Cijenjeni učesnici seminara,
Uvaženi predstavnici medija,
Dame i gospodo,
U izvještaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za pitanja droge i kriminala za 2012. godinu konstatovano je da su 20,9 miliona ljudi na svijetu žrtve seksualne i radne eksploatacije. Preliminarni podaci država članica Evropske unije u skladu su sa podacima Kancelarije UN za drogu i kriminal (UNODC) i pokazuju da su 2010. godine tri četvrtine žrtava identifikovanih u EU vrbovane za seksualno iskorišćavanje. A tzv. „feminizacija siromaštva”, tj. slaba zastupljenost žena i njihova diskriminacija na tržištu rada, jedan je od najčešćih uzroka trgovine ženama na Balkanu.
Današnje izlaganje započinjem osvrtom na ova zapažanja, nalazeći da je riječ o najslikovitijoj ilustraciji stanja u ovoj oblasti na globalnom nivou danas. Istovremeno, riječ je o alarmantnom signalu, upućenom kako državama, tako i međunarodnim organizacijama, da je trgovina ljudima, uz trgovinu narkoticima, oružjem i uz pranje novca, najveća i najprofitabilnija globalna kriminalna aktivnost, a samim tim i jedan od najvećih izazova današnjice.
Zato, iskazujem zadovoljstvo što je u svojstvu domaćina ovako važnog skupa, Crna Gora još jednom pokazuje svoje oprjedjeljenje da u regionalnoj i međunarodnoj saradnji treba tražiti odgovor za suzbijanje ovog i svih ostalih vidova kriminala.Zbog toga, dozvolite da vas u ime Vlade Crne Gore i svoje ime, pozdravim, poželim uspješan rad na ovom važnom seminaru i naravno ugodan boravak u našoj zemlji.
Crna Gora, uz puno uvažavanje činjenice da seksualna eksploatacija kao jedan od vidova trgovine ljudima predstavlja najgrublje kršenja osnovnih ljudskih prava, daje svoj jasan odgovor u odnosu na probleme trgovine ljudima kroz Strategiju za borbu protiv trgovine ljudima za period od 2012-18. godine, te ratifikovanjem svih relevantnih međunarodnih instrumenata u ovoj oblasti, harmonizacijom nacionalnog krivičnog zakonodavstva i pokazujući dosljednost u njegovoj implementaciji.
Razvijamo nacionalne mehanizme za borbu na ovom planu ali i uspostavljamo i jačamo međunarodnu saradnju kroz pokretanje i aktivno učestvovanje u brojnim inicijativama u ovoj oblasti.
Naša politika za borbu protiv trgovine ljudima obuhvata i niz aktivnosti na preventivnom planu, tj. na planu podizanja nivoa svijesti javnosti o fenomenu trgovine ljudima u cilju boljeg razumijevanja problema, jačanja povjerenja u državne organe, informisanja o načinima prijavljivanja uz čuvanje identiteta građana, čime Crna Gora šalje jasnu poruku svima onima koji namjeravaju steći dobit zloupotrebom nečijeg povjerenja ili teških životnih prilika.
Dame i gospodo,
Crna Gora uskoro očekuje otvaranje pregovora u poglavljima 23 i 24. Otvaranje pregovora u ovim poglavljima predstavljaće svojevrsnu valorizaciju i priznanje dosadašnjih napora Crne Gore na tom putu, naročito u oblasti vladavine prava, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije ali i reforme pravosuđa i zaštite i promocije ljudskih prava.
Međutim, sklon sam da vjerujem da se zavidnim uspjehom koji je postignut na planu jačanja nezavisnosti, pouzadnosti i efikasnosti pravosuđa, na planu osnaživanja zakonodavnog okvira i policijskih, sudskih i tužilačkih kapaciteta za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, tj. na planu jačanja vladavine prava i pravne sigurnosti u našoj državi kao vrhunskom preduslovu svih daljih reformi, ne mogu apsolutno pohvaliti ako uzmemo u obzir činjenicu da ni Crna Gora nije izuzeta iz lanca trgovine ljudima.
Iako, statistički gledano, Crna Gora jeste pretežno zemlja tranzita, a manje zemlja porijekla ili krajnje destinacije kad je riječ o trgovini ljudima. Mjereno ljudskim životom, postojanje makar jedne žrtve više je nego razlog za uzbunu.
Budući da je ovo problem koji jednako pogađa i zemlje u razvoju i razvijene zemlje, Vlada ostaje posvećena rješavanju ovog izazova, uvjerena da na globalne izazove moramo dati zajednički odgovor, za koji možemo biti spremni jedino prethodnom izgradnjom nacionalnih kapaciteta, ali i maksimalnom posvećenošću regionalnoj i međunarodnoj saradnji, koja s naše strane neće izostati kada je riječ o borbi protiv trgovine ljudima.
Na kraju, uz želju za ugodan boravak u Crnoj Gori i uspješan rad na ovom seminaru, zahvaljujem se na pažnji.