Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Susret potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa koizvjestiocima Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope

Objavljeno: 2013-07-10 22:21:28 Autor: D. P.

Napori i posvećenost koje Crna Gora ulaže na unutrašnjem reformskom planu a u cilju dalje jačanja vladavine prava i pune implementacije savremenih standarda u ovoj oblasti za svaku su pohvalu i nesumnjivo će dovesti do poboljšanja standarda života crnogorskih građana ali i većeg priliva stranih investicija i prosperiteta države uopšte, saopštili su Nursunu Memecan i Kimo Sasi koizvjestioci Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope na sastanku sa potpredsjednikom Vlade i ministrom pravde Duškom Markovićem, održanim danas u Vladi Crne Gore.

Naročito interesovanje bilo je usmjereno na aktuelne promjene Ustava iz oblasti pravosuđa. Ističuči važnost izmjena najvišeg pravnog akta kojima bi se eliminisao mogući prostor za politički uticaj na ovu granu vlasti, koizvjestioci su saopštili svoja očekivanja da će konsenzuz u Parlamentu biti postignut u planiranom roku tj. do kraja jula.

Potpredsjednik Marković je sagovornike upoznao sa predloženim ustavnim rješenjima u pogledu izbora Vrhovnog državnog tužioca, predsjednika Vrhovnog suda, sastava Sudskog i Tužilačkog savjeta i procedurom imenovanja sudija Ustavnog suda, a koja su na liniji preporuka iz mišljenja Venecijanske komisije.

Navodeći vladavinu prava, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, te zaštitu i promociju temeljnih ljudskih prava kao najveće prioritete ali istovremeno i najveće izazove, potpredsjednik Marković je sagovornike informisao o trenutnim aktivnostima u ovim oblastima, mjerama predviđenim akcionim planovima koji proizilaze iz nacionalnih strategija ali i onim koje proizilaze iz ključnih evrointegracionih dokumenata u ovoj fazi tj. akcionih planova za pregovaračka poglavlja 23 i 24.

Kad je riječ o reformama na zakonodavnom nivou, posebna pažnja posvećena je izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku i pohvaljena su rješenja o krivično-pravnoj zaštiti LGBT populacije u smislu uvođenja otežavajućih okolnosti za djela učinjena iz mržnje i po osnovu rodnog identiteta i seksualne orijentacije, dok su se u oblasti reforme institucionalnih kapaciteta sagovornici posebno osvrnuli na racionalizaciju pravosudne mreže, planove za koncentraciju nadležnosti za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, ali i Analizu organizacione strukture, kapaciteta i ovlašćenja državnih organa i organa uprave u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije koja je u izradi. Na toj liniji, potpredsjednik je upoznao sagovornike i sa planovima koncentrisanja nadležnosti za borbu protiv korupcije u oblasti preventivnog djelovanja.

Sastanak je bio prilika da se još jednom potvrdi uspješna primjena čitavog seta novijih pravnih instituta i mehanizama u oblasti pristupa pravdi i jačanja pravne sigurnosti.