Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Ženeva: Učešće delegacije CG na sjednici Savjeta za ljudska prava povodom usvajanja konačnog Izvještaja o stanju ljudskih prava u CG

Objavljeno: 2013-06-07 20:29:13 Autor: Biro
Delegacija Crne Gore, koju predvodi ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović, učestvovala je danas u Ženevi na sjednici Savjeta za ljudska prava povodom završnog razmatranja stanja ljudskih prava u Crnoj Gori, u okviru drugog ciklusa Opšteg periodičnog pregleda Ujedinjenih nacija (UPR). Na plenarnom sastanku, u okviru jednosatne debate, ministar Numanović se osvrnuo na preporuke dobijene u januaru ove godine kada je predstavljen Nacionalni izvještaj Crne Gore o stanju ljudskih prava, kao i na cjelokupan tok UPR procesa. Istakao je posvećenost Vlade Crne Gore unapređenju i zaštiti ljudskih prava i sloboda, naročito osjetljivih grupa kao što su žene, djeca, osobe sa invaliditetom, Romi, LGBT.

Alžir, Kuba, Estonija, Maroko, Republika Moldavija, Rumunija, Slovačka, Sjedinjene Američke Države i Vijetnam su kao zainteresovane zemlje učestvovale u diskusiji i pohvalile napore i aktivno učešće Crne Gore tokom UPR procesa, i naglasile otvorenost Vlade da u saradnji sa svim relevantnim akterima pripremi Izvještaj o stanju ljudskih prava. Posebno je istaknuto da je Crna Gora prihvatila 121 od 124 preporuke, što je dokaz njene posvećenosti u promociji i zaštiti ljudskih prava i sloboda. Takođe, Crna Gora je pohvaljena i kao aktivna nova članica Savjeta za ljudska prava, uz naglašavanje napora koje ulaže na suzbijanju svih oblika diskriminacije, naročito osjetljivih grupa, reformi pravosuđa, borbi protiv trgovine ljudima i nasilja nad ženama i djecom, te zaštiti prava LGBT osoba, prevenciji torture i iznalaženju održivih rješenja za izbjeglice i raseljena lica. 

Osim navedenih zemalja, na plenarnom zasijedanju su učestvovali i Savjet Evrope, holandska NVO COC, Save the Children i Amnesty International, koji su u skladu sa svojim prioritetima ukazali na rezultate i neophodne korake koje treba da preduzme Crna Gora, naročito u odnosu na položaj LGBT osoba, prava djeteta, regulisanje pravnog statusa izbjeglih i raseljenih lica i pitanja ratnih zločina, te potrebe procesuiranja tih slučajeva u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom. Crna Gora će kao i do sada, u skladu sa međunarodnim standardima, punu pažnju posvetiti pitanjima ratnih zločina kao preduslovu postkonfliktnog pomirenja.

Konačan Izvještaj za Crnu Goru, koji je danas usvojen, sadrži dokumente pripremane tokom trajanja procesa UPR i čini osnovu za dalju ocjenu napretka Crne Gore i ispunjavanje obaveza u oblasti promocije i zaštite ljudskih prava. Crna Gora će pripremiti plan implementacije preporuka u saradnji sa civilnim društvom, uz namjeru aktivnijeg uključivanja Skupštine u ovaj proces.