U sklopu Programa rodne ravnopravnosti IPA 2010 koje zajednički realizuju Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, UNDP i Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, danas su se u Kolašinu i Mojkovcu održali konsultativni sastanci predstavnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava koje je predvodio ministar Dr Suad Numanović, predstavnika UNDP koje je predvodio Stalni predstavnik Rastislav Vrbenski sa predstavnicima ovih opština, na temu razvoja ženskog preduzetništva. Gradonačelnici Darko Brajušković i Dejan Medojević, kao i glavni administrator opštine Kolašin Zoran Vlahović i glavna administratorka opštine Mojkovac Maja Ikervari, saglasili su se da je izuzetno važno da lokalne vlasti pruže punu podršku ženama koje su do sada bile uključene u program razvoja ženskog preduzetništva.
U opštini Kolašin je u prvoj fazi projekta 47 žena pokazalo interesovanje da se bavi preduzetništvom, a 40 je ušlo u program obuke. Od toga, 23 su završile sve kurseve za koje su se opredijelile na početku, a 18 žena je napravilo detaljan biznis plan. U opštini Mojkovac je od 40 žena, koliko je pokazalo interesovanje da se bavi preduzetništvom, 32 ušlo u program obuke. Od toga, 21 je završilo sve kurseve za koje su se opredijelile na početku, a 16 žena je napravilo detaljan biznis plan.
Oblasti njihovog interesovanja se kreću od seoskog turizma i poljoprivrede (proizvodnja sira, organske hrane, sušenje bilja i voća), do trgovine i pružanja različitih usluga – modni/krojački studio, prodavnica lovne i ribarske opreme, izrada kolača, izrada suvenira, mašinsko pletenje odjevnih predmeta i sl.
Kao sledeći korak, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, UNDP i opštine će na jesen organizovati konsultativne sastanke sa finansijskim institucijama, bankama, Investiciono-razvojnim fondom i drugim zainteresovanim finansijerima biznis ideja, što će biti dalji korak ka tome da žene koje su već prošle određene obuke i razradile svoje biznis planove, postanu i faktički preduzetnice.
Sastanci su bili izuzetno korisni za sve učesnike i učesnice, jer su se razmatrali različiti vidovi saradnje i pomoći koje same opštine mogu pružiti preduzetnicama, kao što su kreiranje opštinskog garantnog fonda za potencijalne korisnike/ce Agrobudžeta, MIDASa, EU fondova i sl; podrška u procesu brendiranja sira; uspostavljanje bliske saradnje nadležnih sekretarijata opština sa Savjetodavnom službom Ministarstva poljoprivrede, kao i saradnja sa turističkim organizacijama i hotelima radi obezbjeđivanja stabilnog plasmana proizvoda kao dijela ukupne turističke ponude; obezbjeđivanje posebnih uslova za start-up firme koje se bave proizvodno-uslužnim djelatnostima, posebno u pogledu odloženog plaćanja taksi, poreza i doprinosa i sl.
Program rodne ravnopravnosti IPA 2010 komponentu ekonomskog osnaživanja žena sprovodi kao vid podrške Ministarstvu za ljudska i manjinska prava u implementaciji Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti. U prvoj fazi program se sprovodi u četiri pilot opštine: Kolašin, Mojkovac, Cetinje i Pljevlja. Program se sprovodi uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
PR služba