Povodom teksta koji je objavljen na portalu Vijesti i netačnih tvrdnji Istinomjera da je ministar Branimir Gvozdenović govorio neistinu, očekujemo da je najmanje što Ministarstvo održivog razvoja i turizma i ministar Gvozdenović mogu dobiti izvinjenje.
Crna Gora je jedina turistička destinacija na Mediteranu i jedna od rijetkih u svijetu, koja je i za vrijeme ekonomske i finansijske krize nastavila da bilježi rast.
Podaci koje je ministar Gvozdenović iznio u javnost su preuzeti sa zvaničnog veb sajta Svjetskog Savjeta za turizam i putovanja (WTTC) i odnose se na period od 2009. godine do današnjeg dana, u šta se možete uvjeriti uvidom u podatke WTTC-a koje Vam dostavljamo:
Crna Gora od 2009. godine konstantno bilježi rast udjela turizma i putovanja u bruto društvenom proizvodu (GDP). Svjetski Savjet za turizam i putovanja je prethodne godine našu destinaciju svrstao među 5 najbrže rastućih turističkih destinacija u svijetu. Osim toga prema istraživanju WTTC-a Crna Gora će u periodu od 2013. – 2023. godini biti druga nabrže rastuća turistička zemlja u svijetu, sa aspekta prognoziranog rasta udjela turizma u ukupnom društvenom proizvodu, rasta investicija i rasta zaposlenosti u ovoj privrednoj grani. Predviđa se da će do 2023. godine bruto društveni proizvod generisan direktno i indirektnto turizmom iznositi 34,4% ukupnog društvenog proizvoda.
U cilju obezbjeđenja uslova za što kvalitetnije pozicioniranje Crne Gore kao turističke destinacije u međunarodnim okvirima, kao i radi objektivnog sagledavanja realizovanih, s jedne i planiranih aktivnosti s druge strane, neophodno je ustanoviti i primjenjivati uporedive statističke podatke.
Takođe, kao preduslov za realno utvrđivanje i projektovanje ciljeva ekonomske politike i donošenje ispravnih poslovnih odluka potrebno je utvrditi i koristiti pouzdanu statističku bazu usklađenu sa međunarodnim standardima i modelima primjene podataka.
U tom smislu, od 2003. godine uz saradnju sa MONSTAT-om i Centralnom bankom Crne Gore, kao i sa Svjetskim savjetom za putovanja i turizam (WTTC) i Institutom za predviđanja i prognoze „Oxford Economics”, Ministarstvo kontinuirano preduzima aktivnosti na unaprijeđenju statističke metodologije u dijelu praćenja turističkog prometa i efekata od turizma kao privredne grane koja, direktno i indirektno multiplicira te pozitivne rezultate. Ishod pomenute saradnje su godišnji izvještaji o satelitskom obračunu efekata sektora turizma i putovanja.
Svjetski savjet za turizam i putovanja, uz podršku Instituta za predviđanja i prognoze „Oxford Economics” priprema godišnje izvještaje satelitskog obračuna efekata turizma za 184 zemlje u kojim je turizam prioirtetna privredna grana. Na taj način stvoren je jedinstven, unificiran model uporednih podataka za sve turističke države.
S tim u vezi, shodno izvještajima Svjetskog savjeta za turizam, i uporedbom podataka pojedinih država koje su obrađene na istovjetan način, uočava se indikator „potrošnja stranih turista”, (jedan od osnovnih indikatora za obračun prihoda od turizma) koji kada se upoređujemo sa Albanijom, Hrvatskom, Španijom i Maltom, jeste indikator koji bilježi pozitivan trend od 2007. godine jedino u Crnoj Gori.
Takođe, napominjemo da je u periodu 2008-2009. godine, kada je svjetska ekonomska kriza eskalirala, u Crnoj Gori zabilježen rast broja turista i noćenja u 2008. godini, dok je tokom 2009. godine Crnu Goru posjetilo više turista, ali su realizovali manje noćenja u odnosu na prethodnu godinu, što je u određenoj mjeri uticalo na smanjenje doprinosa sektora turizma i putovanja BDP-u.
Takođe, tvrdnje koje je ministar Gvozdenović iznio potkrepljuju i podaci koji slijede: Udio turizma i putovanja u GDP-a ALBANIJE u 2009. godini iznosio je 11.9%, da bi u 2010. godini zabilježio pad na -4.8%, a u 2011.godini -4.3%. Pomenuto možete preuzeti sa linka, na 14. strani, stavovi 1 i 11. http://www.wttc.org/site_media/uploads/downloads/albania2013.pdf
U REPUBLICI HRVATSKOJ ukupan doprinos turizma u putovanja u GDP-u u 2009. godini je bio negativan i iznosio -16%, 2010.godine je iznosio 5 %, a u 2011.godini bio zabilježen pad od -2,5%.
Pomenuto možete preuzeti na linku WTTC-a, takođe na 14.strani stavovi 1 i 11. http://www.wttc.org/site_media/uploads/downloads/croatia2013.pdf
MALTA je 2009. godine imala negativan ukupni udio turizma i putovanja u GDP-u u iznosu od – 10,6%, da bi naredne dvije godine bio u plusu, pa u 2012. ponovo evidentiran pad i to na -0,5%.
Podatke možete preuzeti sa sajta WTTC-a na ovo linku na 14.strani stavovi 1 i 11 http://www.wttc.org/site_media/uploads/downloads/malta2013_2.pdf
Kao što znate ŠPANIJA je bila na rubu recesije što se moralo reflektovati na turizam, a u prilog tome govore i podaci, ukupan udio turizma i putovanja u ukupnom GDP-u u 2009. i 2010. godini je bio negativan, da bi u 2011. bile zabilježene pozitivne vrijedonsti. U 2012.godini je zabilježen pad i udio je iznosio -2,1%, a predviđanja za 2013.godinu takođe nijesu optimistična jer se predviđa pad od -1,8%.
Link: http://www.wttc.org/site_media/uploads/downloads/spain2013.pdf 14.stana, stavovi 1 i 11.