Povodom teksta: Mora da ozida ljepši i stariji hotel, Ministarstvo održivog razvoja i turizma daje sljedeće reagovanje:
Obzirom na važnost teme, ovo Ministarstvo cijeni nužnim slanje reagovanja na pomenuti tekst koji se tiče rušenja dijela hotela Crna Gora i koji se bazira na dvijema apsolutno netačnim premisama i ostrašćenim konstatacijama i stavovima.
Prvo pitanje je zašto autorima teksta i posebno naslova, nije jasno ono što je jasno čitavoj crnogorskoj javnosti: Da ova institucija ne vrši kontrolu gradnje na terenu.
Naime, već smo saopštili da je sistem odgovornosti u gradnji vrlo precizan: Ministarstvo je u ovom slučaju bilo organ koji je izdao urbanističko-tehničke uslove i građevinsku dozvolu, obzirom da je riječ o hotelu (opština, prema važećoj zakonskoj regulativi, izdaje dozvole za stambene i stambeno – poslovne objekte). Nakon toga, trougao izvođač radova - nadzorni organ - investitor, zadužen je za izvođenje u skladu sa projektnom dokumentacijom. Uprava za inspekcijske poslove vrši kontrolu procesa gradnje.
Upravo sa ciljem ispitivanja svih okolnosti, ovo Ministarstvo je inciralo pokretanje postuka u Upravi za inspekcijske poslove. Dakle, reagovali smo istog trenutka kada smo upoznati sa dešavanjem, kao i svaka odgovorna institucija.
Druga netačna premisa odnosi se na stav novinara prema ponovnoj izgradnji dijela Hotela. Svima je jasno da se pod “vraćanjem u prvobitno stanje” podrazumijeva izgradnja u skladu sa Projektom, tj. po istoj formi i sa istim materijalima. To je, obzirom na činjenicu da je predmetni dio hotela srušen, najviše što se, pored odgovornosti svih uključenih u taj proces, može tražiti.
Dakle, da su autori teksta konsultovali stručna lica, uključujući autora projekta rekonstrukcije i dogradnje hotela Hilton u Podgorici, vjerujemo da ne bi sebi dozvolili danas viđeni naslov i nadnaslov.
Na kraju, i ako se jasno vidi šta su u čitavom procesu bile nadležnosti Ministarstva, a to je izdavanje UTU i građevinske dozvole, ono se ni jednog trenutka nije ograđivalo od situacije, već naprotiv: profesionalno je preuzelo obavezu da se ovaj važan slučaj u kontekstu očuvanja našeg arhitektonskog nasljeđa, ali i poštovanja zakonske regulative, ispita do kraja i u najkraćem mogućem roku. Zakonom su jasno definisane nadležnosti, koje pojedini mediji ili ne prepoznaju ili neće da prepoznaju.
I ako je cilj teksta i naslova sasvim jasan: neopravdano, neprofesionalno, zlonamjerno i bez ijednog argumenta insinuiranje odgovornosti Ministarstva, smatramo da se ovakvim “izvještavanjem” samo nanosi šteta, i to: profesionalnom novinarstvu u Crnoj Gori, a zatim i javnosti koja traži tačnu informaciju, a ne senzaciju.