovog istraživanja ukazuju da je svaka druga osoba sa hipertenzijom uzimala terapiju za liječenje hipertenzije !
3. Ovo je veoma važan podatak jer ukazuje na to da je hipertenzija slabo regulisana kod radno angažovanih osoba i kod osoba koje su u godinama života sa visokim rizikom od komplikacija.
Razlog loše kontrole krvnog pritiska pretpostvalja se da je zbog :1. ne uzimanja ljekova, 2. inercije pacijenata, 3. loše saradnje doktora i pacijenta , 4. neredovnost uzimanja ljekova, 5. ne postojanje " idealnog lijeka "
Koliki je značaj dobre kontrole krvnog pritiska pokazuju rezutati studija gdje redukcija sistolnog krvnog pritiska za SAMO 2 mmHg u srednjim godinama (40 -69 godine) redukuje za 7% rizik umiranja od ishemične bolesti srca i za 10% redukuje rizik od cerebrovaskularnog događaja.
Rezultati meta-analiza i velikih randomizovanih,studija pružili su dokaze da smanjenje krvnog pritiska smanjuje incidenciju fatalnih i nefatalnihkardiovaskularnih događaja. Liječenje arterijske hipertenzije dovodi do smanjenja incidencije moždanog udara za 35–40%, akutnog infarkta miokarda za 20–25% i srčane insuficijencije za više od 50%. Povoljni efekti liječenja arterijske hipertenzije pokazani su u svim starosnim grupama i kod bolesnika oba pola.
Ministarstvo zdravlja je nastavilo da aktivno učestvuje u akcijama promocije zdravih stilova života i prevencije KVB, akcijama kontrole povišenog krvnog pritiska i komplikacija koje nastaju zbog hipertenzije.
1. U decembru 2012. je promovisana akcija smanjivanje količine soli u namirnicama posebno u hlebu u toku samog procesa proizvodnje . Na žalost još uvjek trebamo bolju saradnju sa Industrijom hrane i implementacijom zdravih stilova života kao što je uopšte redukcija soli u svakodnevnoj ishrani .
2. Pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i Ministarstva nauke se radi Intreventna sudija " Otkrivanje ishemične bolesti srca kod pacijenata sa hipertenzijom" . Projekat će trajati od 2013. do 2016. na teritoriji opština Bar, Podgorica i Berane sa ciljem da se nakon završetka projekta formiraju Centri za kontrolu hipertenzije. Na taj način će se razviti programi prevencije i kontrole povišenog krvnog pritiska za južni, sjeverni i centralni dio zemlje.
Liječenje arterijske hipertenzije je doživotno. Liječenje komplikacija do kojih dovodi povišen krvni pritisak je kompleksno i skupo. Zato prevencija KVB je osnova pristupa stvaranja zdrave nacije i pitanje civilizacije .