Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Održana peta sjednica Komisije za suzbijanje sive ekonomije

Objavljeno: 2013-07-03 23:28:46 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Danas je održana peta sjednica Komisije za suzbijanje sive ekonomije, kojoj je predsjedavao dr Radoje Žugić, ministar finansija u Vladi Crne Gore i koordinator Komisije.

Današnjem sastanku su prisustvovali koordinatori svih inspekcijskih službi, koji su Komisiju izvijestili o stanju na terenu i do sada preduzetim aktivnostima. Na osnovu izvještaja predstavnika inspekcijskih službi, zaključeno je da su, u dosadašnjem periodu, kontrole vršene u skladu sa planiranom dinamikom, uz ostvarenje visokog stepena saradnje između inspekcijskih službi i vidljive efekte po fisklani sistem. Takođe su koordinatori inspekcijskih službi istakli probleme koji se najčešće evidentiraju na terenu, posebno u turističkim opštinama („dileri“ soba, buka, nelegalna prodaja izletničkih programa i dr.), pa je dogovoreno da se, u predstojećem periodu, intenziviraju kontrole u ovim segmentima. 
Jedna od tačaka dnevnog reda današnje sjednice odnosila se na analizu regulatornog okvira u cilju suzbijanja sive ekonomije. Posebno je bilo riječi o revidiranju politike paušalnog oporezivanja, koje podrazumijeva pripremu izmjena Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, u dijelu izuzimanja određenih djelatnosti (advokata, revizora, računovođa, knjigovođa, konsultanata, geometara, projektanata, trgovine na malo i veliko, ugostiteljske djelatnosti i dr.) od prava na paušalno oporezivanje, a polazeći od vrste i prirode djelatnosti, kao i od obima poslovanja. 

Takođe, razmatrana je potreba revidiranja Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, u dijelu ukidanja najviše godišnje osnovice za plaćanje doprinosa za obavezno socijalno osiguranje i prava na povraćaj više plaćenog doprinosa. Razgovarano je i o eventualnoj izmjeni Zakona o objedinjenoj registraciji i sistemu izvještavanja o obračunu i naplati poreza i doprinosa u dijelu izmjene izvještaja o obračunatim i plaćenim porezima i doprinosima koji se podnosi Poreskoj upravi na jedinstvenom obrascu, na način što bi se u istom iskazivali obračunati porezi i doprinosi na zarade zaposlenih. Na ovaj način bi se Poreskoj upravi omogućio bolji uvid u stanje duga poreskih obveznika po osnovu obračunatih, a neisplaćenih poreskih obaveza na zarada zaposlenih. 

Vezano za problematiku u vezi sa upotrebom fiskalnih kasa i evidentiranim problemom zloupotreba u ovoj oblasti, dogovoreno je formiranje međusektorske radne grupe koja će predložiti adekvatno zakonsko rješenje koje će doprinijeti većem stepenu uređenosti ove oblasti.

Posebna tačka dnevnog reda odnosila se na, do sada, preduzete aktivnosti na planu intenzivnijeg uključenja građana u borbu protiv sive ekonomije putem web i mobilnih aplikacija. Konstatovano je da je potrebno da nadležni organi prijavama građana daju visok prioritet u svojim radnim aktivnostima i dogovoreno da se određeni procenat prihoda od izrečenih kazni usmjeri za finansiranje aktivnosti od društvenog značaja, što će doprinijeti jačanju odgovornosti i podizanju svijesti građana o potrebi ukazivanja na pojavne oblike sive ekonomije. 

Na sastanku je, takođe, bilo riječi i o primjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost u dijelu oporezivanja usluga priređivanja igara na sreću. Iznešen je stav da je poštovanje Zakona obavezujuće, kako za poreske obveznike, tako i za organe nadležne za njegovu primjenu, te da je, u tom smislu, Poreska uprava u obavezi da prati poštovanje u primjeni Zakona sve dok je isti na snazi.


PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA