Govor ministra Branimira Gvozdenovića:
"Uvažene ekselencije,
Poštovane dame i gospodo,
Želim prije svega da se zahvalim svima koji su izdvojili vrijeme i napore da prisustvuju današnjoj Konferenciji, čija je tema od ključnog interesa za budući razvoj Crne Gore. Dozvolite mi da se na početku svog izlaganja prvenstveno zahvalim UNDP-u, koji je sproveo konsultacije ,,Reci kakvu Crnu Goru hoćeš!“ i na taj način doprinio da se kroz pristupačan i interaktivan način organizuje promišljanje crnogorskih građana o održivoj budućnostii kakvu oni žele za Crnu Goru.
Ovaj Izvještaj biće dvostruko koristan i važan za Crnu Goru.
Prvo, kao što znate, Crna Gora aktivno učestvuje u svim ključnim međunarodnim procesima. Kao rezultat širokog konsultativnog procesa u kome su vođene pripreme, Crna Gora je bila aktivan učesnik konferencije Rio+20, koja je održana u junu prošle godine i koja predstavlja najvažniji svjetski događaj za oblast održivog razvoja koji je dao smjernice za razvoj svih zemalja za naredni desetogodišnji period. Naša priprema, ali i sastav delegacije Crne Gore (koji je obuhvatao i predstavnike nevladinog i poslovnog sektora, kao i ministra finansija i održivog razvoja) reflektovao je naše shvatanje da se održivi razvoj tiče svih nas, da njegovo sprovođenje zahtijeva jaka partnerstva svih društvenih struktura, odnosno da se mandat za njegovo sprovođenje ne nalazi samo u jednom Ministarstvu.
Zaključke sa Rio+20 imamo danas prevedene i na naš jezik, za šta posebnu zahvalnost dugujemo NVO Expeditio, čija predstavnica je bila i članica Delegacije Crne Gore u Riju. Jedan od zaključaka iz Rija je odluka da se izrade Ciljevi održivog razvoja koji će biti mjerljivi i univerzalni, ali koji uvažavaju nacionalne razlike i koji će služiti kao mjerilo svih zemalja u postizanju integralnog koncepta održivog razvoja. Crna Gora učestvuje, zajedno sa Slovenijom, u radu Otvorene radne grupe UN-a koja ima zadatak da izradi ove Ciljeve. Izvještaj ,,Reci kakvu Crnu Goru hoćeš!“ će, svakako, služiti kao jedan od polaznih dokumenata za definisanje stava Crne Gore u okviru ove Radne grupe.
Sa druge strane, na nacionalnom nivou, Izvještaj će biti ključan input za reviziju Nacionalne strategije održivog razvoja kao krovnog razvojnog dokumenta Crne Gore sa kojim se usaglašavaju sve sektorske politike. Crna Gora je bila prva zemlja u regionu koja je usvojila Nacionalnu strategiju održivog razvoja još 2007. godine. Strategija, koja je rađena u saradnji sa međunarodnim partnerima, uključujući i UNDP u Crnoj Gori, pripremljena je u širokom participativnom procesu i oslikava tadašnji društveni konsenzus svih društvenih struktura.
Održivi razvoj Crne Gore Strategijom je utemeljen na balansu tri stuba: ekonomskog, društvenog i zaštiti životne sredine i prirodnim resursima. Nakon pet godina sprovođenja Strategije i njenog Akcionog plana, možemo da zaključimo da je Crna Gora u velikoj mjeri uspostavila institucionalni i strateški okvir za oblast politike održivog razvoja, ali da postoje značajni izazovi u njihovom sprovođenju na terenu. Održivi razvoj predstavlja strateški prioritet Vlade Crne Gore, i zbog toga je nužno da u ovoj fazi inoviramo tu posvećenost u skladu sa najnovijim globalnim praksama i standardima i da definišemo načine prevazilaženja izazova koje smo identifikovali u ovom periodu.
Pored toga što će se oslanjati na strateška evropska i UN dokumenta, inovirana Strategija održivog razvoja biće utemeljena na danas dominanto prisutnim razvojnim konceptima i razvojnim mehanizmima kao što su zelena ekonomija, društvena odgovornost, efikasno korišćenje resursa, informacione tehnologije, uz horizontalno pozicioniranje pitanja klimatskih promjena, kao i nauke, obrazovanja i istraživanja u odnosu na sve relevantne prioritetne oblasti održivog razvoja Crne Gore.
Revidirana Strategija radiće se za period 2014-2020. godine sa ciljem da pruži odgovor na jedno od osnovnih pitanja našeg društva – šta ravnoteža tri stuba održivog razvoja znači u praksi za Crnu Goru pri donošenju svakodnevnih odluka svakog građanina i onih kojima su građani povjerili da u njihovo ime vode dalji razvoj Crne Gore. Kao ključni rezultat, Strategija treba da definiše dugoročne ciljane vrijednosti na čije sprovođenje će Crna Gora da se obaveže do 2020. odnosno 2030. godine i koji će biti osnov za planiranje kratkoročnih i srednjoročnih prioritetnih mjera i aktivnosti. Evropska unija je definisala 5 takvih vrijednosti za period do 2020. godine (koji se tiču povećanja zaposlenosti, dodatnog ulaganja u nauku i istraživanje, održivosti po pitanju klimatskih promjena i razvoja energetskog sektora, poboljšanja obrazovnog sistema kao i borbi protiv siromaštva i socijalne inkluzije) koje će biti smjernica i za definisanje ciljanih vrijednosti na nacionalnom nivou.
Strategija i svojom strukturom treba da oslika integralni pristup razvoju kao jedinom načinu za dostizanje održivog razvoja nasuprot dosadašnjem odvojenom tretiranju sektorskih politika. Inoviranu Strategiju činiće i Akcioni plan koji će definisati mjere za sistemsko unaprjeđenje finansijskih i regulatornih mehanizama za sprovođenje održivog razvoja (uključujući i sistem javnih nabavki); poboljšanje funkcionisanja institucionalnog sistema za održivi razvoji kao i sprovođenje održivog razvoja kroz izabrane strateške razvojne pilot projekte koji na integrativan način oslikavaju suštinu koncepta održivog razvoja.
Moramo shvatiti da je održivi razvoj jedini izlaz iz postojeće krize i jedini put ka blagostanju i održivoj konkurentnosti koji se postiže putem dugoročnog planiranja, uvezivanja postojećih procesa i preusmjerivanja fokusa na razvoj ljudskog kapitala utemeljenog na poštovanju prirodnih limita koje ima Planeta, ali i ograničenog prostora Crne Gore kao našeg najznačajnijeg resursa.
Polazeći od kompleksnosti izazova sa kojima se suočavamo i važnosti ovih tema, zadovoljstvo mi je da danas, i zvanično, lansiram početak procesa revizije Nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore.
Još jednom želim da istaknem napore i doprinos UNDP-a čiji rad pokazuje značajne prednosti uvezivanja različitih strateških procesa u okviru sistema Djelujući kao jedan. Saradnja na reviziji Strategije održivog razvoja samo je jedan od takvih primjera.
Hvala.
Želim vam uspješan dan!"
Ovdje možete preuzeti audio izjave:
Audio izjava Branimira Gvozdenovića, ministra održivog razvoja i turizma sa konferencije "Kako do održive budućnosti u Crnoj Gori" |